Advert
Advert
TRAFİK VE KUL HAKKI
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

TRAFİK VE KUL HAKKI

Bu içerik 566 kez okundu.

İnsanların riayet etmesi gereken bir takım kurallar ve haklar vardır. Bu kurallara dikkat edilince herkes bundan faydalanır. Toplum içinde yaşarken insanın bir başkasının hakkına riayet etmemesi, onun hakkını gasbetmesi, kul hakkına girer. Kul hakkı denince sadece başkasına ait bir malı ondan izinsiz olarak almak değil, bir kimsenin gıybetini (dedi-kodusunu) yapmak, kişi hakkında zanda bulunmak, onunla alay etmek gibi birçok husus kul hakkına girer. Kul hakkı, hakkı gasbedilen kişi affetmedikçe, onunla helalleşilmedikçe Allah’u Teala’nın da affetmediği bir günahtır.

 

 

Dünya üzerinde seyrü seferinde hayvan gücü yerine makine ve motor kuvvetine dönüştüğü günden itibaren, trafik sorunu büyük bir problem haline gelmiştir. Aynı zamanda da en büyük kul hakkı ihlallerinin yaşandığı alanlardan biri olmuştur. Çünkü; Trafikte yaşanan bir hak ihlali insanın hayatına, can ve mal kaybına neden olabiliyor. Ülkemiz maalesef trafik kazalarında dünyada ilk beş içerisinde yer alıyor. Ülkemizde trafik kazalarının sebeplerinin % 95’in üzerinde bir oranla sürücü hataları yer almaktadır. Aşırı hız yapma, yorgun, dalgın, uykusuz ve alkollü araç kullanma, öfke ve sabırsızlık, kırmızı ışıkta geçme en belirgin olarak görülen hatalardandır. 

 

 

Toplumsal hayat insanların sürekli olarak haklar ve vazifelerle karşı karşıya geldiği dinamik bir ilişkiler ağının hakim olduğu süreci ifade eder. İşte bu ilişkilerin en yoğun ve somut biçimde yaşandığı ortak alanlar vardır. Bunlar yollar, araç park yerleri ve kaldırımlardır. Umumi yolların, parkların ve kaldırımların kullanımında bütün toplum müşterektir. Dolayısıyla böyle alanların kullanımında herkes hak sahibi olduğu gibi, belli kurallara da uyma zorunluluğu vardır. Böyle bir ortamda, sürücülerin, yolcuların, yayaların, yol kenarında yer alan mekan sahiplerinin kendileri dışındakilerin haklarına da  riayet etmesi gerekir. Kırmızı ışığı dikkate almayıp, seyre devam etmek, kendilerine yeşil ışık yanmış olanların hakkını ihlal etmektir.

 

Ticaret erbabının kaldırımları işgal etmesi,  yayaların hakkını ihlaldir. Yayaların araçlara ayrılan yoldan gitmesi sürücülerin hakkına ihlal etmektir.

 

Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim Kul hakkına karşı sorumluluğun ağırlığına dikkat çeker. Müfessirler Ey kavmimiz ! Allah’ın davetçisine icabet edin ona iman edin ki sizin günahlarınızdan bir kısmını yargılasın ve sizi çok elem verici bir azaptan kurtarsın ayetinden hareketle kul hakkının af kapsamı dışında olduğunu belirtmişlerdir. Bu sebepledir ki Peygamber Efendimiz kul hakkını ihlal edenleri müflis olarak nitelendirmesi,

 

 

 

kul haklarından doğan günahın Allah tarafından affının söz konusu olmadığını belirtmesi de bu görüşü güçlendirmektedir.

 

Sosyal hayatta insanlar arasındaki ilişkilerde adaletin, dengenin gözetilmesi hayatın işleyişini etkiler. Müslüman ne zarar veren olmalı, ne de zarara uğrayan olmamalıdır.  Müslüman elinden geldiği kadar, iyiliği hakim kılma, kötülüğü, haksızlığı, kul hakkını önleme görevlerini trafikte de sürdürmelidir.

 

Hz. Peygamberimiz insanların yoğun bulundukları alanlarda sakin olmalarını, sükûnetlerini muhafaza etmelerini emretmiştir. Mesela Arafat’tan dönerken özellikle yavaş gitmiş, devamlı olarak devesinin yularını çekerek onu frenlemiş, insanlara da hep yavaş ve sakin yürümelerini emretmiş ve şöyle buyurmuştur. Ey insanlar sakin yürüyün ağır başlı hareket edin. Develeri koşturmak, hızlı gitmek iyi değildir demişlerdir.

 

 

Hayatta hey şeyin bir kuralı ve ahlakı vardır. Bu anlamda trafikte de insani ve ahlaki bir anlayışa sahip olmamız lazımdır. Unutmayalım ki trafikteki bir hak ihlali, bir kul hakkı ihlali insanların canına malına mal olabilir. Trafikte de önce tedbir sonra takdir ilkesi gereğince davranmak gerektiğini asla unutmayalım.

 

 

Şunu özellikle ifade edelim. Yaz aylarının gelmesiyle yolların daha da kalabalıklaşacağını da düşünerek daha dikkatli olalım. “ İyilik ve takvada yarışın, kötülük ve düşmanlıkta yardımlaşmayın.” Selam ve Dua ile.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı