Advert
Advert
Basın elinden geleni yapıyor ya okuyucu?
Halim AKCA

Basın elinden geleni yapıyor ya okuyucu?

Bu içerik 421 kez okundu.

Şüphesiz bizim için her okuyucumuz çok önemli. Yayın organını ister beğensin, ister beğenmesin, ister eleştirsin, isterse övsün. Bu durum tüm basın kuruluşları için aynıdır.

Günümüzde basın kuruluşları ellerinden gelen imkanları doğrultusunda siz okuyucularımıza hizmet vermeye çalışırlar. Hele yerel bazda yayın yapıyorsa iş daha da zordur. Çünkü yerel olarak yayın yapan basın kuruluşunu, imtiyaz sahibini hatta muhabirine kadar herkes küçük yerleşim bölgelerinde tanırlar.  Bu basın kuruluşlarının iyisi, kötüsü, yanlısı yansızına siz okurlarımız karar verecektir. İşte okurlarımız karar verirken bir haber hoşuna gitmedi mi kötü, hoşuna gitti mi iyi yönde eleştiri yapar. Bu onun en doğal hakkıdır.

Burada demek oluyor ki, basın kuruluşu görevini yapmış oluyor. Bence eleştiri iyi olsa da, olmasa da,

Peki ya okuyucular,

Buna yine siz okurlar karar vereceksiniz.

Bir olay, bir durum ülke yada memleket meselesi halinde olduğu zaman bence fazla duyarlı olmuyoruz. Nemelazımcılık aktörlüğümüz baş gösteriyor.

Şöyle ki,

Yerel bazda yayın yapan haber siteleri zaman zaman anketler yapıyor. Bu anketler hiç şüphesiz iyiyi, kötüyü, yanlışı doğruyu ayrıt etmek için halkın görüşünü almak, paylaşmak, o okuyucuya da görüşünü belirtmesi için bir imkan sunmaktadır. Nedense bu tür anketlere fazla katılım olmuyor. Bu anketler halkın nabzını tutmak, halkın görüşlerini yansıtmak için en iyi fırsatlar olduğunu düşünüyorum.

Şimdi ben Akcagazete web sitesinden bir anket örneği vereceğim. Haydi basit gibi kişel gözükebilen anketlere katılım belki çok önemli olmayabilir. Ama bir ilçenin, bir beldenin, bir köyün kaderi olduğu zaman, eğer o ilçede yaşıyorsan, o belde de yaşıyorsan doğru bildiğini yapıp anketlere katılarak görüşünü belirtmek en doğal hak ve görev olduğunu düşünüyorum.

Şimdi bu ayın sonuna kadar Çamlık Beldemiz son çıkan yasa ile köy statüsüne düşeceği için Çamlık Beldesi tarafından Bucak’ın bir mahallesi olmak için müracaatta bulundular. Bu konuda anket yaptık.

Çamlık Beldesi Bucak’ın mahalle olarak

Bağlansın mı?

Bağlanmasın mı?

Diye sorduk.

Yaklaşık bir haftadır bu ankete 120 kişi katıldı. Site istatistiğine baktığımız zaman ortalama günlük en az bin kişi ziyaret ediyor.

Çamlık Beldesinin Bucak ilçesine mahalle olarak bağlanıp bağlanmaması çok önemli bir karar. Bucak Belediye Başkanı Sayın Ramazan Ayaz bu talebi mecliste bir komisyon oluşturarak sivil toplum kuruluşlarına, siyasetçilere, kurumlara ve vatandaşlara sorularak Mayıs ayı sonuna kadar bir karara bağlayacaklarını açıkladı.

Şüphesiz bu karar çok önemli. Çünkü Çamlık Beldesini Bucak halkı mahalle olarak istiyor mu?, yada Çamlık halkı bağlanmayı istiyor mu?

Yada Çamlık Bucak’a mahalle olarak bağlansa Bucak Belediyesi yükümlülüklerini yerine getirebilir mi?, yada çamlık halkı olumlu yada olumsuz alınacak bu kararda ileriki yıllarda sıkıntı çekebilir mi?. İşte bu soruları kendi kendimize çok iyi analiz edip pişen aşta katkı sağlamak istiyorsak, pişen aşta tuzumuz olmasını istiyorsak en doğru şey görüşümüzü olumlu yada olumsuz belirtebilmektir.

Biz gazeteciler anketi yapar geçeriz, az katılım olsa a çok katılım olsa da çok önemli değil. Ama  gerçeklerden tüm fertler olarak kaçmamamız lazım. Bir olayda her şey bittikten sonra fikir beyan edeceğimize, o olaya katılım yapıp zamanında fikir beyan etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Bence yerel bazda yapılan anketlere katılım oranı yüksek olmalı. Eğer anketlere hangi gazetenin yada web sitesinin olursa olsun anketlere katılmak çok seslilik olacaktır. Yapılan yada yapılacak hizmetlere katkı sağlamak olacaktır. Daha doğrusu kendi kaderimizi kendimiz belirlemiş olacağız.

Basın alarak iyi de kötü de olabiliriz. Ama basın camiası imkanları doğrultusunda iyi de olsa kötü de olsa görevini yapmaya çalışıyor. Peki ya okuyucu? Ya sizler, buna siz karar vereceksiniz.

Duyarlı okuyucularımızı anketlerde olsun yorumlara olsun katkıları olursa ilçemizde yapılacak hizmetlerde, alınacak kararlarda güçlü bir halk kitlesini ön plana çıkartacaktır. Bu gücü karşısına alacak olan olursa ona da sadece cahillik diyebilirim.

Nemelazımcılığımız sürdüğü sürece, bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın dediğiz sürece, fikirlerinizi paylaşmadığınız, hakkımızı aramadığımız sürece, sessiz kaldığımız her geçen günde ilçemize yapılacak hizmetlerin kararını 3-5 kişi kendi arasında alır, sonra da bize kahve köşelerinde konuşmaktan, dedi kodu üretmekten başka bir şeye düşmez.      

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı