Advert
Advert
Hayır Çarşısı Ticaretine son verilmeli, Esnafa Sahip Çıkılmalı
Halim AKCA

Hayır Çarşısı Ticaretine son verilmeli, Esnafa Sahip Çıkılmalı

Bu içerik 526 kez okundu.

Bucak’ta bir moda gelenek gibi oldu.

Bu moda, hayır çadırı, hayır çarşısı ve sayire gibi

Yalnız şunu baştan belirtmek istiyorum. Tamam hayır yapmaya, hayır kurumu dernek ve okullara verilen kermeslere kesinlikle ve kesinlikle karşı değilim. Fakat bunun bir ölçüsü olmalı. Örneğin 1-2, haydi bilemedim 3 gün olsun.

Allah aşkına 10 gün, bir hafta süren kermes mi olur, hayır çarşısı mı olur?. Bu düpedüz hayırdan çıkar, ticarete döner.

Yalnız şu bir gerçek, hani bir söz vardır “isteyenin bir yüzü vermeyenin iki yüzü kara” diye tabi ki bu tür yardım, hayır çarşısı v.s  gibi ticari faaliyetlere dönüşen etkinliklere yöneticilerimiz nasıl izin veriyor ben bunları anlayamıyorum!.

Şunu özellikle vurgulamak istiyorum. Öküzün altında buzağı aramaya kalkacak olanlara ben Bucak Kaymakamı Sayın Osman Hacıbektaşolu ile kesinlikle bu konuyu  görüşmedim. Fakat duyduklarım kadarı ile verilecek olan izin 2 günlük izindi.

Hani sihirli değnekler var ya, sihirli talimatlar, o sihirli talimatlar ile süre bir hataya çıkarılıyor.

Şimdi sormak istiyorum, alın teri ile kazanan esnafımıza kim sahip çıkacak, vergi ödeyen, iş yeri kirası ödeyen,personel parası ödeyen, kısacası devlete sorumluluklarını yerine getiren bu esnafa kim sahip çıkacak. Kim sihirli el uzatacak.

Çok iyi biliyorum bazıları hemen şunu söyleyecekler “ya kardeşim bu bir hayır, bir haftalık hayır olsa ne olacak, batacak mı esnaf” ben de o zaman diyorum ki, tamam o zaman esnaftan vergi alınmasın hayır kurumlarına yatırılsın. Olmaz mı?. O zaman devlet ne yapacak, yatırımlar ne ile gerçekleşecek.

İster katılan olsun, ister katılmayan olmasın ama artık bu tür tarzlara halk olarak karnımız tok, dini duygularla sömürücülük yapmak hem ayıp, hem de günah.

Artık bu tür hayır çarşısı izinleri verilirken yöneticiler bir kez değil on kez düşünmeli. Yaz kış bin bir zorluklar yaşayan, ayakta kalmaya çalışan esnafa sahip çıkmalı. Hayır ve bağış yapmak isteyenlerde istedikleri gibi istedikleri yere verebilirler.

Konuya birde görsel açıdan bakılırsa şehrin göbeği, Kaymakamlık Parkı, park çarşı ticaretinde harap oluyor, kurulan 5-6 çadır ile çimler hiçe sayılıyor. İster üzerine otur, ister kaz, istersen ne yaparsan yap günah değil mi?, Kurulan çadırlar sanki tapulu mülke kurulur gibi gelişi güzel yol ortasına, oto parka ve çim üzerine, sizce bu uygun mu?, gözleme yapılan çadırdan fabrika bacasından çıkarcasına çıkan duman, çevreye ve çevrede oturanlara zarar vermiyor mu?, pişirilen gıdaların kokusu çevre kirliliği yaratmıyor mu?, bütün bunlara üstelik bir de gece saat 12’den sonra hayır çarşısı içerisinde masalar sandalyeler oradan oraya taşınırken çıkarılan gürültüsü, bağıra çağıra konuşmalar ile mahalle halkını rahatsız etmiyor mu?.

Bence yöneticilerimiz buna bir son vermeli, artık bu tür etkinlikler Kaymakamlık Parkına değil başka yerde yapılmalı. Yada usule uygun bir iki gün içerisinde sonlandırılmalı. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı