Advert
Advert
93. YILINDA
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

93. YILINDA

Bu içerik 352 kez okundu.

Mehmet Akif ERSOY 1873 yılında İstanbul’ un Fatih Semtinde Sarıgüzel Mahallesinde doğdu ve yine İstanbul’ da 27 Aralık 1936 Pazar günü akşamı Beyoğlu’nda Hakkın Rahmetine kavuştu.

            Düşündüğümüz zaman tarihte öyle insanlar vardır ki bunlardan çok azı hakkında insanlar hiç tereddüt etmeden kendisinden bahsettiğinizde, sözlerini aktardığınızda, şahsiyetine itiraz etmeden ismini yadırgamadan, fikirlerini benimseyerek sizi dinlesin.

            Bugün hakikaten ülkemizde ve İslam âleminde okuma yazma bilen, bilmeyen herkes tarafından tanınan ve kendisine sevgi duyulan, ismi etrafında birleşilen Mehmet Akif ERSOY gibi kaç tane insan var.

            Mehmet Akif ne söylemişti de milletimiz insanı onu bu kadar sevmiştir. O, din, ahlak, vatan, millet, aile ve güzellikten başka bir şey söylememiştir. Bugün dine, vatana, Müslümanlara hizmet etmek isteyenler için en güzel bir örnektir. Geçmişimizde imanımızı, vatanımızı, birliğimizi, dirliğimizi, kül kömür etmeye çalışanlar, bugünlerde fırsat bulsalar aynı şeyi yapacaklardır. Dış güçler açısından değişen bir şey yoktur. İslami düşüncenin esaslarını kavrayan ve Müslümanların yakın tarihte çektiklerini bilenler her mesele için bir yol gösterici aramaktan kurtulur, doğruyu imanından, inancından aldığı güçle kendi akli iktidarı yoluyla bulur. Bugün ülkemiz için İslamiyet ve Müslümanlar için, çalışanlar ülke sevdası olan her insan tarihimizi iyi düşünmelidir.

            Değerli kardeşlerim;

            İşte Mehmet Akif ERSOY 1908 li yıllardan itibaren ülke içindeki cinayetlere kadar varan kavga ortamında, dışardan düşmanların bitmeyen hücumları karşısında bütün İslam âlemi ve bu alemin başı olarak gördüğü ülkemizi selamete çıkarmak ve yükseltmek için düşünen ve çırpınan bir vatan müdafisidir. 

            İstiklal harbini hem ülke içinde, hem yurt dışında anlatarak milli mücadele ruhunu canlı tutan, İslam ahlakını hayatına düstur edinen, Mehmet Akif ERSOY, sadece şahsını değil, şahsiyetini bile gizleyen bir insan, bir mütefekkir, bir mütevazilik abidesidir. Hayatta hiçbir iş yapmadığını, sessiz yaşayıp kimse tarafından bilinmediğini ifade etmeye çalışmıştır.

            Burdur içinde ayrıca önemi olan birinci meclise Burdur Milletvekili olarak İlimizi temsil etmiş olan Mehmet Akif’ i Safahatındaki şu içli terennümleri gönlümüze yâd edelim. İstiklal marşımızın kabulünün 93. Yıl dönümü vesilesi ile Mevla’dan rahmet diliyorum. Mekânı Cennet olsun.  Selam ve dua ile.

Ben böyle bakıp durmayacaktım, dili bağlı,
İslâmı uyandırmak için haykıracaktım.
Gür hisli, gür imanlı beyinler, coşar ancak,
Ben zaten uzun boylu düşünmekten uzaktım?
Haykır! Kime, lâkin? Hani sâhipleri yurdun?
Ellerdi yatanlar, sağa baktım, sola baktım;
Feryâdımı artık boğarak, na´şını, tuttum,
Bin parça edip şi´rime gömdüm de bıraktım.
Seller gibi vâdîyienînim saracakken,
Hiç çağlamadan, gizli inen yaş gibi aktım.
Yoktur elemimden şu sağır kubbede bir iz;
İnler "Safahât"ımdakihusran bile sessiz!

 

Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince,

Günler şu heyulâyı da er, geç, silecektir.

Rahmetle anılmak, ebediyyet budur amma,

Sessiz yaşadım, kim beni, nerden bilecektir?

                                  

                    İshak GÖKSEL

 

                                                                                                                   Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı