Masa Başında Gazetecilik
Halim AKCA

Masa Başında Gazetecilik

Bu içerik 448 kez okundu.

Gazetecilik kolay değil, fakat masa başı gazeteciliği yapanlar için çocuk oyuncağı,

Bu konuyu birkaç kez dile getirdim. Tekrar dile getirmek istiyorum.

Masa başında gazetecilik yapan meslektaşlarıma bir kez daha sesleniyorum.

Lütfen emeğe saygı gösterin.

Çünkü bir haber yapıyorsunuz, örneğin bir kaza, yada başka bir olay, geliyorum gazetemizin sitesine koyuyorum. Koyar koymaz bakıyorum ki aynı haber yada fotoğraflar masa başı gazeteciliği yapan meslektaşlarımız tarafından sitelerine hemen ekleniyor. Üstelik kaynak bile gösterilmeden.

Örnek olarak geçen hafta Çobanpınar Köyünde kaya kayması sonucu orman kesiminde çalışan bir köylümüz ölmüştü. Olayı duyar duymaz bu habere gittim. Bu esnada biz habere giderken bazı masa başı gazeteci meslektaşlarımız. Haberi sitelerine girdi. Birde haber altında “ayrıntılar birazdan” yazarak.

Neyse  olay yerine varıp gelme derken 2 saat falan geçti. Bizde gazetemiz olarak okuyuculara en ayrıntılı şekilde bol fotoğraflı olarak haberi servis yaptık. Biz haberi servis yapar yapmaz; masa başı gazetecileri hemen “ayrıntılar biraz sonra” diye yazanlar hemen haberi en detayına kadar fotoları da üzerlerinde akcagazete.com yazmasına rağmen haber sitelerine koydular.

Allah aşkına şimdi size soruyorum. Bu habercilik mi?, bu gazetecilikte etik mi?. Emeğe saygı. Bırak emeği birazda maddi boyutuna saygı, Bu haberde gidiş geliş 70-80 kilometre yol gitmişsiniz, üstelik olay yerine varmak için menüsküs ameliyatı olmuş diz ile 1,5-2 kilometre sarp dağda yürümüşsünüz okuyucuya haberi detaylarına kadar yapmış haber sitenize koymuşsunuz.

Birde bakıyorsunuz haberi kendi haber sitenize koyduktan 10-15 dakika sonra başka masa başı gazetecileri tarafından haber sitelerinde yayınlanıyor. Allah aşkına bu saygısızlık, hırsızlık tan başka ne olabilir. Buna siz okuyucuların karar vermesi gerekiyor. Üstelik benim gücüme giden başka bir şey daha oluyor. Bazı okuyucular haberlerin sitelere konuş saati dikkat çekmediği için çoğu zaman şu soruyu soruyorlar “ya falanca şu haberi sen mi falancanın sitesinden çaldın, yoksa o senden mi çaldı” diyorlar. Durduk yere birde haksızlık yaşıyoruz.

Artık bu yazımdan sonra bir şeye karar verdim. İzinsiz haberimi kullananları, yada haber sitemizden haber çalanlara yeni bir dosya oluşturacağım. Yayınlanan tüm haberleri masa başı gazeteciliği yapan meslektaşlarımızın sitelerinde yayınladıkları haberleri kopyalayıp alıp toplu olarak hakkımı yasal yollardan arayacağım. Buna DHA ve İHA’ya geçtiğim haber ve fotolarda dahil olacak.  

 

Umarım böyle bir durum ile karşı karşıya kalmam. Eğer herkes gazetecilik yapacak ise sahaya insin haber takip etsin. Haberini kendi yazsın. Uzakta olan asayiş haberlerine kendi gitsin, yağmurda çamurda kaza fotoğrafını kendi çeksin. Bilgileri kendi toparlasın ki masa başı gazeteciliğini bırakması halinde zorlukları görünce bana hak verecektir. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazate 408. sayı
Akca Gazate 408. sayı
Akca Gazete 407. Sayı
Akca Gazete 407. Sayı