Advert
Advert
Hastane binası yapılacak mı?, yapılmayacak mı?
Halim AKCA

Hastane binası yapılacak mı?, yapılmayacak mı?

Bu içerik 542 kez okundu.

Laz Fıkrasına dönmeseydi bu gün Hastane inşaatı bitmiş olacaktı

Yaklaşık beş yıldır Bucak Devlet Hastanesi inşaatı dillerde nerede ise destan oldu. Önce Bucak’a yeni bir hastane binası yapılması herkesi heyecanlandırdı ve sevindirdi. Ha buraya mı?, şuraya mı?, oraya mı? Derken Sonunda Toki bölgesinde olan yere kocaman levha ile 150 yataklı Bucak Devlet Hastanesi İnşaatı diye tabela asıldı. Artık herkes geçmişi unutmuş Bucak Devlet Hastanesi inşaatının başladıktan sonra tamamlanmasını bekliyordu.

Son günlerde bir gazeteci arkadaşımız Burdur Ak Parti Milletvekili Hami Yıldırım ile görüşmüş, hastane binası yapılacak mı? Yapılmayacak mı? Diye sormuş. Gazeteci arkadaşımıza sayın Burdu Ak Parti Milletvekili Hami Yıldırım “yapılmayacak” cevabı vermiş. Benim duymuş olduğum söylenti bu. Ben önce bunun bir latife olduğunu düşündüm. Kişilerin birbirlerine anlık bir kızma olduğunu düşündüm gülmüş geçmiştim. İş ciddiye benziyor gibi sanki. Hadi milletvekili Hami Yıldırım soru soran gazeteci arkadaşa kızdı bir anlık öfke ile o da yapılmayacak dedi. Arkasından çıkan haberlere karşı Ak parti cephesinden hiçbir cevap yok. Birileri çıkıp ta bu yanlış, yalan haber diye açıklama yapmadı. En azından milletvekili yapmadı. Eğer bu gerçekten böyle hastane inşaatı yapılmayacaksa bu bir kaostur.

Ben bu kaosu şöyle açıklamak istiyorum; Yaklaşık beş yıl önce gündeme oturan Bucak Devlet Hastanesinin yeri çok dallandırıldı, budaklandırıldı, olduğu ile yetinemeyenler, burnun dibini göremeyenler mevcut hastane yerini beğenmeyenler üç beş evi istimlak etmekten kaçarak arayışa geçtiler. Ee hal böyle olunca da aradan 4-5 yıl geçti. Sonunda toki bölgesine Bucak Devlet Hastanesinin inşaatın yapılması için kazma vuruldu. Aksilik ya önce yüklenici firmanın sahibi öldü. İnşaat durur gibi oldu ve durdu da.

Yalnız şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Bucak Devlet Hastanesi yeri araştırma aşamasında 2010 yılında telefon ile Burdur Ak Parti milletvekili sayın Bayram Özçelik’i aramıştım. Telefon ile sayın Özçelik’ten Bucak Devlet Hastanesi nereye yapılacak diye sormuştum. Özçelik o zaman bana “Bucak’ın nüfus ve hastane potansiyeli açısından proje gereği 150 yataklı bir hastane binası yapılabilecektir. Benim gönlüm 150 yataklı hastane binasını mevcut hastane yanına yapalım diyorum. Amma ilçe yönetimimiz başka bir yere yapalım diyor. Şu anda hastane binasının yapılacağı yer hakkında çalışma sürüyor” demişti.

Aklıma bir laz fıkrası geldi, bu fıkrayı hemen hemen herkes bilir, iki laz deniz kenarında gezerken uçan bir martı deniz yüzeyine kadar inerek tekrar havalanıyor. O esnada lazın birisi diyor “martının kanadı denize teydu” diğer laz diyor ki “teymedu” teydu, teymedu derken aralarında bir kavga sürer gider. İşte bizim Bucak Devlet Hastanesi inşaat yerinin tartışması da böyle oldu. Zamanın yöneticileri Şuraya mı yapalım?, buraya mı? Derken aradan üç yıl geçti. Proje gecikti. Eğer üç yıl önce o zamanın yöneticileri şuraya mı?, buraya mı? Yapalım kavgalarına bir son verip o tarihlerde hastane inşaatına başlanılsaydı şimdi hastane inşaatı çoktan bitecekti. Bucak modern bir Bucak Devlet Hastanesine kavuşmuş olacaktı.

Şimdi gördüğüm kadarı ile hastane inşaatı durması halinde bir suçlu aranıyor gibi. O suçluda Burdur Ak Parti milletvekili Hami Yıldırım gibi gösterilmeye çalışılıyor. Bence bu işte sayın Hami Yıldırım’ın kusuru yok. Çünkü Bucak devlet Hastanesi proje aşamasında, yer kavgaları esnasında sayın Hami Yıldırım milletvekili falan değildi. Sayın Hami Yıldırım bu tartışmaların sonlaşma aşamalarına geldi milletvekili seçildi. Oda o günün ilçe yönetimi ve yöneticilerinin kararını onaylamış oldu. O anda son aşamasına gelen bir işin yapılmasında kim milletvekili seçilmiş olursa olsun uymak zorunda olacağını düşünüyorum.

Sayın Ömer Özdamar yazısında bir yasa değişikliğinden bahsediyor. Ben bu yasa değişikliğine vakıf değilim amma inşallah böyle bir şey yoktur. Eğer böyle bir şey olur Bucak Devlet Hastanesi inşaatı sona ererse, karar aşamasında 4-5 yıl önce vakit geçiren yöneticiler bunun vebalini ağır öder hatta hiç ödeyemezler.  

 

Gerçi iş işten geçmiş tartışmaya gerek yok ama bir gerçeği daha hatırlatmak istiyorum. Yeni yapılan Adliye Sarayı bunda da aynı hatalar oldu. Yeni yapılan Adliye Sarayı arsası Hikmet Tolunay meslek Yüksek Okulu’na münasip olmasına rağmen mezarlık karşısına Adliye Sarayı yapıldı. Yeni yapılan Adliye Sarayı mezarlığa karşı karşı olarak biraz lüks ama, sanki defin işlerinin yapıldığı bir binayı anımsatmıyor mu?.

Taktir Bucak halkının.

Yalnız bir gerçek var. Birileri çıkıp Bucak Devlet Hastanesinin akibeti hakkında mutlaka ve mutlaka bir bilgi verilmeli. Bucak Devlet Hastanesi yapılacak mı?, yapılmayacak mı?. Herkes bilmeli öğrenmeli.                 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı