Advert
Advert
SANAYİCİLER İÇİN LEASİNG (KİRALAMA) YÖNTEMİ
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

SANAYİCİLER İÇİN LEASİNG (KİRALAMA) YÖNTEMİ

Bu içerik 351 kez okundu.

Bucağımız dini duyarlılığı olan bir yer. Müftülüğümüzün telefonlarına ve benim cep telefonumu arayarak dini konularda sorular soruluyor. Kutlu doğum Haftası vesilesi ile fabrikaları ziyaret ederken sanayiden bir kardeşimiz leasing (Kiralama) yoluyla bir projeyi gerçekleştirmek (bir bina yapmak, makine almak) caiz midir? Diye sordu.

 

Günümüzde ekonomik faaliyetler bilimsel olarak, global entegrasyonların en üst düzeye çıktığı bir süreci yaşamaktadır. İnsanların, yani firmaların zaman zaman bütün yatırımlarını kendi öz sermayeleri yolu ile yapmaları bazen imkânsız olabilmektedir. Bu durumda dini duyarlılığı olan firmaların acaba yatırım yaparken kazancımızın içine haram karıştırmış olur muyuz? endişesine yol açmaktadır.

 

Leasing yöntemi: Yatırımcıların ihtiyacı olan bir yatırımı belirli bir bedel karşılığında herhangi bir finans kuruluşuna belirli bir süre içerisinde maliyetini karşılamaları şartıyla kendilerinin ihtiyacı olan makine vs. kiralattırmalarıdır. Örneğin bir firmanın bir makinaya ihtiyacı var, bu ihtiyacını bir finans şirketiyle anlaşarak makinanın tüm maliyetini anlaşılan finans kurumu karşılıyor. Makinanın rayiç bedeli örneğin 50.000.00 TL. dir. Finans kurumu bu maliyeti üstlendikten sonra kişiye bu makineyi rayiç bedelin üzerine önceden belirtilmek kaydıyla belirli bir miktarda bedel koyarak örneğin % 5 (52.500.00) TL. lik bir bedelle karşı tarafa bu makinanın 24 aylığına ya da az bir zamanla kiralanmasıdır. Bu durumda taksitlerin tamamı ödeninceye kadar makinanın mülkiyet hakkı anlaşılmış olan finans kurumuna ait olmakta, taksit süresince bunu o kişiye kiraya vermiş olmaktadır. Taksit ödemeleri bittiği zaman makinanın mülkiyet hakkı tamamen kişiye devredilmektedir. Söz konusu yöntem yatırımcı firmalara büyük bir avantaj sağlamaktadır. İslam hukuku açısından bir malın kiralanabilmesi için bir malın aynını tüketmeden ondan faydalanmakla mümkün olabilmelidir. Bir kişi fabrika yapacak, ya da yaptığı fabrikaya makine alacaksa bu iki yolla yapılabilir. Birincisi, finans kurumu projeye uygun olarak fabrikayı yapar, ya da makinayı alır. Kârını koyarak kişiye satar, bedelini peşin ya da taksitli olarak kişi bunu öder. Bu caizdir. İkincisi, fabrikayı yapar, ya da makinayı alır, kişiye kiraya verir. Aradaki anlaşmaya göre belli bir süre kira ödedikten sonra belli bir fiyatla firma, fabrikanın yada makinanın mülkiyetini devreder. Buda caizdir. Cenabı hak cümlemizi helal duyarlılığı olan kullarından eylesin. Selam ve dua ile.     

 

                                  

                    İshak GÖKSEL

                                                                                                                   Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı