Advert
Advert
EVLADIN İYİYSE
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

EVLADIN İYİYSE

Bu içerik 380 kez okundu.

İnsan aldığı bir şeyi beğenmediği zaman çöpe atabilir. İlk önce almasaydım falan diyebilir. Fakat bir süre sonra unutur. Farkına bile varmaz. Çok sevdiğin bir eşyayı dahi eskiyince onu kullanmazsın ilk aldığınızda oturmaya kıyamadığınız koltuklarınız kullanmaya, kirletmeye kıyamadığınız evimiz, arabamız yıllar geçtikçe bizim için sıradan bir şey gibi gelmeye başlar. Bu durum bizim için diğer eşyalarımız için de aynıdır.

 

            Diğer taraftan çok sevdiğin bir dostun seni üzerse ihanet ederse ilk önce bu acıyı kaldıramayacağını zanneder. Sonra başka arkadaşlar dost olduğunda onu da unutur gidersin. Hayatta insanın birçok arkadaşı olabiliyor. İş arkadaşı, okul arkadaşı, asker arkadaşı vs. Bunlar tamamen unutulmaz, fakat zaman içerisinde görüşmeler azaldıkça insanlar birbirlerini unutmuş gibi oluyorlar. Unuttuğunu bile yıllar sonra fark ediyorsun. Hayatta karşılaştığın elde ettiğin şeylerin bir kısmından zamanla ayrılıyorsun.

           

Değerli Dostlar;

 

            İnsanın en değerli varlığı olan çocuğumuz kötü olursa ne yapacaksınız. Çocuğunuzu ne atabilir nede unutabilirsiniz. Eğer çocuklarımızı iyi yetiştirmez isek hem bu dünyada, hem de ahirette biz bu çocuklarımızdan sorumluyuz. Bugün en önemli şey iyi evlat yetiştirmektir. Her şeyin var. Hiçbir sıkıntın yok. Fakat çocukların yüzünden dünyan cehennem olmuş; sahip oldukların seni mutlu etmez, çok fakirsin dünyan çocukların sayesinde cennet olmuş, o fakirlik seni hiç üzmez. O zaman gönlün huzurlu bir şekilde yaşarsın. Atalarımız ne güzel söylemiş. Evladın iyi ise ne yapmalı malı mülkü, evladın kötü ise ne yapsın mal mülk. Huzur hayırlı evlat yetiştirmekte.

 

            İmam Muhammed Bakır hazretleri ebeveynin güzel ahlaklı olması çocukların da güzel ahlaklı olmasını sağlar. Ana babanın kendisinin iyi ahlaklı olması çok mühimdir. Çünkü çocuklar onlara göre şekillenir. Aliya İzzet BEGOVİÇ annem dindar bir kadındı. Annemi çok seviyordum. Dolayısıyla annemin sevdiklerini de sevmeye başladım diyor. Üstad Necip Fazıl’ da ben annemin duası üzerine şair oldum. Annem oğlum senin şair olmanı ne kadar isterdim derdi diyor. Ana babalar kendileri çok iyi ahlaklı dindar insan olmalılar. Çocuklarına da hayır duada bulunmalıdırlar. Peygamberimiz (Sav.) Allah’ u Teala üç kişinin duasını geri çevirmez buyuruyor. Mazlumun duasını, misafirin duasını, babanın evladına duasını geri çevirmez. Hz. Ömer’ e bir bedevi gelerek çocuğunun kendisine saygısızlık yaptığını, dik başlılık yaptığını söyler. Hz. Ömer çocuğa yönelerek niçin baba hakkını yerine getirmiyorsun diye sorunca, çocukta efendim, ilk önce babam benim hakkımı yerine getirseydi, bende babamın hakkını yerine getirirdim, diyor. Bu savunmayı duyan Hz. Ömer bedeviye bu durumda çocuk haklı görünüyor. Sen çocuğa karşı görevini yerine getirmediğinden çocuğundan itaat beklemeye hakkın kalmıyor, der. Yine Abdullah ibn mübarek’ e bir adam gelerek, çocuğundan şikayet edince; Abdullah ibn mübarek, çocuğuna hiç beddua ettin mi? diye sordu. Adam evet canımı sıktığı zamanlarda ettim, deyince Abdullah ibn mübarek çocuğun ahlakını sen bozdun. Çocuğuna kendi ellerinle kötülük yapmışsın. Çünkü ana babanın duası redde uğramaz, etkisini eninde sonunda gösterir buyuruyor. Çocuklarımızın ahlaklı olmasını istiyorsak onlara iyi örnek olmalıyız. Onlara hayır duada bulunmalıyız. Mevla cümlemizin çocuklarını hayırlı kullardan eylesin. Selam ve dua ile.    

               İshak GÖKSEL

 

    Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı