Cumhurbaşkanımız Hayırlı Olsun
Halim AKCA

Cumhurbaşkanımız Hayırlı Olsun

Bu içerik 389 kez okundu.

Aylardan bu tarafa süre gelen Cumhurbaşkanlığı seçimi nihayet dün yapıldı.

Yaklaşık 56 milyon seçmen sandığa giderek tercihini yaparken yaklaşık yüzde 24 lük kesim sandığa gitmezken bu oranın yaklaşık yüzde 8 ile 10’u arası protesto amaçlı sandığa gitmediği ihtimalleri konuşulurken, bir takım tepki oyların ise Selahattin Demirtaş’a gittiği görüldü.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde şüphesiz MHP ile CHP’nin oylarında çatı adayında düşme olduğu açık gözle görülürken AKP mevcut oylarını alırken MHP ve CHP’nin de oylarının bir kısmı AKP’ye kaydığı fark ettirir derecede görülmekte.

Dün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKP adayı Recep Tayip Erdoğan yüzde 52’lik oy oranı ile ilk turda seçimi kazanarak 12. Cumhurbaşkanı olmuştur. Sayın Erdoğan 2002 yılından bu tarafa tüm seçimleri kazanmış küçümsenmeyecek seçim sonuçları ile oy oranını sürekli yükseltmiştir.

Artık Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ı sevsek de, sevmesek de bu ülkenin Cumhuru reisidir. İnşallah ülkenin menfaatlerini ve ülkeyi daha ileri götürmek için büyük çaba harcayacaktır.

Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan sürekli söylediği bir söz var. “Muhalefet kendine çeki düzen vermeli” diyor.

Çok doğru.

MHP Sayın Devlet Bahçeli ile defalarca seçime girdi başarısız. Bir seçim sonrası MHP’nin kurmayları seçim değerlendirmesi yapmadı. Artık MHP kendini yeni bir lider ile yenileme zamanı gelmiş ve geçmiştir. Son seçimde yapılan değerlendirmeler sonucuna göre en az 1 buçuk milyon MHP’li  AKP’ye oy vermiş, bir takım gruplarda zaten seçim öncesi AKP’ye oy vereceğini açıklamıştır.

MHP köklü bir partidir. Eğer bugünkü siyasetçilere bakılırsa çoğu siyasetçi MHP tabanında yetişmiş başka partilere kaymıştır. Kısaca MHP bir siyaset okulu gibidir. Bu okuldan mezun olanlar kendi partisi ile örtüşemediği ve yeniliklere kapalı olduğu ve koltuk sevdalısı liderleri aşamadıkları için sürekli başka partilerde başarılı olmuşlardır. Bunların onlarca örneği hala günümüzde mevcuttur.

Peki CHP, bence CHP kaynayan bir kazan durumunda hiç durulmuyor. Parti tavanı ile tabanı sürekli bir birine ters düşüyor. İşte son seçimde olduğu gibi, seçmenin bir kısmı AKP’ye, bir takım oylar Selahattin Demirtaş’a tepki mahiyetinde verildi. Ayrıca uzmanların görüşüne göre yaklaşık 4-5 milyon CHP’li sandığa gitmedi.

Bence bu gün uzmanların dediği gibi Cumhurbaşkanı seçilen Tayip Erdoğan’ı kazandıranlar CHP’lilerdir. Çünkü protesto için sandığa gitmeyen CHP’liler, Ekmeleddin İhsanoğlu’nu partiye ters gören CHP’lilerin başka partilere oy vermesinde en büyük etkendir.

Kısacası Sol bir yerde toplanmadığı sürece sabun kalıbı gibi her geçen gün ve seçimde eriyecek, girilen her seçimde sol oylar hiçbir işe yarayamayacaktır. Bence bunun tek çıkışı var. Genel kurulda bu senin grubun, bu benim grubum, bu sensin bu benim kavgaları bir tarafa bırakılıp, demokrasi kuraları içerisinde herkes genel başkanlık için genel kurula gidecek. Genel kurul sonrası da genel başkan kim olursa olsun onun arkasında en az bir seçim sabır etmesini bilmelidir.

İşte Sayın Recep Tayip Erdoğan bunları görüyor, seziyor. Açıklarını da çok iyi biliyor. Aşırı sert muhalefet yaparak oy almak günümüzde bence mümkün değil. Bence partine, partinin taban ve tavanına iyi hitap edebiliyorsan oylarını koruyabilir ve arttırabilirsin. Sayın Erdoğan sevilse de sevilmese de başka partilerden oy almasını biliyor.

Bence bu seçim MHP ve CHP açısından genel seçimlere bir fırsat. Bence her iki parti genel seçimlere farklı liderler ile birlik ve beraberlik içerisinde girerse oylarını korumayı bir tarafa bırak arttırmaları çok normal olur.

Ama fırsatı başkasında aramaya kalkarsan başarıya ulaşman mümkün değil. Şimdi diğer partilerde bir beklenti var. “Recep Tayip Erdoğan Cumhurbaşkanı oldu AKP parçalanacak” Bence işte bu bekleyiş çok yanlış. Kardeşim sen değişikliğini yeniliğini liderini taban ve tavana göre seç gelecek olanlara da kapını açık tut.

Yoksa “Armut piş ağzıma düş” diye beklersen daha çoook beklersin.

 

Kaybedilmiş bir seçim sonrası da zehir zembelek açıklama yapmanın da bir anlamı yok. Hatayı başkasında değil kendinde arayacaksın.   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 403. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı
Akca Gazete 402. Sayı