Zamlar kaçakçılığı körükleyecek
Halim AKCA

Zamlar kaçakçılığı körükleyecek

Bu içerik 482 kez okundu.
Son aylarda gerek ulusal, gerekse yerel basında sık sık kaçak sigara, kaçak alkol, kaçak mazot ve diğer akaryakıt ürünleri yakalama oranları arttı. Bence bu yakalanan kaçak mallar sadece sembolik rakamlar. Ayrıca yakalanan kaçak malları satarken yakalananlar da ayakta zar zor durmaya çalışan esnaflar. Kaçakçılıkta asıl malı götürenler ise perde arkasında kalanlar. Neyse!.
Zamlar kaçakçılığı nasıl mı körükleyecek, artan zamlar ve hayat pahalılığı ile halkın alım gücü her geçen gün düşüyor. Alım gücü azaldıkça kaliteye bakılmaksızın kaçak mallara olan ilgi her geçen gün artacak. Düşünün batıda bir paket sigara 5 ile 10 lira arasında satılıyor. Doğu yada güney doğudan Türkiye’ye sokulan sigaralar 1 TL den 2.5 TL ye kadar giriyor. Arada çok büyük bir uçurum var. Bu uçurum olduğu sürece de tüketici istese de istemese de kaçak mala rağbet gösterecek. Yine akaryakıtta da durum aynı. Batıda mazotun litresi 4 TL yi geçti. 4 TL 30 kuruş, peki yine doğu ve güney doğudan Türkiye’ye kaçak sokulan mazot Litresi 1.5 TL yi bulmuyor. Peki siz hangisini tercih edersiniz. Alım gücünüz olmadığı için isteseniz de istemeseniz de ucuz olanı. Bence hükümet bütçe açığını kapatmak için insafsızca yaptığı zamlardan zarar edecek. Çünkü sigarada olsun, akaryakıtta olsun, alkolde olsun vergi oranları çok aşırı yüksek. Bu zamlar karşısında tüketici kaçak mallara yönelecek, örneğin resmi yoldan 100 paket sigara satılıyorsa bu yarının altına düşecek. Bir depo akaryakıttan 100 TL kazanıyorsa 50 TL ye düşecek. Peki bütçe açığı nasıl kapanacak. Akaryakıt zammı gösterilerek her mala zam gelecek ve geldi de. O zaman enflasyon artacak. Bence bütçe açığını zamlar ile kapatmaya çalışanlar günü kurtaracak. Bunun bedelini de alın teri ile çalışanlar ödeyecek.
Kaçakçılığın diğer boyutu
Herkes hatırlar geçen yıl aralık ayında Uludere’de kaçakçılık yapan bir gurubu F-16 lar taramış 35 ölü verilmişti. Bu olay o tarihlerde ve günümüzde halen tartışılıyor. Hatta “biz onları terörist sandık, kaçakçı olduğunu bilmiyorduk. Kaçakçı olduğu bilinseydi ateş edilmezdi” denilmişti. Diyenleri de herkes bilir. Hatta o bölge halkı zaten bizim kaçakçılık ile sınır ticareti yaptığımızı herke biliyordu diye açıklamalar yapılmıştı.
Ben çok merak ediyorum doğu ve güneydoğu sınırlarında kaçakçılığın diğer adı sınır ticareti. Diğer bölgelere geldi mi kaçakçılık. Bence bu anlamsız. Kaçak olan mal her yerde kaçaktır. Örneğin Bitlis’te kaçak sigarayı adam göğsünü kabarta kabarta kargoya verip gönderiyor. Amma benim bakkalıma geldi mi suç oluyor. Olmaz böyle saçmalık.
Bence kaçakçılıkta doğudaki adamda da suç yok batı ve diğer şehirlerde satanlarda da. Çünkü asıl suçlu kaçakçılığı yaratanlarda. 1 Paket sigarada 5 TL fiyat farkı olursa, 1 Litre akaryakıtta 4 TL fark olursa feriştahı da gelse kaçakçılığın önünü kesemez. Sadece sembolik rakamlarla mallar yakalanır. Zaten buna da alanda razı satan da.
Bence hükümet bütçe açığını kapatmak için zam yapacağına, devlet içerisindeki luzumsuz harcamalarını daraltmalıydı. Harcırahları kesmeliydi, lüks oto alımlarını ve akaryakıtlarını kesmeliydi. Türkiye’de çoğu Türk vatandaşının aç yatp aç kalktığı dönemde insanlık zırhının arkasına sığınıp, hangi ülkeden olursa olsun ülkelerinden sudan bahaneler ile kaçan sığınmacıları beslememeliydi. Eğer aynı durumlar yaşanmış olsa da Türkiye’den böyle kaçış olsaydı bizde adı nedir?. “Vatan haini”, bunlar vatan haini olmayabilir ama kolay yolu seçmişlerdir. Bence kişiler vatanlarını en son çaresiz şekilde kalınca terk etmeleri gerekiyor.
Önce Türkiye’de milyonlarca açımız var onları doyuralım. Esnaf siftah yapamıyor, emekli açlık sınırın altında işçisi, memuru öyle, peki kim tok. Tok olanlara da sizler karar verin.   
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı