Advert
Advert
HAC YOLCULUĞU
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

HAC YOLCULUĞU

Bu içerik 567 kez okundu.

İnsanların bütün özelliklerinden çekip alan, dünyalık her ne varsa ortadan kaldıran, herkesi aynı tarağın dişleri gibi eşit yapan ibadet hac ibadeti. İlk hac kafilesi 12 Eylül Perşembe günü kutsal topraklara gittiler. İlçemizden bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı ve Şirketlerle birlikte 112 hacımız hacca gitmiş olacak.

Dinimiz İslam’ ın 5 temel esasından birisi olan hac, İslam’ın evrenselliğinin, birlik ve beraberliğinin ırk. Renk, cinsiyet, dil, ülke ve kültür ayrımı yapmadan Müslümanların kardeşlik ve eşitliğinin temsil edildiği bir ibadettir.

Allah’ u Teala’ nın evim dediği Kabe’ yi ziyaret etmek, Peygamber Efendimizin kabri şerifini ziyaret etmek bir Müslüman için dünyadayken elde edebileceği şereflerin en güzellerindendir. Hacca gitmek insanın görüş açısını genişletir ve insanın ruhunda yeni açılımlar meydana getirir. Amerikalı Müslüman Malcom  x hacla ilgili görüşlerini şöyle ifade ediyor. Hacca gitmek insanlara bakış açımı değiştirdi. Benim ruhuma yeni bir İslam anlayışı yükledi. Kutsal beldede geçirdiğim iki hafta içerisinde, Amerika’ da geçirdiğim 39 yıl boyunca hiç rastlamadığım şeylere şahit oldum. Bütün ırkları, bütün renkleri tonlarıyla tanıdım. Irk ayrımcılığının olmadığı gerçek kardeşliği gördüm. Gerçek islam bana göstermiştir ki beyazların tümünü birden bir kalemde silip atmak da o kadar yanlış bir tutumdur. Malcom x, eğer haccın rengârenkliği, manevi manevi cephesi bütün bir dünyaya yeterince duyurulabilirse ve gereği gibi anlatılırsa, İslam’ı din olarak seçenlerin sayısı en azından iki, üç misli daha artacaktır diyor.

Bütün ibadetlerin eğitici bir yönü vardır. Hac ibadetinin Baş Öğretmeni Hz. İbrahim’ dir. Kabe’ yi Allah’ ın izniyle O yapmıştır. Hacca gelin diye insanları Kabe’ ye çağıran O’ dur. Rabbimiz insanların gönüllerini buraya yönelt diye o dua etmiştir. Bugün hacca giden her mümin bir anlamda peygamberlerin atası Hz. İbrahim (a.s.) in ayak izlerine basa basa gider, öylece oraları ziyaret eder. Ve yine aynı yerlere basa basa ziyaretini tamamlar.

Kabe’ nin kapısının karşısında durup Makamı İbrahim’ de 2 rekat namaz kılabilmek için hacılar birbirleriyle yarışır. Kıyamete kadar akıp gidecek olan zemzemi yudumlarken, Safa ile Merve arasında çocuğuna su bulmak amacıyla can havliyle koşturan anne gibi dualar eşliğinde say ederken Hz. İbrahim’ i ve Hz. Hacer’ düşünmemek mümkün mü?

Hac ibadetinin insanı dönüştüren ve olgunlaştıran bir yönü vardır. Bu yolculuk sıradan bir yolculuk değildir. Bu ibadet öyle bir eğitimdir ki her şeye hak nazarıyla bakmayı öğreten bir ibadettir. Hac ibadeti insanı kemale erdiren, mahşerin bir benzerini insanlara bu dünyada yaşatan, ölmeden ölünüz sırrına erdiren, zahiri ve batıni bir ibadettir. Hac ibadeti Arafat’ taki görüntüsüyle kıyametten bir sahne, ahiret yolculuğundan bir kesittir. Adeta dünya gözüyle ahireti görmektir. Rahman’ ın misafiri olmaktır. Hacca giden kişi misafirden beklenen şekilde davrandığı zaman ev sahibi de onu o güzellikte ağırlar. Peygamber Efendimiz (Sav.) Hacılar ve Umreciler Allah’ ın misafirledirler. Eğer O’ na dua ederlerse dualarını kabul eder, bağışlanma dilerlerse onları bağışlar buyuruyor.

Hacca giden insanlar hacca çağrılmış insanlardır. Allah’ u Teala’ nın misafirleridir. Bütün hacılarımızdan kendileri, aileleri ve ülkemiz için, bütün Müslümanlar için dua etmelerini bekliyoruz. Bugün Müslümanların içinde bulunduğu bu durumda yapabileceğimiz en önemli şey onlara dua etmektir. Dargınlıkların, kırgınlıkların, iç çatışma ve çekişmelerin durması için, Müslümanların birlik ve beraberliği için dua etmelerini talep ediyoruz. Cenabı Mevla’mız gitmeyen kardeşlerimize de hacca gitmeyi nasip eylesin. Mevlamız sağ salim bir şekilde gidip dönmeyi lütfeylesin. Selam ve dua ile.

 

                                                                                                         İshak GÖKSEL

 

                                                                                                         Bucak Müftüsü 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 396. Sayı
Akca Gazete 396. Sayı