Advert
Advert
İNSANLAR ………
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

İNSANLAR ………

Bu içerik 452 kez okundu.

Peygamberimiz (Sav.) çeşitli vesilelerle insanların karakter yapısına, mizacına ve ahlaki eğilimlerine ilişkin olarak değerlendirmeler yapmıştır. İşte bunlardan birinde Peygamberimiz insanlar madenlerdir demiştir. Peygamberimiz bunula hangi inanca, hangi kültüre mensup olursa olsun bütün insanların değişmez bir öze sahip olduklarını işaret etmiştir. İnsandaki öz tıpkı maden gibi işlenmeye muhtaçtır. Yeryüzünde altınıyla, gümüşüyle, demiriyle, bakırıyla nasıl farklı farklı vasıflara sahip madenler mevcutsa, aynı şekilde birbirinden farklı özleri olan çeşit çeşit karakterlere sahip insanlar mevcuttur. Nasıl ki madenler asıl değerini, önemlerini işlendikten sonra kazanıyorsa, insanın yaratılışından sahip olduğu akıl, kalp, ruh ve vijdan gibi meziyetleri de ilahi hakikatlerin ışığında işlenmek suretiyle değer kazanır. Peygamber Efendimiz insan karakterine ilişkin bir başka hadisinde genel olarak insanların olumsuz bir ahlaki yönüne işaret etmektedir. İnsanlar yüzlerce deveye benzer. İçlerinde neredeyse bir tane binek devesi bulamazsın. Yani bir deve sürüsü arasında nitelikli huysuz olmayan kendisiyle yolculuk yapılmaya müsait birini bulmak ne kadar zorsa, aynı şekilde insanlar arasında yüksek meziyetlere sahip kendisiyle yoldaş olunacak başkalarının sıkıntılarını paylaşan sorumluluk sahibi seçkin birine rastlamak da zordur. Gerçekten de insanlar içinde insanı kamil bulmak zordur. Çok azdır. Çevresinin sorunlarıyla hemhal olan sıkıntılara tahammül eden nitelikli insanlara her yerde rastlamak mümkün müdür? 

Kuran’ ı Kerim’ de insanın en güzel bir şekilde yaratıldığı anlatılırken peşinden de onun aşağıların aşağısına çevrildiği, yani olgunlaşmayı tercih etmeyen insanın kendi iradesiyle düştüğü durum ifade ediliyor. Tamamen ilahi iradenin bir tecellisi olarak vücuda gelen insan görünümüyle, yapısı ile bir mucize olmasına karşın, duygu ve istidatları bakımından bir bakım zaaflarla yaratılmıştır. Sınırlı güç ve imkanlarla yaratılan insan hırs ve hevesleri bakımından sınırsız isteklere sahiptir. O kendine verilen ömrün bitmesini hiç istemez. Hz. Adem’ den beri hep daha uzun yaşamak istemiş, ölümden hiç hoşlanmamıştır. Öyle ki ihtiyarlasa güç ve kudretten düşse dahi dünya sevgisinde ve uzun emellerinde hiç eksilme olmaz. Eceli çok yakın ensesinde iken emeli uzun gözü hep uzaklarda olmuştur. Başına bir sürü şey gelir, fakat o sürekli emelinin peşinde koşar ve eceli aklına gelmez. Bunu bir örnekle göstermek isteyen Hz. Peygamber bir gün eline iki taş alarak şu ve şu nedir biliyor musunuz? diyerek taşları fırlatmış, biri hemen yakınına diğeri de uzağa düşen taşları gören arkadaşları Allah ve Rasulü daha iyi bilir demişlerdir. Bunun üzerine o uzağa düşen insanın emeli yakını düşen ecelidir buyurmuştur.

İnsan uzun ömür kadar mala karşı da çok hırslıdır. Dünyayı sever ahireti ihmal edip dünya nimetlerine kavuşmakta acele eder. O kadar aceleci ve tez canlıdır ki sabredemez sanki iyiliği istemiyormuşçasına ısrarla hakkında iyi olmayanı ister. Kötülük için dua eder.

İnsan bütün bu özellikleri ile insandır. İnsan eğer fıtratın gereği gibi yaşarsa o zaman meleklerden de üstün bir varlık haline gelir. Fıtratın aksine bir yaşam tarzını seçtiği zaman da Kuran’ ın ifadesiyle aşağıların en aşağısına hayvanların seviyesine, belki yolca onlardan daha da aşağı seviyeye iner. İşte insan kendisinde bulunan bu eğilimler sayesindedir ki, eğitimi en zor olan varlıktır. Allah’ ın yarattığı en merhametli varlık insan iken, en acımasızı da insandır. Ama özü itibarı ile insanların hepsi başlangıçta iyidir. Bizim inancımız da insan doğuştan günahkar olarak değil, tam tersine günahsızdır. Onun yetişme tarzı onu iyi de yapabilir, kötü de yapabilir. Mevla cümlemizi özünden sapmayan kullarından eylesin. Selam ve dua ile.   

 

                                     

                   İshak GÖKSEL

 

       Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı