Advert
Advert
ATA’YA SAYGI SİRENİ KONTROLLERİ TEBLİGATI NEDEN GEÇ YAPILDI?
Halim AKCA

ATA’YA SAYGI SİRENİ KONTROLLERİ TEBLİGATI NEDEN GEÇ YAPILDI?

Bu içerik 343 kez okundu.

Belki çoğu kişi yukarıdaki başlığı okuduğu zaman hiçbir şey anlamayacak. Anlamamakta da haklı.

Sizin anlayamadığınız benimde anlam veremediğim bu konuyu dile getirip sizlere anlatmaya çalışacağım.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın 11.10.2013 tarihli 15520 sayılı valiliklere gönderdiği bir yazılı tebligattan bahsedeceğim. Yalnız şunu kesin bilmiyorum, bu yazı sadece Burdur Valiliğine mi?, yoksa tüm valiliklere mi gönderildi bunu bilemiyorum.

Burdur Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü kanalı ile Kaymakamlıklara, belediyelere ve şeker fabrikasına gönderdiği yazılı bir tebligat var. Bu tebligat Bucak Kaymakamlığı kanılı ile de 13 Kasım 2013 tarihli yazı Bucak Belediye Başkanlığına, Mal müdürlüğüne ve basın kuruluşlarına tebliğ edildi. Bizde bu yazı 14 Kasım 2013 tarihinde elden imza yönetimi ile bize teslim edildi.

Valilikten İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Tebligat aynen şöyle;

İlgi: Afet ve Acil Yönetim Başkanlığı’nın 11.10.2013 tarihli ve 15520 sayılı yazısı.

a.    10 Kasım 2013 günü saat 09.05’de kurumların sirenleri 2 (iki) dakika süre ile sar ikaz (düz siren sesi) şeklinde çaldırılacaktır.

b.    Mahalli basın ve yayın organları kanalı ile sirenlerin çaldırılacağı önceden halka duyurulacaktır.

c.    Kurulu bulunan mevcut sirenlerin gerekli test ve kontrollerinin yapılarak çalışmadığı belirlenen sirenlerle ilgili arızalar mahalli imkanlar ile giderilecektir.

Yukarıda belirtilen hususların ivedilikle yerine getirilmesini sirenlerin çaldırılması için TRT Haber Televizyonuna göre saat ayarı yapılmasını, belirtilen gün ve saatte çaldırılan sirenlerin çalışıp çalışmadığının tespit edilerek, ek formdaki bilgilerin eksiksiz olarak doldurularak 14 Kasım 2013 tarihine kadar İl Afet ve Acil durum Müdürlüğümüze gönderilmesini rica ederim.

Denilmekte ve Burdur Vali yardımcısı Bahir Altunkaya imzasını taşımaktadır.

Bu tebligat yazısına istinaden aynı şıkların yerine getirilmesini gerektiğini Bucak Kaymakamlığınca, Bucak Kaymakamı Mehmet Akçay’ın imzası ile Bucak belediyesi, Mal Müdürlüğü ve basın kuruluşlarına imza karşılığı tebligat yapıldı.

Belki ilk bakışta bu tebligat yazısını normal gibi görebilirsiniz. Ama gözden kaçırabilirsiniz.

Şimdi soruyorum.

Atatürk’ün 75. Ölüm yıl dönümü hangi tarih? :

10 Kasım

Peki; Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün il müdürlüklerine tebliği tarihi kaç?

11 Kasım 2013

Peki, sireni arızalı kurumların Afet ve Acil durum Müdürlüğü’ne bildirme tarihi kaç?

Bucak Kaymakamlığı’nın yazısında 13 Kasım 2013,

İl Afet ve Acil durum Müdürlüğü 14 Kasım 2013’te istiyor.

Bence Burdur Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Bucak Kaymakamlığında kusur ya da eksik aramak yanlış olur. Çünkü tebligatta ilk Burdur İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından 11 Kasım 2013 tarihinde 15520 sayılı yazısına istinaden gönderilen yazı ve tebligat çok önemli.

Ben bu konuya fazla yorum yapmayacağım sizler, okuyucular karar versin yorum yapsın. Sadece şu soruları soracağım.

            Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü 10 Kasım 2013 iken,

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı bu tebligatı neden Atatürk’ün 75. Ölüm yıldönümünden 1 gün sonra tebliğ ediliyor?

Bu tebligat  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından bir hafta önce yapılsa daha iyi olmaz mı idi?, bir hafta önce arızalı sirenler onarılıp Atatürk’ün ölüm yıldönümü 10 kasım tarihinde çalacak hale getirilemez mi idi?.

Atatürk’ün 75. Ölüm Yıldönümü dolayısı ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı bu tebligatı neden Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan 10 kasım tarihinden bir gün sonra yapıyor? Üstelik sirenlerin denenmesi ve arıza var ise 14 Kasım tarihine kadar isteniyor.

Bu bilinerek mi? Yoksa bilinmeden yapılan bir durum mudur?

Yoksa Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 75. Ölüm Yıldönümüne siren ile katılmak istemeyen belediyeleri kurtarmak için soruşturma geçirmemeleri için hazırlanan bir kılıf mı idi?.

 

Buna siz karar verin.   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı