KADININ ERKEĞE SECDE ETMESİ
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

KADININ ERKEĞE SECDE ETMESİ

Bu içerik 594 kez okundu.

Meşhur altı hadis kitaplarından biri olan, Ahmed b. Hanbel’ de geçen bir hadisi şerifte Peygamber Efendimiz “Eğer ben bir kimseye secde etmesini emredecek olsaydım, kadının kocasına secde etmesini emrederdim” buyuruyor. Bu hadisi şerif zayıf bir hadisi şerif midir? Ya da metni bakımından sıkıntılı bir hadisi şerif midir? Hayrettin KARAMAN secde hadisini uydurma demek mümkün değildir. Hem muteber hadis kaynaklarında vardır, hem de metni sağlamdır diyor.

 

Çeşitli sebeplerle Irak taraflarına gidip gelen bir sahabe, orada insanların saygı göstermek için üst yöneticilere secde ettiklerini görmüş, Hz. Peygamber (sav.) in buna onlardan daha layık olduğunu düşünmüş, dönünce bu düşüncesini peygamberimize açmıştı. Bunun üzerine peygamberimiz şöyle buyurdular.

 

Ben vefat ettikten sonra kabrimin yanından geçsen ona secde eder misin? Dedi. O da hayır dedi. Öyleyse yaşarken de ölümlü olduğu bilinen insanlara secde etmeyin. Eğer bir kimseye secde edilmesini emredecek olsaydım kadının kocasına secde etmesini emrederdim. Yani hadisten de anlaşıldığı gibi hadisin asıl konusu, Allah’  tan başkasına, fani, yaratılmış varlıklara secde edilemeyeceği ile ilgilidir. Bu vesile ile peygamberimiz kadınların üzerlerindeki koca hakkının da önemine vurgu yapmıştır. Başka hadisi şeriflerde de kadının erkek üzerindeki haklarından bahsetmiştir.

 

Peygamberimizin hadisleri arasında, “Kulun kula secde etmesi caiz olsaydı kadınların kocalarına secde etmelerini emrederdim”. “Bir koca karısını yatağa çağırır da karısı gelmezse sabaha kadar melekler ona lanet eder”. Bütün bu hadisi şerifler kadın ve erkeğin birlikte yürüyecekleri aile hayatının problemli bir şekilde gitmemesi için özverinin gerekliliğini vurgulamak içindir.  

 

Aile hayatının düzgün yürümesi, kocanın otoritesini kötüye kullanmaması kadar, kadının da kadınlığı istismar etmemesi için yapılmış tavsiyelerdir. Tek taraflı olarak bir tarafın diğer tarafa zulmetmesi Allah ve rasulünün muradının dışına çıkmaktır.

 

Eğer bir kadın kocasına kırılmışsa, onun gül yaprağından narin gönlü parçalanmışsa kocanın yapacağı şey, “hemen dediğimi yap, ben reisim bana itaat edeceksin, etmezsen sana melekler lanet ederler” demek yerine “en iyileriniz kadınlarına en iyi davrananızdır” hadisine uyarak onun gönlünü almak, problemi iyilikle, sevgiyle çözmektir.

 

Allah’ ın sevgisine ulaşmanın yolu onun gönderdiği peygamberine uymaktır. Onun söylediklerinin bir kısmını alıp bir kısmını almamak yerine, onun aile hayatıyla ve diğer konularla ilgili hadislerini bir bütün olarak ele alıp değerlendirmek ve uygulamakla mümkün olur. Selam ve dua ile.    

 

                                  

                    İshak GÖKSEL

 

                                                                                                                   Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı