Advert
Advert
ELEKTRİK FATURASINNDA OLAN GARİBANA VE ESNAFA OLUYOR
Halim AKCA

ELEKTRİK FATURASINNDA OLAN GARİBANA VE ESNAFA OLUYOR

Bu içerik 503 kez okundu.

Akdeniz Elektrik A.Ş Genel Müdürü Halit Bakal, Burdur’da il müdürlüğünde yaptığı basın toplantısında “Burdur’da 30 Kasım 2013 tarihine kadar elektrik borcunu ödeyen vatandaşların gecikme faizlerinin silineceğini açıkladı.”

Şimdi ben bu elektrik borcu gecikmelerinin silineceği abone orantısını merak ediyorum.

Nasıl mı?,

Bu abonelerin içerisinde kaç tane küçük ölçekli esnaf dükkanı, kaç tane konut var onu merak ediyorum.

Çünkü özellikle özelleştirmeden bu tafra Akdeniz Elektrik bazen elektrik sayaçlarını ayda iki kez okumaya başladı. Kısacısı 30 günü doldurmadan aynı ay içerisinde ikinci kez okunan sayaçlar var.

Üstelik, özeleşme yapılmadan önce küçük ölçekli esnaf ve konutların elektrik kesinti ihbarı iki faturadan sonra yapılıyordu. Özelleştirmeden sonra eğer elektrik faturasını gününde ödenmediği taktirde en geç bir hafta içerisinde kesme ihbarnamesi veriliyor. Ayrıca tabi tebliğ edilirse, abone sahibine imzalatılmadın, haber verilmeden firma tebligatı kesiyor gelişi güzel kapı altına, koridora, yol üzerine bırakıp geçiyor. Abonenin elektriği kesmeye gelenler olursa tebligat yapıldığını öğreniyor. Adalet bu mu?. Haydi adamın hastası var ise bir hafta on gündür şehir dışında ise, buz dolabında da ilaçları var ise ne olacak. Bunlar hiç düşünülmüyor. Eğer tebligat yapılacaksa adam gibi tebligat yap, abonenin kendisine haber ver. Borcu olan abone 30- 250 TL borç yüzünden memleketimi terk edecek.

Neyse,

Bildiğim kadarı ile büyük firmaların, mermer ocakları, mermer fabrikaları, organize sanayi bölgelerindeki işletmelerin konut ve küçük ölçekli işletmelerden farklı olarak bir uygulama olduğunu tahmin ediyorum. Bu tür ağa ve paşaların elektrik borcu olsa bile kesilmediğini tahmin ediyorum. İşte tahminlerime göre bu borç faiz silinmesi de onlara yönelik.

Olan garibana oldu, olan dar gelirliye oldu, olan küçük esnafa oldu, olan konut abonelerine oldu.

Zevk sahibi ağalar paşalar, milyonlarca borcunu ödemeyecek, üstelik faizleri silinecek, sattığı malı rafına koyamayan esnafa, elektriği kestirmemek için dürüst borcunu ödeyen küçük ölçekli esnaf önce elektrik borcunu ödeyecek, belki evine giderken akşam çoruna çocuğuna götürdüğü ekmeği borç ile yiyecek, asgari ücret ile çalışan dar gelirli, işçisi memuru zar zor elektrik borcunu zamanında ödeyecek. Aylarca milyonlarca elektrik borcu etmiş ağa ve paşalara af gelecek  borcunun faizi silinecek. Peki şimdi bu adalet mi?,

Eğer bu adalet değil ise; Akdeniz Elektrik A.Ş adaletli davranmalı. Borcunu zamanında ödeyen binlerce aboneye ağaların paşaların sildiği faizi oranında dürüst abone sahiplerine de elektrikte erken ödeme indirimi yapsın. Bunu da yapmak zorunda.

Bence şu da bir gerçek, elektrik fatura sistemi, küçük işletme, konutlar ile büyük işletmelerin elektrik kesim işleyişi bir ayrımcılıktır. Bence bu eşitlik ilkesine aykırıdır. Birisi az elektrik tüketimi yapar az öder, diğeri fazla tüketim yapar fazla öder.

Bu sözlerime bazı çevrelerden ağalardan paşalardan hemen itiraz geleceğini duyuyor gibiyim.  “kardeşim falanca lokantacı 2 elaman çalıştırıyor, ben 20 adam çalıştırıyorum”

Bende diyorum ki; 2 eleman çalıştıran dar gelirli lokantacı 2 elamanlık para kazanıyor, sen ise 20 adamlık para kazanıyorsun. Fark ne?, küçük esnaf az kazanıyor borcunu zamanında ödüyor. Ödemez ise bir hafta on gün içerisinde elektriği kesiliyor. Öteki fazla adam çalıştırıyor, daha fazla para kazanıyor ama borcunu ödemez ise ödemez, ayaklarını ayak ayak üzerine atarak “benim elektriğimi kesemezler” diyor.

Ödenmeyen bu elektrik faturaları, kaçak kullananların vebalini de yine dürüst insana, dürüst abone çekiyor. Adalet mi bu Allah aşkına!.  

 

  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı