GÜLLER GÜLER
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

GÜLLER GÜLER

Bu içerik 443 kez okundu.

Hayatta herkesin ayrı ayrı hali var. Her bir bireyin işi kendine göre diğerinden daha önemli daha acil. Aynı zamanda bu hayat zıtlıklarla (tezat) larla dolu. Bir ilahinin dizelerinde ifade edildiği gibi. Her gönülde ayrı ayrı sevgin var. Bu kulların ayrı ayrı derdi var. Benim senden başka acep kimim var. İnsanın ilgilendiği şey kendi durumu ile ilgili olan konu.

 

Ziya Paşa Terci-i Bendinde şöyle diyor.

 

Güller güler figanla geçer ömriandelîb,

Bîmarihtizarda ücret diler tabip.

 

Ziya Paşa bu dizelerinde hayattaki tezatlı sahnelere işaret ediyor. Bir şuna bir diğerine bakın dercesine. Burada Ziya Paşa güller açılır, goncalar gül olup açılır, saçılır etrafa neşe saçar, bayram ederler. Fakat onların karşısında bülbül feryâdü figan eder. Biri düğün bayram eder, birisi matem tutar inler feryad eder. Yine hasta yatağında, son nefesinde can vermek, ruhunu teslim etmek üzeredir. Çoluk çocuğu, yakınları etrafında döğünür, feryad eder ağlarlar. Fakat muayeneye gelen doktor, benim ücretimi kim verecek diye bu sahneye ilgisiz, parasını ister. Yani kasap et derdinde, koyun can derdindedir. Hayat böyle. Hani bir şarkı da, bir güzeli bir çirkine verseler, güzel ağlar çirkin güler misali.

 

Bu dünyanın bu beşeriyetin insanların hali maalesef  böyle. Aslında birinin üzüntüsü, diğerimizin sevinci olmamalıdır. Biri ağlarken, biri dertliyken onun üzerine körükle gidip yangını alevlendirmemek gerekir. İslam dünyası bugün yanıyor. Acılar çok büyük çocuklar açlıktan ölüyor. Kadınlar yaşlılar katlediliyor. Bir lokma ekmeğe, insanlar sıcak bir yuvaya muhtaçlar. Gayrı Müslüman dünya ise bunlara seyirci kalıyor. Adeta olanları seyrediyor. Müslümanı Müslümana kırdırmaktan zevk alır bir halleri var. Bir taraf ağlarken diğer taraf seyrediyor. Bizim de dua etmekten başka çaremiz yok ama yapabileceğimiz bir şeyler de olmalı. İnsani yardım götüren kuruluşlar vasıtasıyla din kardeşlerimize Allah rızası için yardım edelim ve ibret alalım. İbret alalım ki uyanık olalım ki birlik beraberliğimiz, huzurumuz, kardeşliğimiz daim olsun. Unutmayalım ki acılar paylaşıldıkça azalır. Sevinçlerde paylaşıldıkça çoğalır. Rabbimiz ülkemizin birlik ve kardeşliğini daim eylesin. Selam ve dua ile.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı