CENNET VE CEHENNEMİN YOLLARI
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

CENNET VE CEHENNEMİN YOLLARI

Bu içerik 359 kez okundu.

Hz. Ömer hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekin, büyük hesap günü için kendinizi hazırlayın. Çünkü kıyamet gününde hesap, ancak dünyada iken kendisini hesaba çekenler için kolay olacaktır diyor. İnsan nefsi ya şeytandan ya da melekten aldığı ilhamla hareket eder. Şeytan insana yaşadığı anın tadını çıkarması yönünde cazip görünen telkinlerde bulunurken, melekler yapacağı davranışın neticesini düşünmesini ilham eder. Aklını kullanamayan basiretsiz davrananlar yaptıklarının sonucunu düşünmezler. Onlar için geçici lezzetler önemlidir. Basiret sahipleri ise akıllıca davranıp işin sonucunu hesap ederler.

 

İnsan nasıl bir hayat yaşadığını kendisi kontrol etmelidir. Bu da ancak kişinin kendisini hesaba çekmesiyle olur. Bunun için Efendimiz (Sav.) in bir kudsi hadisi şerifte belirttiğine göre Allah’ u Teala cennet ve cehennemi yarattığı zaman Cebrail (As.)  yanına çağırmış ve demiştir ki Ben kullarım için cennet ve cehennemi yarattım onlar için neler hazırladım. Sen önce cennete bir bak da gel onlar için ne güzellikler var, der. Cebrail (As.) cennete gider, bakar ve geri döner. Allah’ u Teala ona sorar cennette ne gördün der. Cebrail (As.) cevap verir. Yarabbi cennet o kadar güzel o kadar güzel ki burayı gören, nimetlerini duyan herkes cennete girmek ister yarabbi. Diye cevap verir. Peki o zaman tekrar git, bir de cennetin yollarına bak gel der Cenabı hak. Cebrail tekrar gider bakar geri gelir. Cenabı Hak ona tekrar sorar. Ne gördün der. Cebrail cevap verir. Ya rabbi cennet çok güzel ama cennetin yolları hep de insan nefsine zor gelen şeylerle dolu. Bunlar olduğu sürece çok az insan cennete girer ya rabbi der. Cenab’ ı Hak peki öyleyse birde cehenneme bak gel der. Cebrail (As.) cehenneme gider bakar geri gelir. Cenab’ ı Hak sorar Cebrail’ e ne gördün der. Ya Rabbi cehennem o kadar kötü o kadar kötü ki burayı duyan, gören hiç kimse buraya girmek istemez ya rabbi diye cevap verir. Cenab’ ı Hak peki bir de cehennemin yollarına bak der. Cebrail cehennemin yollarına bakar hemen geri gelir. Cenab’ ı Hak tekrar sorar. Ne gördün der. Yarabbi Cehennemin yolları da hep insanın nefsine hoş gelen şeylerle dolu. Bunlar olduğu sürece de çok az insan cehennemden kurtulur der.

 

İşte değerli dostlar;

 

İnsana ateşin yolunu açan, onu kolaylaştıran ve cazip hale getiren, bir taraftan da cennetin yolunu zorlaştıran istek ve arzularla mücadele etmek zorundadır. Bu yolda başarılı olmak için Allah’ tan yardım dilemek, Allah’ a sığınmak gerekir. İnsandaki en büyük kuvvetlerden biri nefistir. Allah’ ın yardımı olmadan nefsi dizginlemek zordur. Nefis insanın karşısında her zaman en büyük engeldir. Yusuf Suresinde bahsedildiği üzere Peygamberler dahil hiç kimse nefiste uyanan arzu ve isteklerden korunmuş değildir. Yusuf Suresi 53.  Ayetinde ‘Ben bütünüyle nefsimi temize çıkarmıyorum. Çünkü Rabbimin merhamet ettikleri hariç insan nefsi kötülüğe sürüklenmeye yatkındır’ buyuruluyor.

 

İşte bundan hareketle nefsimizi hesaba çekme cennetin yollarını kolaylaştırma, cehennemin yollarını kapamak için nefisle mücadelemizde sürekli olarak kendimizi hesaba çekmeli ve bu hususta Rabbimizden yardım istemeliyiz. Mevla cümlemizi nefsimizin ve şeytanın şerrinden korusun. Selam ve dua ile.  

                      

                   İshak GÖKSEL

 

                                                                                                      Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı