Yasadaki eksiklik giderilmeli
Halim AKCA

Yasadaki eksiklik giderilmeli

Bu içerik 388 kez okundu.

Türkiye geneline bakıldığı zaman hemen hemen her gün gazete ve televizyonlarda ya bir maden, mermer ocağı, taş ocağı, kum ocağı ve su sorunlarını dile getiren haberler oluyor.

Aynı sorun ile ilgili Bucak ilçemizde bir ay içerisinde iki ayrı sorun yaşandı. Kestel Köyünde köylülerin su ayaklanması, Çamlık Beldesi Hacıbağ mahallesinde yine mahalle sakinlerinin mermer ocağı açılması düşünülen yerde içme sularını karşıladıkları su kaynağı yakınlarında açılacak olan mermer ocağı baskını.

Bu olaylara bakıldığı zaman köylüde haklı, projeyi yapanda, mermer ocağını açacak olanda haklı. Birileri suyuna sahip çıkmaya çalışıyor, diğer mermer ocağı firması ise ülke ekonomisine ve bölge halkına yeni istihdam yolları açmak için kazanç kapısı yaratmaya çalışıyor. Mücadele verilirken iki tarafta haklı.

Bence yasalarda eksiklik var. Mermer ocağı açacak firma ilgili bakanlıklara müracaat edip elini kolunu sallaya sallaya mermer ocağı ruhsatını alıyor. Örneğin Çamlık Hacıbağ’da olduğu gibi. Ruhsat alınırken ilgili bakanlıklar ve ruhsat mercileri bölge halkına sormuyor bile ruhsat verirken. Bence yasanın burasında eksiklik var.

Mermer ocağı ruhsatını alan firma haklı olarak elini kolunu sallayarak ruhsat aldığı yere iş makinelerini yığıyor. Başlıyor çalışmaya yada kazmaya. Ruhsattan hiç haberi olmayan köylü “ya nasıl olur, burada bizim su kaynağımız var, burada ormanımız var, burada tarlamız var” demeye başlıyor. Köylüler ayaklanıyor. Arbede yaşanmaya başlanıyor. “Biz buraya mermer ocağı açtırmayız” ee mermer ocağı firması da ruhsat almış. Ne olacak şimdi?. Kavgalar başlıyor. Ruhsat verirken bölge halkına bırak fikir sormayı haber bile vermeyen makamlar köylü ile firmaları karşı karşıya koyuyor. Hal böyle olunca da yerel yönetimler arada kalıp bocalıyor. Çünkü köylü de haklı mermer ocağı ruhsatını alanda.

Devlet ağzını açtı mı yerin altı da üstüde benim diyor. Peki tamam yerin altı da üstü de senin olsun. Ya suyu alınmak istenen, ya suyu kesilme riski olan köylün senin vatandaşın değil mi?, bu fertler senin devletinin birer bireyleri değil mi?, bunlar devlet gücü karşısında çaresizlikler içinde kalmıyorlar mı?. Madem devlet bu ruhsatı verirken yada suyu alınmak istenen köy halklarına neden sormuyor?, onların kafalarında şapkası var diye mi?. Köylü oldukları için mi? Sorulmuyor?, suyu alacak olanlar, mermer ocağı, madem ocağı, kum ocağı açacak olanlar senin vatandaşın da, hiç görüşünü bile almadığın suyu alınmak istenen, suyu kesilmek istenen, ormanı kesilmek istenen köylüler başka bir ülkede mi yaşıyor?. Bence yasanın burasında bir eksiklik var. Bu eksikliği kendileri için bir gecede yasa çıkaran siyasiler düzeltmeli.

Köy sınırları içerisinde suyu alınmak istenen, mermer ocağı açılması, kum ocağı ve benzeri çalışma yapılacak olması halinde sınırları içerisindeki köy halkına sorulma hakkı verilmelidir. Hatta birkaç kişi üzerinde oynanacak rüşvet olaylarını önlemek için referandum düzenlenmelidir. Her şey şeffaf olmalıdır.

Ha gelelim falan köyde iyi bir mermer rezervi var. Amma köylü ikna olmuyor. Çünkü pisliğini köylü çekecek, onun bölgesi kirlenecek, onun bölge ormanı kesecek bunada bir çözüm bulunmalı. Örneğin sınırları içerisinde açılacak mermer ocağı, alınması düşünülen içme ve sulama suyu gibi durumlarında o köye pay verilmeli. Ne olur sanki yüzde 1 ile 5 arısında bir pay verilse dünya durur mu?. Patronlar hep kasasını doldurmayı, hep cebini doldurmayı düşünürken köye gelir sağlayacak yüzdelik az bir oran çok mu olur sizce?.

Bence yasal düzenlemeler yapılması halinde ne kavga, ne gürültü, ne patırtı kalır ortada. Ne köylü mermerci ile, ne köylü suyunu alınmak isteyenler ile karşı karşıya kalır.

Bu konuda sizlerde yorumlarınız ile katılabilirsiniz. Belki ben yanlış düşünüyor, yanlış yorumluyor olabilirim. Ama bu önemli bir konu. Bu sorunları bu gün yaşıyoruz ama gelecekte daha da çok yaşayacağız. Yasal düzenlemeler şimdiden yapılmalı. söylentilere güre 3. Dünya savaşı su yüzünden çıkacak diyorlar, biz bu savaşı ülke içerisinde başlatmayalım.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazate 408. sayı
Akca Gazate 408. sayı
Akca Gazete 407. Sayı
Akca Gazete 407. Sayı