Protesto Etmesini Bilmiyoruz
Halim AKCA

Protesto Etmesini Bilmiyoruz

Bu içerik 525 kez okundu.

Bu makaleyi okurken sakın kışkırtmacı olduğumu düşünmeyin. Bu makalemde çoğunluğumuzu kapsayan bir konuyu ele almak istiyorum.

Toplumumuzun büyük bir bölümü halk sohbetlerinde, komşuluk sohbetlerinde, esnaflık sohbetlerinde, kısacası iki kişi bile oturduğu zaman sohbet anında mangalda kül bırakmaz. Örneğin iktidarı eleştirir, muhalefeti eleştirir, yada başka bir partiyi eleştirir, bir konuyu eleştirir. Sohbet ortamından ayrıldığı zaman ise yapılan bu eleştiriler bir çırpıda sil baştan hepsi unutulur gider.

Bence bunların temelinde yatan bir gerçek var. Toplum yada fertler olarak bir şeyi protesto etmesini bilmiyoruz, bir şeye ambargo koymasını bilmiyoruz. Haydi genel konular belki fertlerin boyunu aştığı için, elinden gelen bir şey olmadığı için bir tepki vermekte zorluk çekilebilinir.

Fakat fertleri etkileyen konularda da durum aynı oluyor. Protesto etmesini bilmediğimiz, nemelazımcılığın bir örneğini vermek istiyorum.

Fert olarak işin ekonomik boyutunu oluşturan bir konuyu ele alacak olursak hakikat boyutunu kabul etmiş oluruz.

Şöyle ki; bir mala yapılan zammı birisi sorduğu zaman, bunu televizyonlarda görüyoruz, gülerek alay edercesine cevaplıyoruz. Hakikatten mi? Zamlanmış, zamlasınlar bakalım diyerek gülerek alay ederek cevap veriyoruz. Sanki yapılan zam o ferdi yada toplumu etkilememiş yabancı bir ülkede yapılıyor gibi hafife alırız.

Aslında ne yapmamız gerekiyor?, ya o mal zorunlu değil ise almamak, ya bu mala eşdeğer alternatifleri değerlendirmek, yada bu zammı yapanlara zamanı gelince ders vermek. Sakın yanlış anlaşılma olmasın amacım hükümeti falan eleştirmek değil. Protesto yada nemelazımcılığımızı göstermek için bu örneği veriyorum.

Yine protesto yada nemelazımcılığımızı yüksek fiyatlarla satılan örnek vereceğim. Ülke geneline gitmeye gerek yok, Bucak’tan örnek verecek olursak hepimizin vazgeçilmezi ekmek, ekmeği farklı yerlerden alanlar bilir. Bazı fırınlar 60 kuruştan, bazı fırınlar 65 kuruştan bazen da 50 kuruştan satan fırın yada bakkallar var. Ekmeği 65 kuruştan alırken farklı bir yerden ekmeği 50 yada 60 kuruştan aldığımız zaman “ekmek burada ucuzmuş” deriz. Bu sözde böyle kalır.

Peki pahalı satan fırınlarda para kazanıyor, ucuz satanlarda, ekmeği 50 kuruşa aldığımız zaman neden her zaman aldığımız fırın yada bakkalı sorgulamıyoruz. Neden bak arkadaş ekmek falan yerde şu kadar ucuz” demiyoruz. Neden tepki göstermiyoruz, neden o bakkalı yada fırını protesto etmiyoruz. Durum ne olursa olsun bir hafta pahalı satan iş yerinden o malı almadığımız zaman o iş yeri kendinde sorumluluk aramayacak mı?. Bakkal fırıncısına demeyecek mi? “arkadaş ekmek pahalı diye başka yerlerden alıyorlar” diye. İşte burada bir gerçek yatıyor. Protesto ve nemelazımcılığımız yüzünden yapılan zamları firmalar değil, biz tüketiciler, fertler yapıyoruz.

Yine başka bir örnek vermek gerekiyorsa akaryakıt ve otogaz fiyatlarını düşünün. Antalya Burdur karayolu üzerinde çok sayıda akaryakıt istasyonu şehrin göbeğinde, şehrin girişinde bulunan akaryakıt istasyonlarında satılan 2.78 kuruşluk otogazı 2.45 kuruşa satıyor, yine benzin ve mazotu yüzde 8 ile 10 arasında ucuza satıyor. Peki ucuz satanlar ile pahalı satanlar kazanmıyor mu? Demek oluyor ki kazanıyor.

Biz fert yada toplum olarak ne yapıyoruz yine protesto yada nemelazımcılığımızı gösterip “aman be bana ne üç kuruş yüzünden oraya mı gideyim” diyerek böbürlenmiyor muyuz?, peki pahalı akaryakıt satan yerlerden bir ay akaryakıt alınmazsa bu yerlerde diğer ucuz satan firmalara uymayacaklar mı?. Yada uymak zorunda kalmayacaklar mı?. Fiyatları üç kuruş, beş kuruş derken kim arttırıyor?. Yine biz arttırmıyor muyuz?.

Aslında fertlerin ve toplumu elinde büyük güç var. Bu gücü kullanmasını bilmiyoruz. Protesto etmesini bilmiyoruz. Sadece ve sadece günü kurtarmaya çalışıyoruz. Kurtardığımız her günün arkasından gelen yarın ve yarınlarımızın daha da kötüye çevirerek nemelazımcılığımız yüzünden berbat ediyoruz.

Bakın Antalya ve İzmir’de 2b arazileri yüzünden çiftçiler nemelazımcılığı bir tarafa bırakıp protestolarını yükselttiler mücadele ediyorlar. Hep birlikte göreceğiz. Bakın bu çiftçiler kazanacak, mutlaka bir iyileştirme yayası çıkacak.  İşte bana o zaman hak vereceksiniz.

Artık fert ve toplum olarak hepimiz içindeki aslanı kükretmesi gerekiyor,  nemelazımcılığı bir tarafa bırakıp protesto etmesini öğrenmeliyiz.      

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 407. Sayı
Akca Gazete 407. Sayı
Akca Gazete 406. Sayı
Akca Gazete 406. Sayı