ALLAH’ I GÖRÜYORMUŞ GİBİ
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

ALLAH’ I GÖRÜYORMUŞ GİBİ

Bu içerik 343 kez okundu.

İhsan, iyi olan, güzel olan anlamındadır. İyi olanı, güzel olanı yapan kimseye de Muhsin denir. Bir Müslümanın en önemli gayreti ihsan sahibi olmaya gayret göstermesidir.  Peygamber Efendimiz (Sav.) ihsanı gönül temizliği ile ilgili olarak psikolojik bir perspektifle anlatmaktadır. Cebrail as. ın bana ihsandan haber ver sözüne mukabil Hz. Peygamber Efendimiz, Allah’ ı görüyormuş gibi ibadet etmendir. Zira sen her ne kadar onu görmüyorsan da o seni görüyor buyurmuştur. İşte bir insan için temel mesele budur. İnsan nereye giderse gitsin, ne yaparsa yapsın, nerede olursa olsun, Allah’ ın kendisini gördüğünü bilmesidir ve bu duygu ile hareket etmesidir.

İnsanın Allah’ ı görüyor gibi yaşayabilmesi o kişiyi içine düşmesi muhtemel hatalardan, günahlardan korur. Bir insanın her yaptığını, Allah bildikten sonra başkaları bilmese ne olur. Ama insanoğlu Allah’ ın bilmesini çoğu zaman unutur. Kulların bilmesinden çekinirler. Bu durum Nisa Suresi 108. Ayette şöyle ifade ediliyor. İnsanlardan gizlerde Allah’ tan gizlemezler. Hâlbuki geceleyin, onun razı olmadığı sözü düzüp dururken o, onlarla beraberdir. Allah yaptıklarını kuşatıcıdır. (Onun ilminden hiçbir şeyi gizleyemezler) . Yine Mücadele Suresi 7. Ayette Göklerde ve yerlerde olanları Allah’ ın bildiğini görmüyor musun?  3 kişinin gizli konuştuğu yerde 4. sü mutlaka odur. 5 kişinin gizli konuştuğu yerde 6. sı mutlaka odur. Bunlardan az veya çok olsunlar ve nerede bulunurlarsa bulunsunlar mutlaka o, onlarla beraberdir. Sonra kıyamet günü onlara yaptıklarını haber verecektir. Doğrusu Allah her şeyi bilendir, buyuruyor.

Bir insanın Allah’ ı görüyor gibi ibadet etmesi, Allah’ ı görüyor gibi yaşaması, gönül dünyasını arıtmasına bağlıdır. Gönül dünyası kirlenmiş, katılaşmış birisi insanlardan çekinir. Fakat insanların olmadığı yerde fenalıkları rahatça işleyebilir. Allah’ ı görüyor gibi davranabilmek, Allah’ ı hatırda tutabilmek, o kişiyi başkalarına zarar vermekten, haksızlık yapmaktan, kamunun malını talan etmekten, kul hakkına girmekten alıkoyar. Allah’ ın murakabesi insan üzerinde hiç aksamadan devam eder. İnsan daima huzurda olduğunu hatırlarsa başka birinin onu murakabe etmesini önemsemez. İşte insan, ihsan vasfı ile Allah’ ın en değerli kulları arasına girer.

Müslümanın şeref ve itibarı mevkiinden, sıfatından ve sahip olduğu bir takım özelliklerinden değil, doğruluğundan, dürüstlüğünden, yüksek ahlaki özelliklerinden, başkalarına faydalı olmasından olmalıdır. Bunun dışındaki bir takım sıfatlar ona şeref bahşetmez. Nitekim bu, şu dörtlükte şöyle ifade ediliyor.

İçin temiz olmadıktan sonra

Hacı, Hoca olmuşsun kaç para.

Takke, tespih, seccade güzel,

Ama Allah kanar mı bunlara.

 

Değerli Dostlar, Cenabı Hak Cümlemizi Allah’ ı görüyormuş gibi yaşayan, şuurlu kullarından eylesin. Amin.

 

Selam ve dua ile.

                                  

 

         İshak GÖKSEL

 

                                                                                                       Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı