ORUÇLA İLGİLİ KONULAR
MİSAFİR KALEM İshak Göksel Bucak Müftüsü

ORUÇLA İLGİLİ KONULAR

Bu içerik 540 kez okundu.

Bu hafta oruçla ilgili sıkça sorulan soruları cevapladık.

 

            Şeker hastalarının kullandıkları insülin iğnesi orucu bozar mı?

           

            İğnenin vuruluş amacına göre orucu bozup bozmayacağı değerlendirilir. Ağrı dindirmek, tedavi etmek, vücudun direncini artırmak, gıda vermek gibi amaçlarla iğne yapılmaktadır. Gıda verici olmayan iğneler yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar. Ancak gıda ve keyif verici iğneler orucu bozar. Şeker hastalarının kullandıkları insülin iğnesi bu nitelikte olmadığı için orucu bozmaz.

 

            Saç bakımı ve saç boyama orucu bozar mı?

 

            Oruç bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Saç boyamak ve saç bakımı bu kapsamda olmadığı için oruç bozulmaz.

 

            Oruca niyetlenen bir bayan gün içinde adet görmeye başlarsa ne yapmalıdır?

 

            Kadınlar ayhali (hayız) ve lohusalık ( nifas) denilen özel hallerinde namaz kılmazlar, oruç tutmazlar. Daha sonra tutamadıkları oruçları kaza ederler.

            Oruca niyetlenen bayan gün içinde adet görmeye başlarsa orucunu bozar. Daha sonra bu orucunu kaza eder. Akşama kadar sanki oruçlu imiş gibi davranıp yeme içmeyi terketmemesi gerekir.

 

            Cünüp iken tutulan oruç geçerli midir?

           

            Cünüplük oruç tutmaya engel değildir. Cünüp olmayı gerektiren hal ister oruca başlamadan gerçekleşmiş olsun, ister ihtilam olma gibi bir sebeple olsun fark etmez. Ancak cünüp olan kişi bir an önce yıkanıp temizlenmelidir. Cünüp iken üzerinden bir namaz vakti geçmemelidir. Guslün bir namaz vaktinden daha fazla süreyle ertelenmesi günahtır. Çünkü geciktirilirse namaz vakti de gecikmiş olur.

 

            Ruj orucu bozar mı?

 

            Ağız dışındaki bölgelere uygulanan makyajla oruç bozulmaz. Ancak dudağa sürülen ruj yalanarak ağızdan içeri girip tadı mideye ulaşırsa orucu bozar. Aksi takdirde bozulmaz.

 

            Merhem ve ilaçlı bant kullanmak orucu bozar mı?

 

            Deri üzerindeki gözenekler ve deri altındaki kılcal damarlar yoluyla vücuda sürülen yağ, merhem ve benzeri şeyler emilerek kana karışmaktadır. Ancak cildin bu emişi çok az ve yavaş olmaktadır. Diğer taraf bu durum yeme içme anlamına da gelmemektedir. Bu itibarla deri üzerine sürülen merhem, yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmaz.            

 

Selam ve dua ile.       

                                  

                    İshak GÖKSEL

 

                                                                                                       Bucak Müftüsü

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı