Advert
Advert
Sinekler mi ? insanlar mı? İlaçlanıyor
Halim AKCA

Sinekler mi ? insanlar mı? İlaçlanıyor

Bu içerik 484 kez okundu.

Yaz ayları başladı, sıcakların artması ile birlikte evlerin içerisindeki sıcak ortam nedeniyle herkes kendini ya açık bir yere yada balkona atmaya başladı.

Ne yazık ki, vatandaş bu kez bir taraftan sıcaklardan kaçarken bir taraftan da sivrisinek ile mücadele etmeye başladı.

Bu yıl geçen yıllara oranla sivrisinek oranı daha fazla görülüyor. Galiba seçim zamanı sivrisinek larvaları ile mücadele edileceği günlerde yeterli ilaçlama biraz ihmal edilmişe benziyor. Yada hala yeterli ilaçlama yapılmıyor.

İLAÇLAMA EKİPLERİ SİNEK YERİNE  İNSANLARI İLAÇLIYOR

Belki çoğunuz da şahit olmuşsunuzdur. Şimdi yaşadığım ve gördüğüm bir olayı anlatacağım.

Geçen hafta içerisinde Süleyman Demirel Bulvarından Kahveler mevkiine doğru yürüyüş yapıyordum. Yanımda eşimde vardı.

Kaldırımda yürürken hiç farkında değil idik. Arkamızdan gelen ilaçlama aracı kaldırımda insanları gördüğü halde hiç hız kesmeden ilaçlama yaparak devam etti.

İlaçlamadan tazyik ile çıkan o ilaç mı, yoksa ilaç ile karışık su mu bilemiyorum, inanın sanki su sıkar gibi bizi ıslattı. İlaçlamadan kaçtık ama tabi ıslandıktan ve ilaçlandıktan sonra!, eşim astım hastası olduğu için hapşırmaya, öksürmeye başladı. İyiki orada bir konfeksiyoncu dükkanının önünde bir çeşme vardı. Orada elimizi yüzümüzü yıkadık. 

Belki bu durumu biraz şahsi gibi görebilirsiniz ama değil, akşam saat 21,30 gibi o saatlerde o caddelerde belki anlarca insan yürüyor, onlarca çocuk elinde dondurması ile yürüyor, bu kaldırımlarda onlarca kalp hastası, şeker hastası, astım hastası ve benzeri rahatsızlıklar olanlar yürüyebilir.

(Pasta yanından geçerken, bahçede oturanlar gale alınmadan ilaçlamaya devam)

Bence ilaçlama ekibi o saatte ana caddede o ilaçlamayı yanlış yaptığını düşündüm. Üzerimde telefonum olmadığı için eve döndüğümde Belediye Başkanı Sayın Süleyman Mutlu’yu arayarak durumu anlattım. Başkan Mutlu konunun doğru olduğunu söyledi. Ana caddelerin biraz daha geç saatte yapılabileceğini gerekli ikazı yapacağını söyledi.

Ne yazık ki, aynı durumu ertesi günü ve bir ertesi günü daha yaşayınca konuyu sizlerle paylaşmayı uygun gördüm.

Şimdi soruyorum. Akşam saatlerinde havalarında sıcak olması nedeniyle çoğu aile çocuklarını da yanına alarak yürüyüş yapıyorlar, o dünyanın en mutlu insanları çocuklar ellerinde dondurmaları ile o cadde ve kaldırımlarda yürüyor.

Kim olursa olsun sinek ilaçlaması yapıyoruz diyerek o çocukları, o hastaları sağlam bile olsa o insanları hiç kimsenin üzerine ilaç püskürtmek zorunda değildir.

Tedbir almak isteyen yöneticiler de tedbirleri zamanında almak zorundadır.

Sivri sinek ve haşereler ile mücadele ben uzmanı değilim, bu konuda da bilgim yok ama ya ölü bir saatte, yada sokaklarda insanların az olduğu bir saate yada gündüz yapılması gerektiğini düşünüyorum.

 

Üstelik bu yıl bu kadar sivrisinek olayının artması karşısında da yeterli mücadele ve ilaçlamanın da yapılmadığını düşünüyorum. İlaç yapanlar belki ilaç yerine ilaç yapılıyormuş gibi caf caflı gösterip az miktarda ilaç ile su mu püskürtüyorlar bilemiyorum?!!!. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 398 Sayı
Akca Gazete 397. Sayı
Akca Gazete 397. Sayı