ESKİ ADLİYE NE OLACAK
Halim AKCA

ESKİ ADLİYE NE OLACAK

Bu içerik 442 kez okundu.

Köle Mezarlığı karşısına yapılan Adalet Sarayı çok yazıldı çizildi.

Ne eski adliye dilden düşüyor, neden yeni Adalet Sarayı,

Yalnız şu bir gerçek; Yeni Adalet Sarayından ne vatandaşı memnun, ne çalışanı nede avukatı!.

Zamanında yangından mal kaçırır gibi, gece kondu yapar gibi vatandaşın, kamu oyunun fikrini, ne düşündüğünü sormayan o dönemin siyasileri ve Adalet Sarayı yapımında karar alan günümüzün siyasetçileri bu gerçeği kabullenir yada kabullenmez Köle Mezarlığı karşısına yapılan Adalet Sarıyı gerçeğinden kaçamazlar.

Her şeyden önce yeni yapılan Adalet Sarayı yapıldığı yıl yetersiz kaldı. Duyumlara göre lüks diye, modern diye, büyük diye yapılan Adalet Sarayında belki yeni bir birim açılacak olsa, yeni bir hakim savcı atanmış olsa oturacak odası yok.

Vatandaş açısından düşünülürse bence bir işkence. Çünkü Adalet Sarayları büyük şehirler hariç şehrin merkezinde olmalı. Resmi kurumlar ile bütünleşmiş yerlerde olmalı. Neyse olan oldu. Olan Bucak halkına oldu.

Gelelim eski adliye binasına; bu binaya baktığımız zaman 3-5 yıl öncesi bir oda lazım olacak olsu mümkün değildi. Bu gün baktığımız zaman koca bina bom boş.

Şimdi bazı kesimler bu bina üzerinden hesap yapıyor. Yıkılsın, park yapılsın, yesil saha yapılsın v.s,vs,

Bence laf ile peynir derisi yürümez. Bu bina bence bu gün yapılan çoğu binadan daha sağlam ve kullanışlı. Yıkalım demekle yıkılmaz. Tabi ki yıkılır. Yıkanlarda tıpkı yeni Adalet Sarayı binasını gelişi güzel yaptıran fikirlerden olursa yıkılır, asırlığa dayanan ağaçlar katledilir. Otopark sorunu çözülür. Yapmak zor ama yıkmak basittir. Yeni yapılar ruhsat alırken otoparksızlığına göz yumanlar,günahlarını bu binadan çıkartmaya çalışırlarsa, daha fazla günah kazanmış olurlar. ! Neyse,  

Yine duyumlarıma göre zamanın kaymakamı Sayın Osman Hacıbektaşoğlu eski adalet sarayının restorasyonu için ödenek ayırdığını duymuştum. Böyle bir durum var mı?, ne kadar para ayrıldı, yada ayrılan bu para nereye gitti yada kullanıldı bilemiyorum. Bildiğim kadarı ile Sayın Hacıbektaşoğlu eski Adliye binasını Kaymakamlık binasına çevirmek istediği idi. Böyle olursa da çok iyi olurdu. İyi bir restore ile eski adliye binası güzel bir kaymakamlık binasına dönüşebilir. Böyle olursa eski adliye binası atıl şekilde kaderine terk edilmez, hem de Bucak’a yakışır.

Bence Kaymakamlık böyle bir şey düşünmüyor ise önümüzdeki dönem seçilen Belediye Başkanı hiç Bucak Belediyesine yeni bir bina yaptıracağım diye uğraşmamalı. Bence bu bina belediye binası olarak ta kullanılabilir. Çünkü şehrin merkezinde halka hitap edecek şekilde olduğu için belediyeye de yakışır.

 

Bir gazeteci olarak benim görüşüm eski adliye binası atıl şekilde kaderine terk edilmemeli, pasif işler, dernekler v.s için kullanılmamalı. Ya bir Kaymakamlık yada belediye binasına çevrilerek sahip çıkılmalı.   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı