Advert
Advert
ZAMAN
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

ZAMAN

Bu içerik 376 kez okundu.

İnsanın, dünya hayatındayken karşılaştığı sıkıntıların kaynağını zamana bağlaması eski bir yanlıştır. Sıkıntıların sebeplerinin bir tarafa bırakılıp ne kötü günlere kaldık denilerek kestirme bir yolun seçilmesi, problemlerin sebeplerinin zamanın kabul edilmesi büyük bir yanılgıdır. Hâlbuki zamanda bir şey yoktur. Zaman aynı zamandır. Değişen, gelişen insandır. İnsanın tutum ve davranışlarıdır.

İnanmayan insanlar zamanı gündelik hayatta çektikleri sıkıntıların karşılaştıkları her türlü zarar ve ziyanın ve nihayetinde ölümün nedeni olarak görürler. Hayat düzenlerini bozan kendilerini yıpratıp öldüren şeyin zaman olduğuna inanırlar. Kuran onların bu halini şöyle dile getirir. Dediler ki hayat ancak bu dünyada yaşadığımızdan ibarettir. Ölürüz ve yaşarız. Bizi ancak zaman helak eder.

Hayatı sadece bu dünyadan ibaret sananlar büyük bir yanılgının içindedir. Müslüman için hayat dünya hayatından ayrıldıktan sonrada devam eder. Dinimiz bizlere öldükten sonrada yaşanacak bir hayat gerçeğini anlatır.

Zaman gerçeği her asırda anlaşılması zor konulardan biridir. Zaman algısı izafi kişiden kişiye değişen bir olgudur. Kimine göre yaşanılan devir en iyi devirdir. Kimine göre en kötü. Günlük hayatın koşturması içinde hepimiz zamanın izafiliğine şahit oluruz. Bazen dakikalar geçmek bilmezken, zaman uzayıp giderken, bazen de günlerin, haftaların ne kadar hızlı aktığına şaşar kalırız. Zaman kişinin içinde bulunduğu şartlara göre farklılaşabilen bir olgudur.

Tıpkı Ziya Paşa’nın Şeb-i yeldayı müneccimle muvakkit ne bilir. Mübtela-ı gama sor kim geceler kaç saat diyor. Zamanın nasıl geçtiğini müneccimle, muvakkitler takvimleri yapanlar ne bilsin. Hastalığa düçar olmuş kimselere sor gecelerin nasıl geçtiği diyor.

Değerli Dostlar

En hızlı akıp giden şey zamandır. En fazla israf ettiğimiz, geri getiremeyeceğimiz telafisi para ile pul ile olmayan tek şey de zamandır. Güzel bir söz var. Vakitlerle nakitler satın alınabilir. Fakat nakitlerle vakitler satın alınamaz. İnsan her gün yitirdiği zamanın kıymetini iyi bilmelidir. Asr suresinde Mevla’mız zamana and olsun ki insan hüsrandadır. Diyor. Bu hüsrandan kurtulmanın reçetesi de yine aynı surede veriliyor. Bu da iman, salih amel, hakkı tavsiye ve sabrı tavsiyedir. Bunlar yoksa zaman insan için bir değirmenden farksızdır. Değirmen nasıl buğdayı öğütüyorsa zaman da insanı öğütür alır götürür ve hüsranı sürükler. Mevla cümlemizi zamanın değerini bilenlerden eylesin.

Selam ve dua ile.

 

                                               

                   İshak GÖKSEL

 

                                                                                                      Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı