Bucak Belediye Logosu
Halim AKCA

Bucak Belediye Logosu

Bu içerik 762 kez okundu.

Bu konuyu uzun zamandır dile getirmek istiyordum ama görüşümü seçimden sonraya bırakmam isabetli olacağını düşündüm.  Bana kalırsa artık Bucak Belediyesini temsil eden logo güncelliğini kaybetti.

Bucak Belediyesi logosunda bulunan tütün yaprağı bence önce sarardı şimdi kurudu. Artık bu logo değişmeli.

Şüphesiz 70’li yıllardan 90’lı yıllara kadar Bucak halkının büyük bir bölümü wirginia tütününden ekmek yiyordu. Bu dönemlerde 8-10 dönüm wirginia tütünü eken çiftçiler o yıl ya oğlunu, yada kızını tütünden elde ettiği gelir ile çok rahat everip düğün yapabiliyordu.

Yine o dönemlerde bakanlar, başbakanlar ve hatta dönemin Başbakanı Süleyman Demirel Bucak’a gelerek tütün piyasası açılışı yapar, çiftçilerin memnunluğu yüzlerinden okunur şapkalar havalara atılır, ilçede bir bayram havası esintisi yaşanırdı.

Artık bu coşkulu günler geride kaldı. Bucak’ta wirginia tütününü mercek ile aramaya kalksanız zor bulur.  

İşte 1926 yılından bu tarafa Bucak Belediyesi logosunda bulunan artık tütün güncelliğini kaybetti. Bu tütünün yerine salep mi olur, ne olur bilemiyorum, ama değişmesi gerikiyor

Yapılması gereken tek şey Bucak Belediyesinin yeni başkanı Süleyman Mutlu çok katılımlı ve hatta para ödüllü bir logo yarışması yapmalı. Kurulacak bir komisyon ile yada Belediye meclis üyeleri ile birlikte logo yarışması sonuçlarına göre ve düzenlenebilecek anketler ile Bucak belediye logosu mutlaka yenilenmelidir.

 

Hatta bu logo sadece Bucak belediyesinin çatısını süslemeyi bırakmalı, Antalya Burdur karayolu üzerinde Kahveler döner kavşağı düzenlemesinde Bucak’ın mermerciliğini işleyecek dev bir eser ortaya konulmalıdır. Örnek olarak mermerler ile kademeli bir görsellik ortasında bir salep bitkisi olabilir.   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 394. Sayı
Akca Gazete 394. Sayı
Akca Gazete 393. Sayı
Akca Gazete 393. Sayı