Neden Şeffaf Olunmuyor
Halim AKCA

Neden Şeffaf Olunmuyor

Bu içerik 404 kez okundu.

 

Yaklaşık 27 yıllık gazetecilik hayatımda dönemler içerisinde çoğu zaman çok haber alma zorlukları ve kolaylıkları geçti. Tabi eski yıllarda gazetecilik haber edinme açısından biraz zordu. Amma 8-10 yıldan bu tarafa bu değişti. Kaymakamlık olsun, Resmi kurumlar olsun, polis olsun, jandarma olsun daha şeffaf hale gelmişti.

Hele birde ilçe muhabiri yada ilçe gazetecisi iseniz yandınız. Son aylarda adeta ilçe gazetecilerinden her şey saklanıyor gibi. Polisten haber alamıyorsunuz, jandarmadan yine aynı öyle. Peki bunun ana nedeni sizce ne olur. Bence bunun ana nedeni şu. Yöneticilerin bakış açısı, valinin, kaymakamın, il emniyet müdürünün bakış açıları. Örneğin Bucak’ta meydana gelen bir olayı Burdur değerlendiriyor. Ya vali, ya emniyet müdürü, yada jandarma komutanlığı sıkıntı yaratır endişeleri ile ilçe gazetecileri üvey evlat muamelesi görüyor.

Bucak’ta bulunan kurum amirleri de haklı. Çünkü yeni bir vali atanmış, emniyet müdürü atanmış kimse kimseyi tanımıyor. Ben çok merak ediyorum. Acaba il bazında toplantılarda bu tür konular ele alınıyor mu?. Vali kaymakamlara, emniyet müdürü ilçe emniyet müdürlüklerine, jandarma ilçe jandarmalara basına bilgi aktarma konusunu değerlendiriyorlar mı?. Bence değerlendirmiyorlar. Çünkü örneğin Bucak’ta meydana gelen bir olayı jandarma Burdur’dan, polis il emniyet müdürlüğünden servis yapıyor. Ben sayın Burdur Valsine ve Burdur Emniyet Müdürlüğüne, Burdur jandarmaya sormak istiyorum. Bucak’taki birimleriniz sizin neyiniz?. O kurumun alt birimleri değil mi?. Neden Bucak yada başka bir ilçede meydana gelen olayı Burdur’dan paylaşmak istersiniz?, neden haberin kaynağı olan birimden ve yerden  yapılmıyor. Aklıma şu soru geliyor acaba başarıya ortak olmak mı isteniyor? Desem zaten başarı sizin kurumunuzun. Başarı en alt biriminden en üst birimine kadar hepinizin. İlçelerde gazeteci mi yok?, Bakın Burdur’da 5 gazete var ise Bucak’ta da 5 gazete var, hemen hemen her ajansın ve gazetenin muhabiri var.

Şimdi biliyorum hemen şu soru sorulacak. “Git haberi kendin yap, biz ajans değiliz” denilecek. Basit suçlar haricinde örneğin bir uyuşturucu kaçakçılığında, bir tarihi eser kaçakçılığında gazeteci olaya girse, yada o anda kim bilgi verebilir. Haklı olarak kimse, peki kaç gazetecinin haberi olur, bence olmaz.

Benim bir gazeteci olarak sayın Burdur valisinden, Burdur Emniyet Müdürlüğünden, Burdur Jandarma komutanlığından ilçelerde daha şeffaf olunmasını istiyorum. Haberin kaynağı ve yerinden bilgilendirilmesini istiyorum. Umarım en kısa sürede Burdur valilik, emniyet ve jandarma  alt ilçe birimlerine basına bilgi verilmesini ve haber paylaşımı talimatını verirse ilçe muhabirleri, gazetecileri üvey evlat muamelesinden kurtulacağını düşünüyorum.

Son örnekler verilmek istenirse Bucak polisi esrar kaçakçılığını Burdur Emniyet Müdürlüğünden, Jandarma son tarihi eser kaçıkçılığı ve köylerde ele geçirilen kaçak tütünler. Buna benzer çok örnek var. Umarım bir dahaki sefere bu tür çalışmalar ilçe muhabirlere de bilgilendirilir, daha şeffaf olunur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazate 408. sayı
Akca Gazate 408. sayı
Akca Gazete 407. Sayı
Akca Gazete 407. Sayı