Advert
Advert
Zamlar Kaçakçılığı Körükleyecek Demiştim
Halim AKCA

Zamlar Kaçakçılığı Körükleyecek Demiştim

Bu içerik 417 kez okundu.

5 Ekim 2012 tarihli bir köşe yazımda “zamlar kaçakçılığı körükleyecek” demiştim.

Hükümetin akaryakıt olsun, sigara ve diğer alkollü içeceklere yaptığı aşırı zamlar bence perde arkasında duran kaçakçıların işine yararken devlette milyarlarca lira zarara uğruyor.

Gerek televizyon, gerek, gazete ve web sitelerdeki haberlere bakıldığı zaman bırak günü her saat ya sigara, ya akaryakıt yada alkollü içecek kaçakçılığı haberini okumak kaçınılmaz oldu. Artık habercilerde kaçakçılık haberlerine fazla rağbet göstermez haberi yayınlamaz oldu. Çünkü anormallikten çıktı, normal bir olay halini aldı.

Bence hükümet akaryakıt hariç, kullanımı azalsın diye özellikle sigara ve alkollü içeceklere yaptığı zamlar kaçakçılığı doruk safhaya getirirken, gayri resmi yollardan satılan bu mallar resmi yoldan satışı etkilediği için devlet belki milyarlarca lirada vergiden zarar ediyor.

Herkesin bildiği gibi dünyanın en pahalı akaryakıtını Türkiye tüketiyor. Özellikle akaryakıt, sigara ve alkollü içeceklerdeki aşırı vergilerle fiyat artışları bu ürünlerin kaçakçılığını cazip hale getiriyor. Hükümet bu konuda geri adım atması mümkün değil ama sigaranın paketini 1 yada 1.5 TL den satan. Akaryakıt litresini 2 TL’den satan kaçakçılarda para kazanıyor.

İddia ve duyumlara göre sınır şehirlerinde yaşayanlar bu tür ürünlerden, kaçak ürünlerden yararlandıkları kaçınılmaz. Çünkü herkes cebindeki parasını niye bile bile başka pahalı ürüne versin ki, olan diğer şehirlerde yaşayanlara oluyor. Zaten kaçak mallarda yavaş yavaş her şehre yayılıyor. Yakalananlar ise daha öncede yazdığım gibi sembolik rakamlar. Olanda kaçak malı satmak isteyen dar gelirli, esnaf ve bakkala oluyor. Perde arkasında işi yapanlar ise cebini dolduruyor.

Akaryakıtta bir ay içerisinde 0,430 Kuruş zamlar olduğu sürece, sudan bahaneler üretip, bütçe açıklarını kapatmak için söz konusu ürünlere gelişi güzel zamlar yapıldığı sürece ileriki yıllarda Türkiye bir kaçakçılık ülkesi halini alacaktır. Bununda asıl sebebi tüketim mallarına yapılan zamlardan olacak, tüketicinin ucuz ve kaçak mala olan rağbeti artacaktır. Devlet daha pahalı satayım derken milyarlarca TL vergiden zarar edecektir. İleriki yıllarda da istatistiklerde sigara tüketimi şu kadar düştü, alkol tüketimi şu kadar düştü denilerek, düşen oranın kaçak yollardan kapatıldığı göz ardı edilip, sadece kendi kendimizi kandırmış olacağız.

 

Eğer devlet her sıkıntısını akaryakıt, ve söz konusu mallarda uygulayacağı ek vergi ve fiyat artışına yöneldiği sürece devletin denetimi altındaki satıştaki mal ile kaçakçılıktaki aynı mal arasında uçurum fiyatlar oluşması halinde kaçakçılık hat safhalara ulaştığı zaman tıpkı bir terör örgütü ile mücadele edilmesi zor hale geldiği gibi, kaçakçılıkta da mücadelenin zorlaşacağını düşünüyorum. Eğer amaç günü kurtarmaya çalışıyorlarsa sözüm yok. Bu durumda da zaten o gözüküyor.   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı