Advert
Advert
Adalet Sarayına tepkiler artıyor
Halim AKCA

Adalet Sarayına tepkiler artıyor

Bu içerik 501 kez okundu.

Adalet Sarayı proje aşamasında iken çok yazdık çizdik. Yapıldığı yer ve konum iyi değil, Adalet Sarayının yapıldığı arsa Hikmet Tolunay Meslek Yüksek Okuluna münasip, Adalet Sarayı ya yerinde kalmalı yada merkezi bir yerde halkın rahat ulaşılabileceği yere yapılsın diye zamanında çok dile getirdik.

Dönemin milletvekili Sayın Mehmet Alp ve beraberindeki bir grup siyasetçi ısrarla Adalet Sarayı şimdiki yapılacağı yere yapılsın diye baskılar yaptı.

Evet yapılan Adalet Sarayı gerçekten Bucak’a yakışan modern bir Adalet Sarayı. Ne yazık ki Adalet Sarayı şurada taşınalı 10-15 gün olmadan halktan tepkiler eleştiriler almaya başladı. Çok sayıda vatandaş ve okur web sayfasında yayınlanmayacak ağır diller ile yorumlar yapıyorlar. Etik olmadığı içinde yayınlayamıyoruz.

Adalet Sarayı ne zihniyet ile oraya yapıldı bilemiyorum. Dönemin Baş Savcısı Sayın Murat Dalkuş adliyenin mevcut yerinde kalmasını istedi. Defalarca da yazıştı. Olmadı. Avukatlar talepte bulundu dinleyen olmadı. Halkın tabanından tepkiler geldi dinleyen olmadı. Bazı kişiler doğru bildiğini yapmaya kalktı. Bence hata yaptı.

Örneğin Adalet Sarayı, Nüfus Müdürlüğü, Tapu Müdürlüğü, Kaymakamlık, hastane  gibi halkın çok sık uğrak yeri olan kurumlar şehrin merkezinde olmalı. Çünkü şimdi Adliye Sarayını düşünün. Sabıka kaydı alacak bir kişi şehir merkezinden dolmuşa binse 4-5 TL para ödeyecek. Vatandaş araç ile gitse yine 2-3 TL lik akaryakıt yakacak. Bence her ödenen yol parası ve akaryakıt parası milli servet. Her yol parası 8 ekmek parası eder. Tabi ekmek parasını kolay kazananlar için bunlar önemli olmayabilir.

Ben diyorum ve öneriyorum ki; Adalet Sarayı proje aşamasında iken ben çok yazdım, çizdim, eleştirdim ve önerdim demiştim.

O dönemlerde çok az destek gördüm. Ne halkın çoğunluğu, nede sivil toplum örgütleri destek vermedi. Herkes “bana dokunmayan yılan 40 yıl yaşasın” dedi. Sanki bu durumu o günlerde kişiselleştirmiş gibi olunundu. Ama gerçekler Adalet Sarıyı taşınması 10-15 gün olmadan eleştiriler artmaya başladı. Ama iş işten geçti. Artık kabullenmek gerekiyor.

Bu tür olaylarda halk gerçeği önceden görmeli, rant düşünmeden, siyaset yapılmadan her şeye zamanında sahip çıkılmalı. Halk sahip çıkmalı. Siyasiler de halkın tabanını dinlemeli.

Bütün bunlara rağmen Adalet Sarayı yapıldığı yere inşa edildiği için övenler var ise, vicdan muhasebeleri rahat ise sözüm yok.

Adalet Sarayı hakkında görüşleriniz gelecekteki yatırımlara deste vermesi için olumlu yada olumsuz yorumlarınızı bekliyorum. Çünkü bu memleket, Bucak hepimizin. İyiye de kötüye de hepimiz sahip çıkmalıyız. Umarım yorumlarınız ile katılır, görüşleriniz hep birlikte paylaşırız. Yarın birkaç yıl sonra aynı gerçekler Bucak Devlet Hastanesi yapıldığı zamanda ortaya çıkacak. Taktir sizlerin!  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı