Advert
Advert
Rusya ve Çin Kadar Olmadık
Halim AKCA

Rusya ve Çin Kadar Olmadık

Bu içerik 392 kez okundu.
Türkiye sözde Ortadoğu Lideri bir ülke gibi gözüküyor ama aldığı kararlar hep çelişkili, aldığı karar koyduğu tavırlar ile yapılan konuşmalar birbiri ile örtüşmüyor.
Sözde Avrupa Birliği, sözde Nato, sözde Birleşmiş Milletler insan haklarına çok önem veren Amerika özellikle Ortadoğu ülkelerindeki küçüklü büyüklü kargaşa ve iç politikadan çıkan tartışmaları, olayları fırsat bilip bir şahin gibi o ülkeye konmasını çok iyi biliyor.
Avrupa ülkeleri, Birleşmiş Milletler, Nato ve Amerika çok doğru insan haklarına çok önem veriyor. Önem veriyor ama kendi insanlarına, kendi vatandaşlarına önem veriyor. Başka ülkelerin yönetimine el koyarak o ülkedeki zenginliklerini kendi insanlarına aktardığı için kendi insanlarına önem veriyor.
İşte son olay Libya, Avrupa Birliği ülkeleri, Birleşmiş Milletler, Nato ve Amerika Libya ve Libya halkına değer verdiği için Libya’yı bombalamıyor. Libya’daki yer altı zenginlikleri petrole sahip olmak Libya’ya çıkarma yapıyor. Herkes çok iyi biliyor ki Libya’nın karışması iç savaş ortamına sürükleyen de bu ülkeler.
Yakın zamanda çok iyi hatırladığımız Irak, Irak’a müdahale gerçekten Saddam’a yapılan bir müdahale mi idi. Madem ki Saddam’a karşı ise, Saddam öldüreli yıllar oldu. Hala olaylar sürüyor. Irak şimdi Saddam’ı arıyor. Irak’lılar ülke ruhunu koruyamadığı için bu hale düştüler.
Avrupa olsun, Amerika olsun sözde Nato olsun amaçları Ortadoğu’da yaşayan halkın rahatlığı güvenliği sözde demokrasi değil. Ortadoğu’da ki petrol zenginliklerine konmak, Osmanlı’dan kalan haçlı savaşlarının intikamını almaktır.
Ortadoğu alev alev yanıyor. Yanan ve yakılan ülkelerin çoğu, hepsi de Müslüman ülkeleri. Irak ile başlayan haçlı savaşları, Afganistan, Mısır, Libya ve bir çok küçük Ortadoğu ülkeleri ile sürüyor. Bu sırası ile Müslüman ülkesi olan, İran, Suriye ve bir gün hiç şüphesiz bir bir ittifakları kesilen, sıra Türkiye’ye geleceğini düşünüyorum. Türkiye’de kararsızlıkları yüzünden hep seyirci kalıyor. İç politikada da güçlü bir Türkiye yaratılmaya çalışılıyor. Madem ki Ortadoğu’da söz sahibi bir ülkeyiz neden yaptırıcı kararlar alınmıyor. Neden hep seyirci kalınıyor. Sıra bize gelmesi mi bekleniyor. Bir Rusya ve Çin kadar olamadık. Rusya ve Çin Libya’ya yapılan Avrupalının, Birleşmiş Milletlerin aldığı karara itiraz etti. Müdahalenin bir an önce durmasını söyledi. Ya biz. Biz Laf üretiyoruz.
Birleşmiş Milletlere atılan imza bence yanlış. Çok büyük bir etki olmadığı sürece başka ülkeler bir başka ülkenin iç işlerine karışmamalı. Şimdi soruyorum. Türkiye’de BM’de yıllardan bu tarafa terör örgütü PKK katliamlarını sürdürüyor. Sivil demiyor asker demiyor. Türk Ordusu ve güvenlik güçleri sürekli müdahale ediyor. Bu müdahalelere Yarın iki gün sonra kendi halkını silah baskısı altına alan PKK Türkiye’nin müdahalelerini Birleşmiş Milletlere taşısa ne olacak. Zaten Türkiye’den haçlı intikamı almaya çalışan dış güçler mutlaka ve mutlaka bu fırsatı değerlendirip bizim iç işlerimize karışsa Libya’nın konumuna düşmeyecek miyiz?
Bence Avrupa ülkeleri, Ortadoğulu halkı düşündüklerinden değil, iki ana unsur üzerinde çalışıyorlar. Birincisi ülkelerde kaos yaratıp yer altı ve yer üstü zenginliklere el koymak, İkincisi İslamiyet’e karşı bir müdahale olarak düşünüyorum.
Ortadoğulu Müslüman ülkelerin ve komşu ülkelerimizin çöküşüne seyirci kalmamak gerekiyor. “Gülme Komşuna, Gelir Başına” Bu atasözünün gerçekleşmesini istemiyorsak Türkiye Ortadoğu ve Müslüman ülkelere karşı kararlılığını göstermelidir. Birinci ve ikinci Dünya Savaşlarında toprak savaşları yapılmış, günümüzde ise yer altı ve yer üstü zenginliklerin savaşının başlayacağı, bu savaşlarda ise konumumuzu çok iyi ayarlamamız gerektiğini düşünüyorum.     
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı