Advert
Advert
Ak Partide Aday Bolluğu
Halim AKCA

Ak Partide Aday Bolluğu

Bu içerik 520 kez okundu.
12 Haziran Genel Seçimlerinde Burdur’dan Milletvekili olabilmek için Burdur’da Ak Parti milletvekilliği aday adaylığı bolluğu yaşandı.
Son bilgiler doğrultusunda Burdur’dan 3 milletvekilliği adaylığı için 21 kişi başvurusu hayli fazla olduğunu düşünüyorum. Hal böyle olunca partide ya çok seslilik geliyor, yada iktidar partisi olduğu için birilerinin bir yerlere gelebilmesi için bunun bir fırsat olduğunu düşünüyorum.
21 Kişiden 3 kişi milletvekili adayı olacak. Geriye kalan 18 kişi ise seçim sonrası pozisyonlarını almak için mücadele yapacaklar. Adayların hemen hemen hepsi eş değerde ve aynı güçlere sahip. Tabi ki toplum adamı olanlar, toplum ile barışık olanlar, aday adaylığı öncesi halkın hatırını gönlünü alan ve soranlar bir adım önde olacağını düşünüyorum.
Ak Parti vekil aday adayları arasında ismini ilk kez duyduklarımız, ilk kez yazdıklarımız var. Bunları şu anda sadece kendi akrabaları ve çevreleri tanıyorlar. Tabi zaman ile bunları tanıyacağız. Ama kusura bakmasınlar şu soruyu sormadan da geçemeyeceğim “Milletvekili olmak isteyen bu adaylar acaba önceleri nerelerde idiler, kendilerini niye hissettirmediler ki seçim zamanı ortaya çıkıyorlar?”  Bakın bürokrasiden eski yeni tanıdıklarımız zihinlerimizde iz bırakanlar Mehmet Yılmaz Arıyörük, Osman Oktay ve aklıma gelmeyen bunun  gibi çok değerli insanlar var. Niye Burdur’lu, Bucaklı bu kişiler seçim zamanı ortaya çıkıyor anlam veremiyorum.
Şimdi dilimin sivriliğinden beni eleştirecekler var. Kardeşim sana ne diyecekler var. Daha doğrusu doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovdukları gibi, benim milletvekilim beni tanımalı, Burdur’un taşını toprağını harita üzerinde değil, Burdur’lunun  kirini, terini koklamalı, çilingir sofrasından bir lokma yemek yemeli, esnafın bir bardak çayını içmeli, ki ben onu çok iyi tanımalıyım. Yoksa o beni ben onu tanımıyorsa benim nasıl vekilim olur?,
Tabi vekil adaylığı tayinini önce il ve ilçeler teşkilatlarının önerileri ve son sözü ve noktayı da parti genel merkezi koyar. Sonra da halkın teveccühüne kalmış bir şey.
Ak Parti iktidar partisi, seçim sonrası da iktidara geleceği kesin gözle bakılıyor. Bence Ak Parti bir ilki yapmalı. Her kim olursa olsun milletvekilliği için işinden olan, istifa edenleri milletvekili aday adayı oldu diye yeni bir koltuğa, daha iyi bir koltuğa getirmek yerine eski işine geri döndürmemeli. Hangi partiden olursa olsun siyasi zırh giyenlerin zırhını çıkartmalıdır.
Ayrıca siyaset halk için, ülke için menfaat güdülmeden yapılan bir iş haline getirilmelidir. Milletvekilliği Avrupa ülkelerinde olduğu gibi dokunulmazlık zırhı kalkmalı, maaşları aşağı çekilmeli ve kesinlikle ve kesinlikle milletvekilliği sonrası emeklilik kalkmalıdır.
İşte bakın o zaman milletvekili olmak için kaç kişi başvuruda bulunuyor. Amma nereden bunların hepsinin olması bence hayal.     
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı