Ağaç Katliamına son verilmeli
Halim AKCA

Ağaç Katliamına son verilmeli

Bu içerik 650 kez okundu.

Çoğumuzun bildiği gibi Kahvelerden başlayarak Süleyman Demirel Bulvarı, Ersan Özey Caddesi ve Şirlek yolundan itibaren Çamlık yol ayrımına kadar karayollarınca sıcak asfalt çalışması yapılacak.

Tabi ki bu hizmet yapılırken çalışmalar esnasında bir taraftan olumsuzluklar yaşanabilir, bunlar en doğal şeyler. Fakat bir taraftan yaparken bir taraftan da telafisi mümkün olmayan yada uygun olmayan şeylerin yapılması da anlamsız oluyor.

Süleyman Demirel Bulvarı yolu üzerinde bulunan asfalt çalışmaları için yapılan yol kazım çalışmalarında çınar ağaçlarının dallarının katledilmesi güzümüzden kaçmıyor.

Tamam bu yol amma öyle, amma böyle yapılacak. Mutlaka yol yapımında engel oluşturacak ağaçların dalları olabilir. Bunların uygun şekilde kesilmesi doğal. Fakat çınar ağaçlarının dallarının kesilmesi biraz değil baya keyfiyete göre kesiliyor gibi gözüküyor. Yada yolda kazım yapan makine tarafından çoğu ağacın dalları çatır çatır kırdırılıyor. Bence bu ağaç katliamına son verilmeli. Yada verdirilmeli. Kepçe operatörünün keyfine bırakılmamalı. Çünkü bu ağaçlar kolay yetişmiyor.  Yıllarca Tedaş telleri yüzünden kesilen çınar kavaklarının dalları asfalt bahanesine takılmamalı.

Belki çınar kavaklarının dallarını kestirmek isteyenler “yarın asfalt dökülürken, asfalt makinesine takılacak” diyebilirler. O zaman, eğer zorunlu kesim gerekiyorsa o gün kesilsin. Belki kesilen 100 ağaçtan 50 tanesi kurtaracak.  Peşin hüküm verilip toplu kesim yapılmaktansa asfalt makinesinin işini engelleyecek var ise o esnada kesilsin. Çok mu zor sanki?.  

Yol karayollarının olabilir, ama o ağaçlar Bucak’ın malı Bucak’lının malı. Çınar ağaçlarının dallarının kesilmesinde Sayın Belediye Başkanı Ramazan Ayaz’ın bilgisi olabilir. Belediye başkanını da yanlış bilgilendirme olabilir. Belediye başkanı gidip tek tek şu ağaçları kesin kesmeyin diyecek de değil. Bunun tek çözümü var. Bence Sayın Belediye Başkanı Ramazan Ayaz onu uygulatmalı.  Yol kazım esnasında kepçeye dokunuyor, engel oluyor diye değil, asfalt döküm esnasında asfalt makinesine dokunacak, engelleyecek dalların kesilmesi daha uygun olacağıdır. Bence durum böyle olursa lüzumsuz çınar ağaçlarının kesilmesi de engellenmiş olur.

Süleyman Demirel Bulvarı üzerindeki çınar kavakları Bucak’ın simgesi gibi oldu. Eğer yıllardan bu tarafa ağaçların üzerinden geçen tedaş tellerine dokunuyor bahanesi ile kesilmese idi, yada bilinçsiz budamalar yüzünden çınar kavakları bodurlaştırılmasa idi,. bu gün bu çınar kavakları bulvar üzerini yarı yarıya kaplar ağaçlar tünel oluşturur, ilçe girişine görünüm kazandırır çok güzel bir görünüm oluşturabilirdi.

 

Umarız yetkili birimler duyarlı davranır güzelim çınar kavaklarının dallarının kesilmesine engel olurlar, en azından zorunlu kesim gerektiren haller dışında çınar kavaklarının dallarının kesilmesini önlerler. Bir ağacın kaç yılda büyüdüğünü, bir ağacın dalının kaç yılda kalınlaştığını hepimiz çok iyi biliyoruz ki, çınar kavaklarına sahip çıkarlar.     

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı