Advert
Advert
FIKHİ MESELELER
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

FIKHİ MESELELER

Bu içerik 385 kez okundu.

Kadınların başlarının açık olması abdestlerine zarar verir mi?

 

Kur’ an’ ı Kerimde Müslüman kadınların tesettür (örtünme) kurallarına riayet etmeleri farzdır. (Nur, 24/31,60Ahzap, 33/35,53-55,59). Ergenlik çağından itibaren Müslüman hanımların namahrem (kendileri ile evlenebileceği) erkeklerin bulunduğu yerlerde ve evlerinden dışarı çıkarken başlarını örtmeleri dini bir yükümlülüktür. Ancak bu kurallara riayet etmemek, örneğin başı açık olarak gezmek, abdesti bozmaz. Abdesti bozan hallerden biri meydana gelmedikçe var olan abdestle namaz kılabilirler.

 

Kalın bağırsak yada prostat ameliyatından dolayı abdestini tutamayan kimse ne yapar?

 

Özürlü kimsenin çamaşırına özür yerinden çıkarak bulaşan kan, irin, idrar, dışkı, cerahat gibi şeyler özür devam ettiği müddetçe namaza engel değildir. Özür hale devam ettiği için bundan kaçınılması mümkün değildir. Ancak bunlar elbisesine tekrar bulaşmayacaksa temizlenmesi gerekir. Özür sahibi kimseler bir vakit için aldığı abdestle sadece o vaktin ibadetini yaparlar. Yeni bir vakit girdiğinde tekrar abdest almaları gerekir. Kalın bağırsak ya da Prostat ameliyatı olupta sürekli dışkı ve idrarı gelenler ya da bir namaz vakti hiç kesilmeden dışkı ve idrar çıkarıp, sonra da her namaz vakti bu özrü en az bir kez tekrarlayan kişi özür sahibi sayılır. Bu durumda olan kişinin dışkısı veya idrarı üzerinde bulunan bir torbada toplanıyorsa bu torbayı çıkarıp boşaltmakta önemli bir zorluk yoksa boşaltır. Boşaltma da zorluk ve sıkıntı varsa bu torba vücudun bir parçası gibi düşünülür.

 

Kusmak abdesti bozar mı?

 

Hz. Peygamberimizin kusmaktan dolayı abdest aldığı rivayet edilmiştir. Ancak bunun ağız dolusu olması gerekir. Ağız dolusu kusulan şey ister yemek, ister safra, ister kan olsun abdesti bozar. Balgam ise tükürük hükmünde olup abdesti bozmaz. Ağız dolusu sayılmanın ölçüsü, gelen kusmuğun zorlanmadan tutulamayacak bir durumda olmasıdır. Aynı mekândan gelip toplamı ağız dolusu olan kusmukla da abdest bozulur. Şafilere göre abdest sadece ön ve arkadan çıkan şeylerle bozulur. Bunların dışındaki yerlerden gelen sıvılar abdesti bozmaz. Dolayısıyla Şafilere göre kusmakla abdest bozulmuş olmaz. 

 

Selam ve dua ile.

 

         İshak GÖKSEL

 

                                                                                                       Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 396. Sayı
Akca Gazete 396. Sayı