S. Demirel Bulvarını Betona Çevirmeyelim
Halim AKCA

S. Demirel Bulvarını Betona Çevirmeyelim

Bu içerik 435 kez okundu.

Şüphesiz Bucak ilçesinin en fazla kullanılan ana giriş çıkış yolu Süleyman Demirel Bulvarı.

Süleyman Demirel Bulvarından Şirlek yoluna kadar sıcak asfalt çalışmaları karayolları tarafından sıcak asfalt çalışmasının ilk etabı yapıldı.

Asfalt bakımından Süleyman Demirel Bulvarı mutlaka güzel bir cehreye kazandı.

Aynı görüşü ben kendimce orta refüjler hakkında doğru yapıldı diyemem.

Çünkü,

Her şeyin betona çevrilmesi, yeşil alanların kısaltılması bence yanlış. 

Evet, orta refüjlere yapılan betonların üstü yeşillendirme, çiçeklendirme çalışması yapılacak ama bence görsellik açısından yetersiz kalacak.

Bence olan oldu. Mevcut yapılan orta refüjlere nasıl görsellik verilir bu ele alınmalı ve değerlendirmeli.

Süleyman Demirel Bulvarına orta refüjlere hapishane duvarı gibi yapılan betonlara neler yapıla bir bunu değerlendirmek gerekiyor.

Bucak’a yerli ve yabancı konukların girişinde ve görsel bir şehircilik anlayışında orta refüjleri eğer belediye karayollarından teslim aldı ise neler yapıla bilir.

Kahveler Mevkiinden başlayarak çevrilmiş orta refüjler içerisine 5’er 6’şer metre genişliğinde küçük havuzlar yapılabilinir. Bu havuzlara fıskiyeler konularak ışıklandırılabilinir. Bu çalışma şehir merkezine doğru belirli aralıklar ile konulabilinir.

Yine orta refüje Bucak’ın tarihi ve kültürel yönünü anımsatan biblolar yapılabilinir. Bu ne olur. Örneğin Crem’na antik kentinde olduğu gibi bir kemer görüntüsü, salep bitkisi biblosu, susuz ve incirhan minyatürleri canlandırılabilinir.

Sanayi bakımından ise mermer ve traverten çalışmaları yapılabilinir.

Tabi ki, bunun yanında bu örnekleri çoğaltmak mümkün, belki daha da parlak fikirler görüşler ortaya çıkabilir.

Bence şimdiki hali ile içerisini toprak ile doldur üzerine çim ve birkaç çeşit çiçek ile geçiştirmek çok yanlış olur.

Ayrıca Süleyman Demirel Bulvarı orta refüje yapılan hapishane duvarı gibi örülen bu betonlar ileriki günlerde çok yaralamalı ve ölümlü kazalara neden olacaktır.

Nasıl mı?

Bucak trafiğini herkes çok iyi biliyor. Şu “yol hakkı” “geçiş hakkı” bu görüşlerin arkasına saklandığımız sürece kırmızı ışıktan, kırmızı ışığa yetişmek için surat yapan araçlar orta refüje konulan yaya geçiş ve atlama noktalarından dikkatsiz ve dalgın çıkışlar bence çok trafik kazasına neden olacaktır. Ayrıca araç sıkıştırmalarında, motosiklet kazalarında araç ile orta refüj betonları arasında çok sıkıştırma vakaları yaşanacaktır.

Eğer yaralamalı ve can kayıbı kazalarını önlemek için mutlaka ve mutlaka Süleyman Demirel Bulvarı güzergahında her sürücüye yeşil dalga kuralı uygulanmalı ve uygulaması yapılmalıdır.

Orta refüjlerden önce yaya geçidi olan yerlerde yollar yaya geçidi özelliğine kavuşması için yol çizgileri mutlaka konulmalıdır.  Bucak Belediyesi en kısa sürede karayollarının bu çalışmaları için öncelik istemelidir. 

 

 

  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı