BİLGİNİN DEĞERİ
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

BİLGİNİN DEĞERİ

Bu içerik 623 kez okundu.

İslam’ da bilgi en temel değerlerden biridir. Bilgi insanın önünü aydınlatan bir nur, takip edilmesi gerekli olan bir rehber niteliğindedir. Ferdi ve toplumu olgunlaştıran, hayvanla insanı birbirinden ayıran, yeniliği, gelişmeyi ve değişimi sağlayan bir güçtür.

Kuran’ ı Kerim’ e göre ise bilgi insanın şerefini yüceltir. Mücadele Suresi 11. Ayetinde Allah’ u Teala, “sizden inananların ve kendilerine ilim verilenlerin derecelerini yükseltir” buyuruyor. Bu ayette üç kavram yer almaktadır. İman, bilgi ve derecenin yükseltilmesi, böylelikle bilginin insana sağladığı en önemli değer ortaya çıkmaktadır. Zümer Suresinde yer alan ayette, bilginin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? İnsanlar arasındaki farklılığı ortaya çıkaran şeyde bilgidir.

İnsan bilgi sayesinde meleklere üstünlük sağlar. Bakara suresinin 31, 34 ayetlerinde Yüce Allah Hz. Adem’ e isimleri öğretince. o bilgilerin Melekler tarafından verilmesini istemiş, melekler bunu yerine getiremeyince Hz. Adem’ in vermesini ister. Hz. Adem istenileni yerine getirince meleklerin ona secde etmesini ister. Bu durum bize şunu göstermektedir. Bilgiye boyun eğilir ve saygı duyulur. Üstünlük bilgidedir. Bilgide güçlü olan toplumlar saygındırlar. Diğer toplumların onlara boyun eğmesi doğaldır. Bilgi fert ve toplumlara saygı duyulacak bir güç, bir yücelik ve bir şeref temin etmektedir.

İmam-ı Gazali’ nin naklettiği gibi bir rivayete göre bilgi, şerefli olanın şerefini artırır. Köleleri de melekler seviyesine yükseltir. Yine İmam-ı Gazali’ nin İmam Malikten naklettiği bir görüşte şöyledir. İlim fazla okuyup rivayet etmek değildir. Belki yüce Allah’ ın dilediği kimseye verdiği bir nurdur. İlme olan bu saygı ve değer Allah’ ın yüceliğini bilmeye bir delildir.

Değerli Dostlar;

Bugünün dünyasında bilgiyi sadece teorik olarak elde etmek öğrenmek önemli değildir. Örneğin kişilerin elde ettiği akademik unvanlar. Böyle kişilerde bilgi derecesinin akademik unvanın artmasıyla o insanların ameli yönden daha fazla bildiklerini uygulamaya daha iyi bir kul olmaya vesile oluyor mu? Bu konu çok önemlidir. Bilgi peşinden ameli de getirmelidir.

Bilgi insanın gideceği yolu aydınlatmalı ve onun sorumluluğunu artırmalıdır. Elde edilen bilgilerin faydalanılabilen bilgiler olmasıdır. Sahabeden biri peygamberimize gelip “Ey Allah’ ın Elçisi Faydalanacağım ve bana fayda verecek bir şeyi bana öğret dedi. O zaman bile insanlar faydalanılacak bir şeyin öğrenilmesi gerektiğinin farkındaydılar. Efendimiz bir hadislerinde, Ey Allah’ ım bana öğrettiğinle bana fayda ver., bana fayda verecek olanı öğret, ilmimi artır, buyuruyor.

Bilgilerimizin bize fayda verebilmesi için pratiğe dönüşmesi gerekir. Ameller bilginin ürünü olduğuna göre, sağlayacağı fayda ada amel olmalıdır. İnsan davranışı ile bilgiyi birleştirdiği zaman onun bir anlamı olur. Amelsiz bilgi sadece zihinde kalmaktan öteye geçemez. İnsanlara bildiklerini anlatanların söylediklerini kendilerinin yapmaması da Kuran’ ı Kerim’ de eleştirilir. Ey iman edenler yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz. Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz, Allah katında büyük gazap gerektiren bir iştir, buyuruluyor. Bilgi ile amelin birleştirilmesi esas gaye olmasıdır. Mevla cümlemizi bildikleriyle amel edenlerden eylesin. Amin. Selam ve dua ile.      

                                                                                    

                                                                                                                      İshak GÖKSEL

 

    Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı