BİLGİ VE TEKNOLOJİ
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

BİLGİ VE TEKNOLOJİ

Bu içerik 360 kez okundu.

            İçinde yaşadığımız çağa bugün bilgi çağı deniliyor. İstenilen bir bilgi bugün bir tıkla karşınıza çıkıyor. Bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı. İnsan için uğrunda yorulmaya, sıkıntı çekmeye değer en hayırlı uğraş, bilgidir. Bilgi yoluna adanmak, bilgi uğrunda ortaya konulan iradi bir tavra işaret etmekte olup; bu yolda gerekirse dünyevi pek çok zevk ve menfaatten mahrum kalmayı, zorluklara göğüs germeyi gerektirir. İlim sahibi olmak, ilmi sadece kendi kişisel gelişimi, elde edilecek bir menfaat, bir makam için kullanmak, ilimden beklenen bir maksat değildir.

            Bilgi insanlara artı değer katan bir güçtür. Kuran’ ı Kerim “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” diyor. Bilgi bugün her zamankinden daha etkili bir güçtür. Onun içindir ki bu içinde yaşadığımız çağa bilgi çağı deniliyor. Bu yönüyle bilgi aynı zamanda insanın sınanma aracıdır. İnsanları iyiye, doğruya, güzele yönlendirme bilginin gücüyle mümkün olduğu gibi, insanları kötüye sevk etme, onları sömürme de bilginin istismarı ile gerçekleşebilmektedir. Çağımızda insanlar zenginleşme ve insanlara tabiata hükmetme noktasında bilginin gücünü keşfettiler. Ahlaki kaygılardan sıyrılmış bir vaziyette alabildiğine hırslı davranan bu çağın insanları kendilerine verilen her şeyin bunun yanında ilminde kendilerine verilmiş bir lütuf, bir emanet olduğunu unuttular.

            Bilginin teknolojiye dönüştürülmesi olumlu bir durum iken menfaatler uğruna teknolojik gücün sorumsuzca kullanılması dün olduğu gibi bugünde, yarında vicdanları sızlatacak insanların kalplerinde derin yaralar açacaktır. Bilginin bu denli hoyratça kullanılması kısa vadede insanın hayatını kolaylaştırıyor, menfaat temin edebiliyorsa da, uzun vadede yaşam alanlarını zorlaştıracaktır.

            Her konuda ki kişisel bir özgürlük, ikinci, üçüncü şahısların özgürlüğüne, yaşam alanlarına giriyorsa, bir kişiyi başkalarına ifşa ediyorsa bu özgürlük değil bilginin istismarı özgürlüğün istismarı, iletişimin istismarıdır. Kuran’ ı Kerim’ de inananlar arasında çirkin şeylerin yayılmasını arzulayan kimseler için, dünyada da ahirette de çetin bir azap vardır. Allah bilir siz bilmezsiniz buyuruluyor.

            Değerli kardeşlerim,

            Esasen bilginin kendisi hürmete layık ve kıymetlidir. Onu faydasız hale getiren husus, kişilerin onu kullanım yöntemleri ve gayeleridir.

            Bugün bilgi ve beraberinde ulaşılan teknoloji insanları tehdit etme, sömürme aracı haline geldiyse, özgürlüğün sınırlarının yeniden düşünülmesi gerekmez mi?

            Yine bugün bilgi çoğunlukla alınıp satılan ticari bir meta haline gelmiştir. Bilgi ve teknoloji elbette kişiye bir üstünlük sağlar. Bunun başkalarını sömürme ve menfaat aracı haline gelmesi yadırganan bir durumdur. Günümüzde sistematik bir yapıya dönüşen bilginin bir maliyetinin, bir bedelinin olması normaldir. Ancak bilginin ve teknolojinin bir manipülasyon aracı olarak kullanılması, bilgi kirliliği oluşturarak doğru ve gerçek bilgiyi perdelemesi, ruhları ve zihinleri kirletmesinin adı bilgi özgürlüğü, iletişim özgürlüğü olmamalıdır her halde.  

            Değerli dostlar;

Unutmayalım ki Müslümanın ahlaki ve insani duyarlılığı, bilgi alanını da kuşatmalıdır. Bilgi hem insanların, hem de toplumun faydasına dönük bir vasıta olmalıdır. İlim, bilgi ve teknoloji kişiyi, hem kendini hem de Rabbini tanımasına vesile olmalıdır.

Yunusu’ un dediği gibi,

İlim ilim bilmektir,                                                                           

İlim kendin bilmektir.

Sen kendini bilmezsin,

Ya nice okumaktır.

Mevla bizi kendini ve Rabbini bilenlerden eylesin.                     

 

 

İshak GÖKSEL

           

Amin. Selam ve Dua ile.

 

İlçe Müftüsü   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı