Advert
Advert
Burdu Ekonomisine 2’nci darbeyi de MAKÜ attı
Halim AKCA

Burdu Ekonomisine 2’nci darbeyi de MAKÜ attı

Bu içerik 432 kez okundu.

Burdur’dan çok sayıda esnaf ve öğrencinin gazetemize attığı maillerdeki  serzenişlerinde görülüyor ki, Burdur ekonomisine ikinci darbeyi de Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin şehir dışarısına taşınması atmış oldu.

Hepimizin bildiği gibi  Burdur’da paralı askerliğe son verilmesi Burdur ekonomisine ve Burdur esnafını şoke etmiş, Burdur halkı ve esnafı çok mağdur olmuştu. Yaklaşık bir yıldan bu tarafa MAKÜ’ye bağlı okullar birer birer kampüse taşınması okul bölgesinde bulunan halkı ve esnafı etkilemeye başlamış, şehrin ekonomik dengesi bozuluyor gibi gözüküyor. Belki bu durum zamanla onarılabilir. Fakat günümüz şartlarında ayakta durmaya çalışan esnafın çok sıkıntı çekeceği bir gerçek.

Öğrenci açısından ise şehrin 10 kilometre dışında kurulan kampus bölgesinde hiç yerleşim alanın bulunmaması, öğrencinin daha önce oturduğu yurt, pansiyon ve ev gibi konakladığı yerlerden ev ile okul arasında mekik dokuması ise harçlıklarını yol parasına vermekten başka çareleri olmadığı görülüyor. Ayrıca belirli aralıklarda dersi olan öğrenciler ise yol parası masrafından kaçabilmek için kampüste zorunlu hapis hayatı yaşamak zorunda kalıyorlar.

Belki bu yazdıklarımı okuyan yöneticiler ve zamanında MAKÜ’nün şimdiki yerine yapılması için coşku ile karar alanlar bana şu soruyu soracaklar “Zaten her şehirde üniversiteler şehir dışarısına kaydırılıyor” diyecekler. Doğru her şehirde öyle oluyor ama yerleşime uygun bölgelerde oluyor. Bir dağ ile dere arasında olmuyor.

MAKÜ’nun Kuruluş Yeri Yanlış

MAKÜ’nün yeri bence ilk kuruluşundan yanlış. Şu anda MAKÜ yerleşkesi tamamlandı. Yerleşkeye lüks binalar dikildi. Bu konuyu tartışmanın, pişmiş aşa su koymanın  bir anlamı yok ama, gerçeklerden de kaçılmaması gerekiyor. Gelecekte alınacak bu tür kararlarda bir konuyu bir değil yüz kez düşünmek için konuyu ele alıyorum.

Şimdi dile getireceklerim belki imkansız gibi görülecek, olmaz gibi görülecek. Fakat hayatta olmayacak bir şey yok. Yeter ki Burdur’lu isteyecekti, yeter ki Burdur’u yönetenler isteyecekti, bu gün MAKÜ yerleşkesi başka bir yere yapılabilirdi. Hem de Burdur ve ekonomisine katkı verecek bir yere. Örneğin Tugay şehir dışarısına çıkarılabilir, hatta şimdiki MAKÜ’nün yerine geçirilebilir, MAKÜ’de tugayın olduğu yere yapılabilirdi. Neden olmasın?.

Şimdi aşağıda bir okurumuzun gazetemize gönderdiği maili harfine bile dokunmadan paylaşıyorum. Taktir siz okuyucularımızın.

“Merhaba Halim Bey; Sizle Burdur' un artık büyük sıkıntısı haline gelmiş olan bir durumu paylaşmak istiyorum. Ben bir esnafım Burdur da. Bildiğiniz üzere kampüs örtülü diye bir yere taşındı. Şehre 10 km uzaklıkta. Kampüs yerinden başta esnaf, hocalar ve öğrenciler olmak üzere herkes şikayetçi. Kampüsün dolaysıyla üniversitenin Burdur a hiçbir katkısı kalmadı. Yakın zamanda eğitim fakültesi de yukarı taşındı. Artık Burdur gerek hafta içi gerekse hafta sonu bildiğiniz bir ölü şehir. Birçok esnaf siftah bile yapmadan kapatıyor neredeyse. Cadde üzerindeki dükkanlar birbir kapanıyor. Kirasını ödeyen tek iş yerleri artık bankalar sadece. Ama geçen yıl böyle değildi. 3000 kişilik eğitim fakültesi de yukarı taşınınca Burdura ticari hayat tamamen durdu Yakında kampüse yurt ve alışveriş yerleri de yapılacak. Kısacası bizim ipimiz tamamen çekilmiş olacak. Belki yanlış düşünüyor olabiliriz ama üniversite öğrencisi şehre dinamizm katıyordu. Alışveriş etmese de şehir bir canlılık katıyordu. Biz esnaf olarak bu durumdan en mağdur kesimlerden biriyiz. Bütün arkadaşlar kampüsün tekrar şehre taşınmasından yana. Şuan bu mümkün gözükmüyor. Ama en gerçekçi çözüm Eğitim fakültesinin yeniden eski yerine dönmesi. Eski yerindeki binalar yeniden yapılabilir yada güçlendirme yapılabilir. Bu konuda biz esnaf yardım etmeye razıyız. Kısacası sizden isteğimiz Eğitim fakültesinin yeniden eski yerine dönmesi konusunda kamu oyu oluşturmada yardımcı olmanız. Yardım ederseniz çok ama çok seviniriz. İyi çalışmalar”

 

Yatırımların Yapılacağı Yerlerin Kararı için Komisyon Kurulmalı    

Bence şehirlere yapılacak bu tür hizmetler için çok geniş katılımlı politikadan arındırılmış gönüllülerden oluşan 7’den 70’ varan içerisinde çocuğundan, berberinden, terzisinden, tüccarından, sanayicisinden, memurundan hatta işsizinden oluşan en az 50-100 kişilik komisyonlar kurulmalı. Bu komisyondaki kişiler en az bireysel olarak en az 50’şer anketler yapmalı, bu komisyonun alacağı karara göre yatırımlar olumlu yatırım bölgelerine yapılmalı. Yeri iyi seçilmeli. Böylece olası rant sağlayacak kişilerin önü de kesilmiş olur.  Yoksa yatırımın yapılacağı yer birkaç siyasetçi, politikacı yada yöneticinin insafına bırakıldığı zaman işe bu günkü MAKÜ yerleşkesi gibi, Bucak Adalet Sarayının yapıldığı yer gibi, yeni yapılacak Bucak Devlet Hastanesinin yeri gibi çok tartışılır.  

Sitemizde bu konu ile ilgili ankete katılabilirsiniz.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı