BULUNTU MAL
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

BULUNTU MAL

Bu içerik 282 kez okundu.

Bulunan bir eşya veya mal ne yapılmalıdır?

 

Bir başkasının rızası olmadan onun malını elinden almak caiz olmadığı gibi, kaybettikleri mal ya da eşyayı alıp sahiplenmekte caiz değildir. Bir kimse bir yerde bir miktar para veya eşya bulsa onu sahibine vermek üzere alabilir. Ancak kendine mal edinmek üzere alması başkasının malını gasp etmek hükmündedir. Buluntu eşya konusunda takip edilecek yöntem şöyledir.

 

Bulunduğu yerde bırakıldığı takdirde telef olmasından korkulan bir şeyi sahibine vermek üzere almak vacip, telef olmayacak şeyleri almak ise mubahtır. Bir kimse bulduğu bir şeyi alırken onu sahibine teslim etmek üzere aldığına çevresindekileri şahit tutar. Bulunan eşyanın sahibi çıkar ve onun kendisine ait olduğunu ispat ederse eşyayı ona teslim eder.

 

Buluntu eşya, onu sahibine vermek üzere alanın yanında emanet durumundadır. Bir kusuru olmaksızın bu mal kaybolsa veya telef olsa, sahibi çıktığında bedelini ona ödemekle yükümlü olmaz. Buluntu eşyayı elinde bulunduran kimse bunu malın değerine göre uygun görülen bir süre ilan eder ve bekler. Sahibi çıkmazsa o malı yoksul kimselere sahibi adına tasadduk eder, kendisi muhtaç ise ondan istifade edebilir. Ancak daha sonra sahibinin çıkması halinde bedelini öder. Sahibinin aramayacağı düşük değerli şeyler ise beklemeye gerek kalmaksızın ihtiyaç sahiplerine verilir. Bulanın ihtiyacı varsa o da kullanabilir.

 

Yarışmalarda elde edilecek ödülleri almak caiz midir?

 

İki veya daha fazla kişinin aralarında doğrudan veya dolaylı olarak anlaşma sureti ile, bir tarafın kazanacağı diğer tarafın kaybedeceği şansa dayalı her türlü oyun, kumar kapsamında olduğundan haramdır. Kendi aralarında yarışacak kimselerden kazananın, üçüncü kişi tarafından vaat edilen ödülü alması ile kaybedenin bir zarara girmemesi esasına dayalı, meşru içerikli yarışmalara katılmak ve buradan kazanılacak ödülleri almak ise caizdir. Ancak, bu nitelikleri taşıyan bir yarışmaya katılabilmek için normal ulaşım ücreti dışında, kontur göndermek vb. ilave ücret ödemek ya da bir ödeme taahhüdünde bulunmak, çekilişi katılmak için piyango bileti satın almak niteliğinde olduğundan yarışma bir kumara dönüşür ki bu da caiz değildir.

 

Selam ve dua ile.

 

         İshak GÖKSEL

                                                                                                       Bucak Müftüsü

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Otobüs kazasında ölenlerin cenazeleri memleketlerine gönderildi
Otobüs kazasında ölenlerin cenazeleri memleketlerine gönderildi
Motosikletle kaza yapan liseli öldü
Motosikletle kaza yapan liseli öldü