Sorumlu Kim?
Halim AKCA

Sorumlu Kim?

Bu içerik 537 kez okundu.
Bu haberi bir köşe yazısı ya da bir makale gibi yazmak zorundayım. Çünkü haberde yorum olmaz. Ama bu haberde yorum olduğundan dolayı bir haber gibi değil, bir köşe yazısı gibi yorumlamanızı sorumlunun tespitini sizlerin karar vermesini istiyorum.
 
Sizlerin de bildiği gibi tarihini tam olarak hatırlayamamakla birlikte, 2010 Yılının sonbahar aylarında Bucak İlçe Trafik Komisyonu aldığı karar ile İlçemiz Süleyman Demirel Bulvarı yolu üzerinde Fatih Mahallesi ile Mehmet Akif Mahallesi (Kahveler üst geçit kavşağı) ve Hükümet Konağının Konak Mahallesi’nden, Yeni Mahalle’ye bağlayan (Hükümet konağının üst kavşağı) trafik sinyalizasyonları olmasına rağmen kapatıldı.
 
Sebep olarak da Hükümet Konağının üst girişindeki kavşağın, Üçgen kavşağa çok yakın olması gösterilirken, Kahveler Mevkii’ne yakın Üst geçit kavşağının ne sebepten kapandığını bilmiyorum.
 
Ama asıl sebep olarak, Bucak’ta trafik ışıklarının çok olması, araçların yollarda sinyalizasyonda çok beklemesi, zamanı altın değerinde olanların eleştirileri, hız tutkunlarının rahatsızlığı gibi hususlar ileri sürüldü.
 
Duydunuz duymadınız bilmiyorum. Ben olayı geçtiğimiz Pazartesi günü duydum. Tanıyor ya da tanımıyor olabilirsiniz. Kahveler üst geçidinin olduğu ve İlçe Trafik Komisyonu tarafından kapatılan kavşakta geçen hafta Cuma günü ölümlü bir trafik kazası olmuş. Kaza yerini belki hatırlayabilirsiniz orta refüjü demir parmaklıklar ile kapatılan bir hapishane duvarı konumundaki yer. Bu yerden karşıdan karşıya geçerken 1930 Doğumlu 81 yaşındaki İsmail Uysal’a (Hamal İsmail) akşam saat 19:15 sıralarında Bucak’tan Kahveler yönüne giden Salih İnci yönetimindeki 07 NT 044 plakalı otomobil çarptı. Kazada İsmail Uysal ağır yaralanarak Bucak Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. İsmail Uysal’a yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
 
Şimdi bu makaleyi siz değerli okuyucularımı soruyorum. Ölümlü trafik kazası hakkında düzenlenen kaza raporunun ne şekilde olduğunu bilmiyorum ama, şüphesiz üst geçidi kullanmayarak karşıdan karşıya geçerken çarpıldığı için suç oranı Müteveffa İsmail Amcaya yüklenmiştir.
 
Peki 1930 doğumlu 81 yaşındaki bu insan 70 basamaklı bir üst geçide tırmanması, yaşı gereği tansiyon, kalp hastalığı, şeker hastalığı ve benzeri hastalıklarının bulunup bulunmadığı hiç akla getirildi mi? Hadi bütün bunlardan vazgeçelim. Adı üst geçit olan saat 19:15 sıraları hiç ışıklandırması olmayan bu üst geçidin bu yaşta 1930 doğumlu 81 yaşındaki bir insana uygun mu? Bence uygun değil. İsmail Uysal bence suçlu değil.
 
Sizce İsmail Uysal suçlu mu?...
 
Peki, Bucak’tan Kahveler yönüne 07 NT 044 plakalı otomobil ile giden sürücü Salih İnci yasaların verdiği hak ve İlçe Trafik Komisyonunun kapattığı kavşakta kontrollü geçiş yapmasına gerek yok kaza yaptığı için suçlu mu?. Bence değil. Yasalar ondan yana ya siz ne dersiniz?.
 
Sizce Salih İnci Suçlu mu?...
 
Çok iyi biliyorum. Kardeşim bilmece gibi yazmışsın, sen hakim misin suçluya suçsuza karar verecek diyenleriniz olacak.
 
Peki kusur kimde. Buna iyi karar vermek gerekiyor. Asıl kusur fazla trafik sinyalizasyonu olduğundan şikâyet edenlerde, çok kavşak var diyenlerde, ışıklarda çok bekleniyor deyip bu kavşakların kapatılmasını isteyenler oldu.
 
Peki İsmail Uysal’ın yaya olarak geçerken çarpıldığı kavşak açık olsaydı. Trafik ışıkları çalışıyor olsaydı, Haydi İsmail Uysal yaşlı olduğu için trafik ışıklarını ihlal ettiğini düşün. En azından buradan geçen sürücü kavşakta daha dikkatli geçecekti. Belki de İsmail Uysal çarpılmayacaktı. Belki içinizden İsmail Uysal’ın vadesi bu kadarmış diyeceksiniz. İşte ihmaller ile insanlarımızı kendimiz tüketiyoruz.
Yetkili makamları göreve davet ediyorum. Sorumlular hakkında mutlaka yasal işlem yapılmalı.
 
Aynı durum Kapatılan Hükümet kavşağında da mevcut. Düşünün Hükümet bahçesi içerisindeki resmi kurumları… Adliye var, icra dairesi var, milli eğitim var, seçim kurulu var, kaymakamlık var, mal müdürlüğü var, halk eğitim var, vergi dairesi var. Daha birkaç kurum daha sayılabilir.
 
Bu kurumlara gelip giden vatandaşları düşünün. Adam icralık olmuş. Kafası dalgın. Adam mahkemelik olmuş kafası dalgın, adamın vergi dairesine borcu var kafası dalgın. Birde Perşembe günleri kurulan halk pazarı nedeniyle çocuklu çocuksuz Pazar alış verişlerine çıkan insanları düşünün. Halkın çok yoğun olduğu, halkın büyük bir bölümünün karşıdan karşıya geçtiği bu yerde yaya geçidi var mı?. Yok.. Üçgen kavşaktan çıkan bir otomobil hükümet alt köşesine ışığa yetişmek için (sürat yaparcasına geçilmiyor mu? Elbette geçiliyor.
Peki bütün bu dalgınlıklar içerisinde karşıdan karşıya geçerken bir yaya çarpılsa yaralansa ya da ölse sorumlu kim?.
 
Sizce kim olur?...
 
Toplumumuzda yaygın bir atasözü Caminin minaresini çalan kılıfını bulur. Misali lütfen kılıf aramamıza gerek yok. Başka canlar yanmadan İlçe Trafik Komisyonu kapatılan bu kavşakları açmalı. Ayrıca şu kavşak falancaya hizmet ediyor, bu kavşak Halim Akca’ya hizmet ediyor kandırmacılarından kişileştirmekten vazgeçilmeli. Bu kavşaklarda hiçbir kimse çarpan da çarpılan da olmak istemez. Çünkü sonuçta insan hayatı var. İnsan hayatı her şeyden önemlidir. Önemli olmalı.    
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı