Advert
Advert
BİREYSEL FARKLILIKLAR
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

BİREYSEL FARKLILIKLAR

Bu içerik 423 kez okundu.

İnsan tanınacak en önemli varlıktır. İnsanı tanımadan bireysel özelliklerini bilmeden eğitmek mümkün değildir. İnsan tabiatının sahip olduğu temel özellikleri eğitim felsefecisi Henderson 5 madde de sıralamaktadır.

1-İnsan, akıl yürütmek, yaratmak ve ahlaki farklılıklar gösterebilecek tarzda sembolleri kullanma kabiliyetine sahiptir.

2-Bu kabiliyetleri kullanarak insan kendisini hayvan seviyesinin üstüne çıkarabilir ve saygınlık kazanabilir.

3-Bütün normal insanlar bu kabiliyetlere en azından belli bir derecede sahiptirler.

4-En iyi sosyal organizasyon, insanın potansiyel güçlerini büyüten ve geliştiren organizasyondur.

5-Bu kabiliyetler geliştirilmeleri için çalıştırılmalıdır.

Allah’ u Teala’ nın yarattığı her bir insan diğerinden farklı özelliklere sahiptir. Bu hususta onun varlığının delillerindendir. İnsandaki bireysel farklılıklar onun ayırt edici özelliğidir. Eğitim konusunda çocuklardaki bireysel farklılıkları keşfedebilmek büyük bir öneme sahiptir. Eğitim felsefecisi Emerson şöyle diyor. Çocuğun doğasını göz önünde tutmak ve bunu bir tarafa bırakmaksızın tümünü eğitmek onun doğasını korumak fakat taşkınlığı, yaramazlığı, haylazlığı durdurmak, doğasını korumak ve o doğayı bilgi ile donatmak kendi yolunda geliştirmek gerekir diyor.

İnsan tabiatının eğitimi ilgilendiren en önemli boyutu ferdi farklılıklara sahip olmasıdır. Farklı eğilimli çocukları ayırt etmeden aynı mesleklere yöneltmek onların bireysel farlılıklarını dikkate almamaktır. Bireysel farklılıklar farklı farklı ailelerin çocuklarında değil, aynı ailelerin çocuklarında bile göze çarpar. Bu durum sadece insanlarda değil, hayvanlarda bile böyledir. Bu günkü eğitim sistemimizde bireysel farklılıkları belirlemek için ayrıca bir yöntem belirlenmiyor. Belirlenmediği için de herkes aynı yönde eğitim almaya yönlendiriliyor. Bunun sonucunda da okuduğu okulları, fakülteleri beğenmeyen, çalıştığı işten zevk almayan insanların sayısı çoğalıyor. Bu durumda çalışma hayatında iş verimini azaltıyor. Bir atasözümüz vardır. Demir tavında döğülür. Çocukların bireysel farklılıklarını, neye yatkın olduklarını zamanında tespit edilemediğinde zorlamayla, baskıyla onları bir kalıba sokmuş oluruz.

Meşhur filozof Eflatun eğitimin ilk işi olarak ferdi farklılıkları teşhis etmeyi ön görmektedir. Eğitim felsefesinin temel ilkesi ve ilk işi insanın neye yatkın olduğunu bulmak, onu yeteneği yönünde son basamağa çıkacak biçimde eğitmektir. Çünkü değişim ve ilerlemeyi ancak farklılık oluşturur. Sosyal hayatın değişimi bilimsel çalışmaların ve insan kültürünün ilerlemesi farklı kabiliyetlerin bir araya gelmesiyle gerçekleşecektir. Hayatın farklı ihtiyaçlarını ancak farklı kabiliyetler karşılayacaktır. Farklılıklar birbirini takip ederken,  gelişme, değişim ve ilerleme de ardı sıra gelecektir diyor. İbn-i Sina ferdi farklılıkları Allah’ ın insanlara sunduğu bir nimet olarak görür. Herkesin kabiliyet ve yetenekleri aynı ve eşit olsaydı yarışma ortamı şiddetli olacak, haset ve kin duyguları artacak, sosyal hayatta fesat ortaya çıkacaktı. İşte ferdi farklılıklar bu fesadı dengeleyerek sosyal gerginliği asgari seviyeye düşürerek hayatın devamını temin etmektedir. Yine İbn-i Sina ferdi farklılıklar insanların birbirine ihtiyaç duymasına neden olduğu ve bunun neticesinde dostlukların oluşmasına sebep olduğuna dikkat çekmektedir. Bu ihtiyaç olmasaydı insanlar birbirlerine minnet etmeyecek ve birbirlerini sevmeyeceklerdi. Kuran’ ı Kerim’ de Allah’ u Teala bu konuda şöyle diyor. Rabbinin rahmetini onlar mı bölüştürüyorlar? Dünya hayatında onların geçimliklerini aralarında biz paylaştırdık. Birbirlerine iş gördürmeleri için çeşitli alanlarda kimini kimine derece derece üstün kıldık. Rabbinin rahmeti onlara biriktirdikleri şeylerden daha hayırlıdır buyuruyor. Eğitim sistemimizin bireysel farklılıkları önceden tespit edecek bir seviyeye gelerek çocukları, gençleri daha verimli alanlara yönlendirecek bir sistem geliştirmesi dileği ile.Selam ve dua ile.

 

 

                                                                                                                      İshak GÖKSEL

 

    Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 396. Sayı
Akca Gazete 396. Sayı