Advert
Advert
NASIL KARŞILANMAK İSTİYORUZ
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

NASIL KARŞILANMAK İSTİYORUZ

Bu içerik 422 kez okundu.

Her insan dünyada iyi karşılanmak ister. Bir yere gittiğinde orada kendisini karşılayan teşrifatçıların olmasını ister. Tabi ki bu durum insanın dünyadaki konumuyla da ilgili bir durumdur. Kabir hayatındaki karşılanışı da insanın dünya hayatında nasıl bir insan olduğuyla alakalıdır. İnsan hiçbir zaman yalnız değildir. İnsanın sağında ve solunda onu gözetleyen Allah’ ın melekleri vardır. İnsanın yaptıklarını ve yapması gerektiği halde yapmadıklarını, söylediklerini ve söylemesi gerektiği halde söylemediklerini bir bir kaydederler. KiramenKatibin meleklerine Allah Teala şöyle der. Kulum bir kötülük işlemeyi aklından geçirdiğinde kaydını tutmayın. Kötülüğü işlerse bir günah yazın. Gönlünden bir iyilik geçirirse derhal bir sevap olarak yazın. O iyiliği yaptığında ise on katını yazın. İnsanoğlu ölünceye kadar bu devam eder gider.

 

Hadisi Şeriflerde insanın nasıl karşılanacağı ile ilgili Peygamber Efendimiz bizlere bilgiler vermektedir. Hayat ile ölümün kesiştiği noktada ise ölüm melekleri hazır bulunur. Vakit geldiğinde canı bedenden ayırmak üzere gelir. İyi insana yumuşak bir sesle, güzel bedende olan ey güzel ruh, Rabbinin gazabını değil de cennet müjdesini ve övgüsünü hak etmiş olarak çık diye seslenirler. Taki can bedenden ayırılır sonra göklere yükseltilen ruha eşlik eden melekler onu takdim eder. Göklerdeki melek tarafından merhaba denilerek övgü ile karşılanır. Cenabı Hakkın huzuruna varıncaya kadar hayatını kötülük içinde geçiren kimseye ise melek aşağılayan bir ses tonu ile ey kötü bedendeki pis nefis horlanarak kaynar sular ve irinleri hak etmiş olarak çık diye emreder. Can bedenden çıkıncaya kadar. Sonra göklere yükseltilen ruh için buda kim diye sorulur. Tanıtılınca melekler kötü insanlara merhaba yoktur. Kınanmış olarak geri dön. Açılmaz sana göklerin kapısı der. Bunun üzerine kötü ruh, bedenin olduğu mezara döner. Kabre konulduğu zaman da münker ve nekir melekleri karşılar insanı. Ve ona şu zad hakkında ne dersin? Diye Peygamber efendimizi sorarlar. Kişi dünyada nasıl biliyorsa öyle cevaplar. Mümin olan Allah’ ın kulu ve Rasulüdür der ve kelime i şehadet gelir diline. Böyle diyeceğini biliyorduk der melekler. Ardından kabir aydınlanır ve genişler. Bari dönüp bu rahatlığımı aileme haber versem der mümin. Münker ve Nekir melekleri uyu sevgilinin uyandıracağı bir damat gibi, gir gelin gibi uyu. Yeniden diriltilinceye kadar diyerek müjdelerler o mümini. İmanı dilinden kalbine inmemiş olan münafık ise Hz. Peygamber hakkındaki aynı soruya insanların dediklerini duyunca bende benzer şeyler söyledim. İşin doğrusu o peygamber mi değil mi? Bilmiyorum diye yanıtlar. Kaburga kemikleri birbirine geçecek kadar sıkıştırılır. Kabri azap içinde mahşer gününe kadar kalır.

 

Değerli Dostlar,

 

İşte insan Ahiret Hayatında nasıl karşılanmak istiyorsa dünya hayatını o şekilde yaşamalıdır. Her insanın bir meleği, her meleğinde bir insanı vardır. İnsanın dünya hayatında ki yaşantısına göre, kabirde, ahiret hayatında karşılama vardır. Nasıl karşılanmak istiyorsak o şekilde bir hayat yaşayalım. Selam ve dua ile.     

 

 

                                  

                   İshak GÖKSEL

 

                                                                                                      Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı