Reklamı Geç
Advert
BÖYLE OLACAKSA  GEREK YOKTU !!!
Halim AKCA

BÖYLE OLACAKSA GEREK YOKTU !!!

Bu içerik 657 kez okundu.

Süleyman Demirel Bulvarı güzergahında yeni yapılan sıcak asfaltın üzerinden altı ay bile geçmeden yolun kazılması tepkilere neden oluyor.

Süleyman Demirel Bulvarı geçen yıl sonu sıcak asfalt çalışmasının üzerinden altı ay bile geçmeden kazılarak kanalizasyon girişi döşenmesi tepkilere neden oluyor. Süleyman Demirel Bulvarı üzerinde yaklaşık her yüz metrede bir asfalt kesilerek döşenen giriş noktaları yolun eski haline dönüşümünü sağlıyor.

Şu bir gerçek ki, yolda, kanalizasyonda bu şehre lazım. Buna hiçbir sözümüz yok.

Fakat bir gerçek var. Süleyman Demirel Bulvarı güzergahı bu yolda sıcak asfalt çalışması yapılacağı önceden belli idi. Kanalizasyonda ki sıkıntı da önceden belli idi,

Bundan dolayı akla şu soru geliyor,

Bu çalışmalar sıcak asfalt çalışması öncesi neden yapılmadı?,

Üstelik hemen hemen yolun ortasından geçen bu kanalizasyon hattı kaldırama yakın bir noktaya çekilmesi çok mu zordu?, çünkü bu sıkıntı belki yıllarca belki asırlarca sürüp gidecek.

Kanalizasyondan dolayı açılan bu köstebek yuvası gibi kapakların üzeri belki ikinci sıcak asfaltta kapanacak. Fakat en küçük arızada bu kapaklar açılacak, yol tamirat görecek. Her tamirat sonrası ilçenin en önemli giriş çıkış noktası olan Süleyman Demirel Bulvarı köstebek yuvası gibi olacak.

BUCAK’TA YÜRÜNECEK KALDIRIM YOK

Belki çoğu esnafımız kızacak fakat gerçekleri paylaşmak ta bizim hakkımız. Bucak şehir içi başta olmak üzere kaldırımlar yaya kaldırımlarına eskiden bu tarafa hizmet etmiyor. Yaya kaldırımlarında gün ısıdan tut, klima motorundan, tavuk pişirme mangalına, hırdavatçıdan tut, elektrik ve su malzemesine kadar sayılamayacak kadar ürünlerde vitrin olarak kullanılıyor.

Bu tür ürünler kaldırımda vitrin görevi üstlenirken kaldırımlarda çoğu yerlerde iki yada üç kişi yan yana yürüyemez hale geliyor. Artık buna bir çözüm gelmesi gerekiyor.

Yalnız bu eleştiriyi gerçekleri yazarken amacım belediyeyi falan eleştirmek değil. Çünkü bu kaldırım vitrinciliği yıllar öncesine dayanıyor. Bence artık daha temiz, daha güzel bir şehir istiyorsak buna bir son verme zamanı geldiğini düşünüyorum.

Yine yaya kaldırımlarına baktığımız zaman fotoğraflarda da da göreceksiniz, yada sizlerde defalarca görmüşsünüzdür yaya kaldırımın ya ortasında yada ortaya yakın bir yerde Telekom ve tedaşa ait kutular var. Allah aşkına bu kutular kaldırım kenarına çekilemez mi?, bu kutular konurken bu firmalar keyfiyet mi uyguluyor. Hiç mi insanlara saygısı, hiç mi yaya kaldırımlarına saygısı yok!. Bence belediye bunları kaldırım kenarlarına mutlaka aldırtmalıdır. Üstelik en küçük arızada birde döşenen kilit parke taşları sökülmekte aylarca bozuk kalmaktadır.

Bucak’ta özellikle Süleyman Demirel Bulvarı üzerinde kaldırımlarda sorunlar tek bunlar ile kalmıyor. Seçim öncesi Süleyman Demirel Bulvarı güzergahında döşenen yaya kaldırımları aceleye getirildi. Yaya kaldırımlarının zemin kumundan mı neden bilmiyorum bunu yetkililer daha iyi bilir, yaya kaldırımı kilit parke taşları engebeli şekilde yarı oturmuş yarı oturmamış, çukurlu tümsekli insan yürümekte zorluk çekiyor. Bu bozukluk tüm yaya kaldırımı boyunca var. Bence bu yaya kaldırımı stabilize bir yoldan farkı yok. Süleyman Demirel Bulvarı güzergahı boyunca bu kilit parke taşları mutlaka ve mutlaka zemini sıkıştırılarak yeniden yapılmalı. Bu yoldan geçenler bilir yaya kaldırımının bazı bölümlerinde belki 30-40 santim derinliğinde çukurluklar var. Allah göstermesin yürürken bu çukura bir ayak basılması halinde bacağı bile kırabilir. Bu tür yerler acilen onarılması gerekiyor.

Belediye yine tüm yaya kaldırımlarında inşaat yapanları uyararak kaldırımlara dökülen kum, tuğla ve inşaat malzemesi gibi şeyleri yaya kaldırımına engel olmayacak şekilde kaldırtması gerekiyor.

Yine bina sahipleri evlerinin yada işyerlerinin önünü daha iyi araç parkı, yada başka bir iş amacı ile kullanabilmek için yaya kaldırımını işgal edecek şekilde engebe oluşturan mermer ve benzeri türler ile kaplayıp yine yaya kaldırımlarını işgal etmektedir. Bu tür yerler belediye tarafından müdahale edilerek yaya kaldırımına uygun hale getirilmelidir.

Kısacası bu örnekleri çoğaltmak mümkün fakat herhalde anlatmak istediğimi okuyanlar ve yetkililer anlamıştır.

Eğer bu şehir bizim ise işi sadece belediyeye yetkililere değil, birazda kendimizde sorgulamak gerekiyor. Kısacası yaya kaldırımlarının yayalara ait olduğunu unutmamak gerek. Artık yaya kaldırımlarını vitrin olarak, inşaat sahası olarak, araç parkı olarak kullanmamamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Her mahalledeki mahalleli, caddedeki, sokaktaki vatandaş kendi mahallesinde, caddesinde ve sokağında yaya kaldırımlarında rahatlıkla yürür hale gelmelidir.

Umarız yaya kaldırımları en kısa sürede vitrin kaldırımından, inşaat sahasından, araç parkı ve diğer unsurlardan temizlenmiş olur.  

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 390. Sayı
Akca Gazete 390. Sayı
Akca Gazete 389. Sayı
Akca Gazete 389. Sayı