Advert
Advert
GENÇLERLE BAŞBAŞA
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

GENÇLERLE BAŞBAŞA

Bu içerik 376 kez okundu.

Ali Fuat BAŞGİL, bir bilim adamı olmasına rağmen onun en çok okunan eseri, “Gençlerle Başbaşa” isimli kitabı olmuştur. Yazar bu eserinde yaşadıkları tecrübelerden hareketle gençlere öğüt veriyor. Muvaffak olmanın şartları, muvaffak olma yolunun tehlikeleri ve düşmanlarını anlatıyor.

 

Muvaffakiyetin ilk düşmanı tembelliktir. Ve bu durum insanın kendi nefsinde tembelliğin mazeretini üretir ve tembellik derki; Adam sende. Çalışanlar ne olmuş sanki? Üzme kendini şu ölümlü dünyada çalışmak, yıpranmaktır. Hayat dediğin bir şanstır. Şansın varsa her şeyin var demektir. Şansın yoksa kendini parçalasan da bir şey olamazsın., gibi vesveseler verir insana. Tembelliğin bir diğer düşmanı da kötü arkadaştır. Kötü arkadaş insana gençliğini yaşa kardeşim bu gençlik her zaman ele geçmez. Aldırma eğlenmene bak der. Kötü arkadaş çalışanlardan rahatsız olur. Muvaffak olanları hiç belli etmeden kıskanır. Arkadaş seçerken dikkat edeceğin şartlar, çalışkanlık, dürüstlük ve iyilik severlik olsun. Bu şartları bulamadığın kimse ile sakın arkadaş olma. Çalışmak için müsait gün ve saat bekleme. Bilki her gün ve her saat çalışmanın en müsait zamanıdır. Bir günde ve bir zamanda yapman lazım gelen bir işi (bir dersi, bir vazifeyi) ertesi güne bırakma. Zira her günün derdi gibi işi de kendine yeter. Bir zamanda yalnız tek bir iş yap, yalnız bir ders bir kitap hatta bir fasıl üzerinde çalış. Tâki dikkatin ve kuvvetin yayılıp zayıflamasın. Bir zamanda birden fazla iş yapayım diyen, hiç birini tam ve temiz yapamaz. Başladığın bir işi, bir dersi, bir kitabı, bir vazifeyi, yapıp bitirmeden başka bir işe, derse, kitaba ve vazifeye başlama. Yarıda kalan iş, başlanmamış demektir.

 

Bir işe başlamadan, bir dersi, öğrenmeye, bir kitabı okumaya oturmadan evvel düşün ve çalışman için lazım olan şeyleri yanında bulundur.

 

Çalışmaya oturduğun zamanda tıpkı ateş hattında düşmanı gözetleyen bir asker gibi uyanık ol ve dikkat kesil. Ve bütün ruhi ve bedeni kuvvetinle kendini işe ver.

 

Ali Fuat BAŞGİL sonunda gençlere şöyle sesleniyor.

 

Genç arkadaşım. Yukarıda sıraladığım düsturları okuyup unutasın diye değil, kulağına küpe yapasın ve ileride beni anla diye yazdım. Senden beklediğim beni hayırla anmandır, diyor. Bu yazı, okuyan herkesin kulağına küpe olması dileğiyle. Selam ve dua ile.

 

                      

                   İshak GÖKSEL

 

                                                                                                      Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı