SORULAR ve CEVAPLAR
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

SORULAR ve CEVAPLAR

Bu içerik 309 kez okundu.

Bu hafta sıkça sorulan sorulara cevap olsun diye aşağıdaki konuları ele aldık.

            Akika Kurbanı nedir?, kesmek gerekir mi?

Yeni doğan çocuk için şükür amacıyla kesilen kurbana, Akika Kurbanı denir. Akika Kurbanı kesmek sünnettir. İbn Abbas’ tan (ra.) rivayet edildiğine göre Rasulüllah (Sav.) Hz. Hasan ve Hüseyin için birer Akika Kurbanı kesmiştir. Peygamberimiz bir hadisi şeriflerinde de şöyle buyurmuştur. Her çocuk doğumunun yedinci gününde kendisi için kesilecek akika kurbanı karşılığında bir rehine gibidir. Akika Kurbanı kesildikten sonra çocuğun başı traş edilir. Ve ona isim verilir. Bu bakımdan Akika Kurbanı, çocuğun doğduğu günden buluğ çağına kadar kesile bilirse de doğumunun yedinci gününde kesilmesi daha faziletlidir. Aynı günde çocuğa isim verilmesi ve saçı ağırlığında altın veya değeri miktarınca sadaka verilmesi müntahaptır.

 

Ölü Kurbanı diye bir kurban çeşidi var mıdır?

Dinimizde ölü kurbanı veya kabir kurbanı diye bir kurban çeşidi yoktur. Ancak sevabı ölmüş kimseye bağışlanmak üzere kurban kesilebilir.

Ayrıca, kurban borcu olup; hayatta iken vasiyet eden kişinin bıraktığı miras yeterli ise mirasçıları tarafından vasiyetinin yerine getirilmesi gerekir. Tabiinden olan Haneş (ra.) den rivayet edildiğine göre o şöyle demiştir. Ben Hz. Ali’ yi (ra.) iki koçu birden kurban ederken gördüm de kendisine bu nedir? diye sordum. Rasulüllah (Sav.) sağlığında kendi yerime bir kurban kesmemi vasiyet etti. İşte bende onun yerine kurban kesiyorum. cevabını verdi. ( Ebu Davud Dahaya 2; müsned. I. 107, 149)

Bu rivayet Hz. Ali, kurbanı kesme gerekçesi olarak Hz. Peygamber (Sav.) in kendisine bunu vasiyet etmesini göstermiştir. Dolayısıyla bu hadisi şerif, eğer vasiyeti yoksa ölü adına kesilebileceğini delalet etmez.

Buna göre vasiyeti yoksa ölen kimseler için mirasçılarının kurban kesmeleri gerekmez. Ancak bir kimse, sevabını ölmüş bulunan anne veya babasına yahut diğer yakınlarına bağışlamak üzere, çeşitli hayır kurumlarına, fakir ve muhtaç kimselere bağışta bulunabileceği gibi kurbanda kesebilir. Ölenin kendisi için kurban kesilmesine dair vasiyeti yoksa kesen kimse, bu kurban etini fakirlere yedirebileceği gibi kendisi ve diğer kimselere de yedirebilir. Ancak ölen kişinin vasiyeti varsa, tamamen fakirlere yedirilmesi veya dağıtılması gerekir.

Televizyon veya radyodan canlı yayınlanan namazlarda o imama uyarak namaz kılınabilir mi?

Cemaatle namaz kılınabilmesi için cemaatin imama uyması gerekir. Bunun için imam ile cemaatin aynı mekân da bulunmaları şarttır. Bu sebeple imamın namaz kıldırdığı mekân dışında bulunan bir kimse imama uymaya niyet ederek namazını kılsa bu namaz geçerli olmaz. İmam ile cemaat arasından bir nehir veya genişçe bir yol da cemaatin imama uymasına engel sayılmıştır. Bu duruma göre televizyon ve radyo gibi iletişim cihazları aracılığı ile başka bir mekândaki imama uymaya niyet etmekle mekân birliği gerçekleşmiş olmayacağından bu şekilde kılınan namaz geçerli değildir.

Cenazenin bulunduğu yerde Kur’ an okunabilir mi?

Yıkanıncaya kadar cenazenin bulunduğu odada Kur’ an okunması mekruhtur. Başka bir yerde okunmasında sakınca yoktur. Cenaze yıkandıktan sonra yanında da okunabilir. Şafilere göre definden önce Kur’ an okunması mekruhtur. Selam ve dua ile.

 

                                  

                    İshak GÖKSEL

 

                                                                                                                   Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı