Sitelerden alıntı haber yaparsan böyle olur
Halim AKCA

Sitelerden alıntı haber yaparsan böyle olur

Bu içerik 443 kez okundu.

Genelde boş saatlerim esnasında kendi duyduğum, gördüklerimi bir tarafa bırakarak başta yerel bazda olmak üzere görmediklerim ve duymadıklarımı öğrenmek için web haber sitelerine bakarım ve okurum.

Tabi bu esnada kim nereden, nasıl şekilde diğer web haber sitelerinden kendi web haber sitesine haber aktarmış onlara da göz atarım.

Malum günümüzde artık özellikle web haber siteciliği çok basit.

Eğer bir ilden bir ilçeden birileri haber yazıyorsa daha da basit.

Sadece iş, yerel bazda ve ajans haberlerini alan web haber sitelerinin şöyle 5-10 dakika gezinmek arkasından da kendi haber sitene haber ve fotoları kopyala yapıştır usulü site haberlerini güncelle. İş tamam.

İşte bu haberleri güncellerken bazı haberlerin içeriğini bilinmediği için de haberi, flaş haber, reform kararlar gibi görebilirsin.

İşte bu gün yine böyle bir habere gözüm takıldı.

Şöyle ki,

8 Nisan tarihinde merkezi Burdur kaynaklı bir web haber sitesinde Pazartesi günü toplanan Bucak Belediyesi Meclis kararlarında huzur hakkı olarak belirlenen 70 TL, 39 Kuruş’luk oturum paralarının alınmamasına istinaden meclis üyesi Sayın Kemal Kart, meclis üyelerine bir öneride bulundu. Meclis üyelerine Kemal Kart “Geçmiş dönemlerde meclis üyeleri olarak oturum parası almıyorduk. Bu geleneğin bu dönemde de sürmesini öneriyorum” demesi üzerine meclis üyelerine oya sunularak  oy birliği ile oturum parası alınmaması karar almıştı.

Haberin içeriğini bilmeyen ve kopyala yapıştır haberciliği, yada haber içerisinden alıntı yaparak haber yapan bazı kopya meslektaşlarımız bunu yeni bir karar ve reform kararlar şeklinde duyurdu.

İşin içerisini bilmeyen, yada sizce bu doğal taktire şayan bir konu gibi görebilirsiniz,

Fakat,

Bu kararı yeni bir karar, ilk defa oluyor gibi gösterilecek olursa bu geçmiş meclis üyelerine haksızlık olur. Çünkü geçmiş dönemde de meclis üyeleri zaten oturum parası almıyorlardı.

Bucak Belediye Başkanlığı meclis üyeliğine seçilenler bizim içerimizden giden, bizlerden birisi, bizim dostlarımız. Bu geçmişte de böyle idi, şimdi de aynı.

Bu konuyu neden açıklamak zorunda kaldığımı ise; kopya meslektaşlarımızın bu tür konuları ele alırken daha dikkatli davranması gerektiğini vurgulamak için.

Çünkü, geçmiş dönemde kimlikleri ve isimleri hiç önemli değil, oturum parası gözetmeyen ve 5 yıl Bucak için, Bucak’ın menfaatlerini korumak için karar almış bu insanlara sanki daha önce oturum parası alınıyormuş ibaresi oluşmasını kaldırmak için açıklama zorunluluğu duydum.

 

Öteden bu tarafa Bucak Belediyesi ve meclis üyeliği için emeği geçmiş herkese yaptıkları çalışmalardan dolayı okuyucularımız adına teşekkür ederim.  

Artık bu tarz sitelerden kopyala yapıştır haberciliğini yapan meslektaşlarımıza sesleniyorum. artık bırakın bu tür habercilik anlayışını, anlınızın teri, elinizin emeği ile haber yapın, suç işliyorsunuz, izinsiz haber alıyorsunuz, yada yayınlanan haberler içeriğinden bir kaç kelime değiştirip yayınlıyorsunuz. 
Eğer utanma duygusu yok ise, emeğe saygı gösterip Kaynak bari gösteriniz diyorum!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazate 408. sayı
Akca Gazate 408. sayı
Akca Gazete 407. Sayı
Akca Gazete 407. Sayı