Advert
Advert
Bilinçsiz Sulama Onaç’ı Bitiriyor
Halim AKCA

Bilinçsiz Sulama Onaç’ı Bitiriyor

Bu içerik 451 kez okundu.

Onaç Barajını yakında görenler var mı bilemiyorum ama göl suyu SOS çekiyor.

Dağırcık Köyü uzantısındaki göl suyu tamamen çekilirken Kehmalı Köyüne yaklaştı. Şu anda tahminlere göre göl hacmindeki doluluk oranı yüzde 40’lara düştü.

Yaklaşık 20 bin dekar sahayı sulama projesi olan Onaç Barajı gölü bu yıl içerisinde 7 bin dönüm sahada göl suyunun SOS çekmesi ileriki yıllarda ekilir sahaların daha da artması halinde suyun yetip yetmeyeceği şimdiden tartışılır hale geldi.

Benim görüşüm havaların kurak gitmesi bir tarafa, göl suyunun kirli olması bir tarafa. Asıl etken  kullanılan su tarım sahalarında bilinçsiz kullanılıyor. Kaç kez gözüm ile şahit oldum. Bir pancar tarlası on günde belki 2-3 kez sulanıyor. Suyu bol bulan tarla sahipleri gelecekte kullanacakları suyu hunharca harcayarak onaç baraj gölünü bitirme seviyesine getirildi.

Sulama Birliği ne kadar denetim yaparsa yapsın, kontrol ederse etsin, 3 değil 15 tanede sulama bekçisi tutarsa tutsun gereksiz sulamanın önünü kesmek imkansız görülüyor. Bunun tek çaresi kesinlikle ve kesinlikle sulama saati konulması. Sulama saatlerine de öyle caydırıcı su parası koyacaksınız ki suyu bol döküm kullanmak isteyenlerin önü kesilecek.

Bucak Sulama Birliği Başkanı Sayın Ramazan Ayaz ve yönetimi çok iyi niyetli davranıyor. Fakat bu iyi niyet bence karşılığını almıyor. Çiftçi tarlasına hayvan pancarı ekmiş, mısır ekmiş haftada en az iki kez suluyor. Hal bu ki bu iki ürünü 25-30 gün ara ile sulansa, çok sulanmasından daha iyi verim alınır düşüncesindeyim.

Eğer Onaç baraj gölünü ileriki yıllarda da sulamada kullanacaksak Bucak Sulama Birliği bu yıldan tedbirlerini almalı. Kesinlikle ve kesinlikle sulama saatleri taktırmalı, ürüne göre, dönüme göre su tonajları konmalı. Artan su tonajları da pahalı hale getirmeli ki bak o zaman gelişi güzel sulamalar yapılıyor mu?,  vatandaş suyu babasının malı gibi kullanıyor mu?,

 

Eğer alınacak tedbirlerde geç kalınırsa Bucak’ta Onaç Baraj gölü diye bir şey kalmaz. Bu gün bol döküm hunharca su kullananlar gelecek yıllarda bunun acısını ağır öder.    

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı