Advert
Advert
Kaymakamın tayini bu olmamalı idi
Halim AKCA

Kaymakamın tayini bu olmamalı idi

Bu içerik 1178 kez okundu.

Bucak Kaymakamı Sayın Osman Hacıbektaşoğlu’nun  tayini yaz kararnamesi ile İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genele Müdürlüğü, Göç Politikaları ve Projeleri Daire Başkanlığına çıktı.

Sizleri bilmem, fakat ben bu karara şaşırmadım dersem yalan olur.

Çünkü Sayın Osman Hacıbektaşoğlu’nun 2008 yılında ilk Bucak Kaymakamlığına gelişini çok iyi hatırlıyorum. Benim o gün Sayın Osman Hacıbektaşoğlu hakkında izlenimim ve yorumum şu idi “ağırbaşlı, dürüst konuşan, kendini övmeyen, cana yakın, halktan birisi gibi, güler yüzlü, kısacası adam gibi adam kaymakam” gibi görmüştüm.

Kaymakam Osman Hacıbektaşoğlu dün gibi bu gün gibi aradan beş yıl geçti. Benim kişisel görüşüm tavrını ilk geldiği gün gibi hiç bozmadı. Bu günde aynı. Bucak için çalışan, halk ile kaynaşan, Bucak halkı ile iç içe olmuş, vatandaştan ayrıt edilmeyen bir özelliği oldu.

Şüphesiz beş yıllık süreç içerisinde Bucak Kaymakamı Sayın Osman Hacıbektaşoğlu’nu eleştirdiğimiz, hatta sert eleştirdiğimiz, kızdığımız, öfkelendiğimiz ve övdüğümüz günler de oldu. Bence bunlar en doğal şeyler. Çünkü her kim olursa olsun madalyonun iki yüzünden bakacaksın. Ferdi çalışmalara değil, toplumsal çalışmalara bakacaksın.

İşte bütün bunlara rağmen, çoğu kaymakamın görev yaptığı şehir yada ilçe ve köylerinde yapamadığını kaymakam Osman Hacıbektaşoğlu yaptı. Ayak basmadığı köy, mahalle koymadı. Sorununu dinlemediği köylü kalmadı, çözüm yolları aradı. Bucak OSB’de katkısı çok büyüktür. Bildiğimiz yada bilmediklerimizi tek tek yazıya dökerek aktarmak uzun zaman alır.

Kaymakamlık bence çok zor bir iş. Bağlı bulunduğun İçişleri Bakanlığına, valiliğe ve görev yaptığın ilçeye karşı zorunlu sorumlulukların var. Bunlar devede kulak. Birde politikanın içerisinde memnun edebildiğin ve edemediklerin var. İşte işin en kötü tarafı da bu.

Bütün bunlara rağmen Bucak Kaymakamı Osman Hacıbektaşoğlu’nun bu çalışma temposuna rağmen tayini bu olmamalı idi. En azından Bucak seviyesinde bir ilçeye kaymakam olmalı idi. Yada bir ile vali. Çünkü tarafsız şekilde beş yıl süre ile çalışmış olduğumuz kaymakamı, bir gazeteci olarak en çok tanıyanlardan birisiyim. Yağcılık gibi algılanmasın ama en çok ve ağır eleştirenlerden de yine birisiyim. Dedim ya, dürüst olmak gerekiyorsa eleştirsem de, kızsam da, serdarın hakkı serdara, kaymakam Osman Hacıbektaşoğlu bence başarılı ve çalışkan bir kaymakamdı.

Demek oluyor ki, bazı çevreler onun başarısını, çalışkanlığını görememiş, yada görmezlikten gelmiş olabilir. Amma Sayın Osman Hacıbektaşoğlu yeni görevinde bir gün bu başarısın hissettirecektir. Onu bir gün inşallah büyük bir ilçede kaymakam yada bir ilde vali olarak hep birlikte göreceğiz.

Ankara’da bürokraside bir hemşerimiz daha oldu. Bucak olarak, Bucaklı olarak siyasetçisinden, sanayicisinden, esnafından, işçisinden, amirinden memuruna, gazetecisine  kadar hepimiz Kaymakam Osman Hacıbektaşoğlu’nun arkasında durmamız gerektiğini düşünüyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı