Far Avları Yeterince Denetlenmiyor
Halim AKCA

Far Avları Yeterince Denetlenmiyor

Bu içerik 568 kez okundu.

Bilinçli avcılar bilir, eski ve orta yaşlılar çok iyi bilir. Geçmişte bölgemizde dağlarda olsun ovalarda olsun çok sayıda tavşan, keklik ve benzeri av hayvanları oldukça fazla idi.

Birde günümüzü değerlendirecek olursak artık bu av hayvanlarını numunelik olsa aramaya kalksak bulamıyoruz.

Haydi uçar cinsi hayvanlar ekim dikim zamanı atılan gübrelerden nasibini alıp telef oluyor diyebiliriz. Peki ya tavşan türü av hayvanlarına ne oldu. Ben bunu dile getirmek istiyorum.

Açıksa söylemem gerekiyorsa benim av hastalığım yoktur. Bölgedeki dağları ve av hayvanlarını çok tanımam. Amma ara sıra Kestel dağına piknik yapmaya yada gezmeye gittiğim zaman eskiden bu dağda çok sayıda tavşan olurdu. Çoğu zaman gündüz bile yollarda tavşan görmek mümkündü. Bunların nesli nerede ise tükenmek üzere.

Ben defalarca gözüm ile gördüm. Hatta eski yıllarda far avı yapanları bile ihbarda bulundum. Amma hiçbir şey yapılmadı. Sadece yaptığın ihbar hemenler de, tamamlarda kalıyor. Hiçbir şey yapılmıyor.

Güvenlik güçleri polis olsun, jandarma olsun far avı yasağına çok önem vermeli. Far avı ve zamansız avlanmalara göz açtırmamalı. Özellikle gece saat 03’lerden sonra her dağın tepesinde bir far yanıyor. Far avında belki günde onlarca tavşan katlediliyor. Bunu yapanlarda zaten belli. Bilinçsiz birkaç grup köylüler, mermer ve kum ocağı işletenler işlettikleri dağlar onlara emanet. O dağın ağası da paşası da onlar.

Belki polisin sorumluluk alanında şehre yakın olduğu için far avı ve zamansız avlanmalar az olabilir. Uzak bölgelerde Jandarma ve Orman İşletme Müdürlüğü bu günlerde başlayarak far avı yapanlara göz açtırmaması gerekiyor. Özellikle gece geç saatlerde dağlardan gelen araçlarda kontroller arttırılmalı. Gece yağan yağmur sonrası sabahları av köpekleri ile ava çıkanlar oldukça fazla bunlar yapılacak denetimlerde belli. Güvenlik güçleri sivil araçlar ile kontrol yapmalı. Yoksa jandarma aracı ile yapılan denetim bence anlamsız.

Kısacası ne yapıp edilmeli sorumlu olan her kurum yaban hayvanlarına karşı usulsüz avlanmanın önüne geçmelidir.  Bence tek suçlu ve günah av hayvanlarını usulsüz avlayanlar kadar avlanmasına taviz verenlerde suçludur. Çünkü bu güne kadar bu konuda ciddi bir çalışma yapılmadı, kontroller arttırılmadı, denetimler yapılmadı,

Umarım yaban av hayvanlarının katliamını durduracak bir çalışma yapılır.

Ben yapılabilecek küçük bir örnek vereyim. Örneğin Antalya’dan gelmiş gibi Kestel dağına piknik yapmak için gelen üç kişilik bir ekip çadır kursun birkaç gün kalsın ama piknikçi kılığı ile kalsın ve hatta formaliteden far avı yapar gibi olsun bak o zaman neler oluyor. Ama bu sadece birkaç güne sığdırılmamalı, ayda üç beş kez yapılmalı. Suçlular yakalanıyor mu yakalanmıyor mu?!!!. Far avı yapanlar yakalanıyor mu? yakalanmıyor mu?.

 

Belki diyeceksiniz bu konuyu biraz abartıyorsunuz diyebilirsiniz ama ne yapılıp, yapılmalı kaçak avcılığın ve far avcılığının önü bölgemizde kesilmeli. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı