Bucak’ta Ak Partinin oyu köylerde düştü
Halim AKCA

Bucak’ta Ak Partinin oyu köylerde düştü

Bu içerik 399 kez okundu.

30 Mart Yerel seçimlerinde Bucak Belediye Başkanlığını büyük bir fark atarak kazanan Ak Parti. Bucak’ta merkezde kazanırken köylerde 2011 milletvekilliği sonuçlarına göre oy düşüşü yaşandı.

2011 Genel seçimlerinde 23 bin 247 oy alarak yüzde 58.93 oy alan Ak Parti 30 Mart yerel seçimlerindi il genel meclisi üyeliği seçimlerinde 19 bin 582 oy aldı. Bu seçimlerde en büyük oy artışını yapan parti MHP oldu. MHP 2011 Genel seçimlerinde Bucak’ta 5 bin 858 oy alırken yerel seçimlerde 10 bin 344 oy aldı. Genel seçimlere göre Bucak’ta  CHP ve BBP’de kısmen oylarının arttığını görüyoruz.

Ak Partinin köy oyları düşüşü belki Bucak’tan konan milletvekilliği faktörü olabilir. Fakat yerel seçimlerde görülüyor ki hiçbir partinin oyu başka bir partiye gitmiyor.

30 Mart yerel seçimlerinde çok dedi kodu oldu. Neymiş CHP, BBP’nin bir kısım oyları DP’ye verilecek söylentileri çıktı. Seçim sonuçlarına bakıldığı zaman her partili seçmen kendi partisine ve adayına verdiği görüldü. Tek fark ise cemaat oyları. Cemaat oyları ise MHP’ye verildiği iddia ediliyor.

Bence Bucak gibi bir yerde kıran kırana bir seçim olan yerde partililer kendi partisi haricindeki Bucak’lı aday da olsa başka bir partiye oy verecekleri ihtimalini azaltıyor.

Şöyle ki daha önce 2011 seçimlerinde Ak Parti 2, CHP 1 milletvekili çıkarmıştı.

Bu günkü seçim sonuçlarına bakılacak olursa CHP müthiş bir atağa geçmiş, MHP’deki yükseliş Burdur’daki milletvekili dağılımını da etkileyecek. Bence bu günkü rakamlara ve oy oranlarına bakılırsa Burdur’da Ak Parti. CHP ve MHP milletvekilliklerini paylaşacağı görülüyor.

Aslında kırsal kesimde köylerde her zaman iktidar partisi faktörü ortaya çıkar. Ak Partinin köylerdeki oy düşü acaba Özel İdaredeki kaynakların iyi kullanılmadığı, köylere dengeli yatırımların yapılmadığı sorusu akla geliyor. Yada devletin üst kademesindeki yetkililer köyleri fazla ziyaret etmeyip sorunlarını dinlemedikleri mi ortaya çıkarıyor bilemiyorum.

Hani Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın bir sözü vardır. “Valiler, kaymakamlar halkın içerisinde olacak, halkın yanında olacak, halkı dinleyecek” sözü bunun bir örneği. Çünkü bir köye vali olsun, kaymakam olsun gittiği zaman yanında tüm birim amir ve müdürleri de gider, sorunları yerinde görür, yerinde cevaplar. Acaba Bucak’ta bu eksiklik mi yaşandı. Bunu iktidar partisi değerlendirmelidir.

Diğer illere göre Burdur ve Bucak’a bakıldığı zaman kırsal kesim (köy ve belde) oyları ile merkez oyları hemen hemen eş seviyede, kırsal kesim oyları da her zaman olduğu gibi eğer hizmet olursa iktidar partisine daha yakın olmaktadır. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 394. Sayı
Akca Gazete 394. Sayı
Akca Gazete 393. Sayı
Akca Gazete 393. Sayı