Kent Konseyi mi?, Parti teşkilatımı?
Halim AKCA

Kent Konseyi mi?, Parti teşkilatımı?

Bu içerik 522 kez okundu.

19 Ağustos günü Bucak’ta bir ilk yapıldı. İlke kez Bucak için çok iyi olması gereken, her kesimin söz sahibi olması gereken, Bucak için yapılacak yatırımlar için fikir alış verişi yapılabilecek, tartışılacak Kent Konseyi kuruldu.

Çoğu kesime bile haber verilmeden basının bile haber olmadığı, (bu kesimlere yakın olanlar hariç)  Kent Konseyi 19 Ağustos tarihinde Kültür merkezinde kuruldu. Daha doğrusu kurulmuş!.

Kültür Merkezinde yapılan Kent Konseyi toplantısına katılan kesimlerin yeni yönetimi oylama esnasında edindiğim bilgiler ve iddialara göre büyük bir kısım yeni yönetimi oylamak için el bile kaldırmadan sadece bu yönetimi 10-15 kişilik bir oylama ile yönetime getirmiş.

Bunun altında yatan temel ise yine iddialara göre Sayın Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu “Kent Konseyini Bucak Belediyesi finanse ediyor. Ya benim dediğim liste seçilir yada bu iş burada biter” dediği iddiası var.

Tabi ki; ilk defa Bucak’ta oluşumu sağlanan ve kurulan Kent Konseyi bu gölgeler ve tehditler altında yapılması bu Kent Konseyinin ne kadar çalışılırlık, ne kadar fikirlerin tartışılacağını konsey kurulmadan önce rengini açık açık ortaya koyuyor.

Kent Konseyi bence bir partiden ayrıştırılmış olarak her kesimi içerisine kapsayan bir konsey olmalı. Bu gün Kent Konseyi yönetimini ve üyelerine bakılırsa fazla lafa gerek kalmıyor. Kent Konseyi konseylikten ziyade bir siyasi partinin teşkilatı gibi oluşumu sağlanıyor. Kent Konseyi yönetimi aslında her kesimden olacak, herkesi kucaklayacak, fikirlerin açık açık tartışılacağı bir konsey halinde olmalı idi. Çünkü bu gün belediye başkanlığı yapanlar,  siyasi kariyeri olanlar zaten bir hüviyete sahip. Bence Kent Konseyinin kararları bu siyasi kimlik ve hüviyet gölgesi altında kalmamalı.

Neden mi?

Bakınız 7-8 yıl önce siyasi parti temsilcileri ve 3-5 kişinin özel kararı ile Bucak Devlet Hastanesi eski yerine mi, yoksa yeni yapılan yere mi yapılsın tartışmaları hala sürmekte. Hastanenin inşaatı başladı hala halk arasında bu tartışma var. 3-5 kişinin iyi yada kötü aldığı bu karar hala tartışılıyor. Sağlıklımı, değil mi bunu ileriki günlerde göreceğiz.

Yine Adliye Sarayı, Adliye sarayı yaklaşık iki yıldır yeni hizmet binasında hizmet vermesine rağmen hala çok eleştiri alıyor. Bu örnekleri çoğaltabiliriz ama gerek yok,  

İşte bu tür yapılacak hizmetlerde fikir alış verişi olmadığı, çok seslilik olmadığı için 3-5 kişinin yada siyasilerin elinde olması bu günkü sancıları çıkarmaktadır.

Kent Konseyi geniş kapsamlı yönetimden oluşmalı idi. Siyasi partiler, meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri gibi bunları çoğaltabiliriz.

Peki şimdi ne olacak. Kent Konseyini kuranlar kendileri çalacak, kendileri oynayacak. Peki bu her kesimi tatmin eder mi?, sağlıklı kararlar alınır mı? Bunu sizler taktir edin. Bucak için sağlıklı karar alınır mı? Siz takdir edin, siz karar verin.  

Benim görüşüm ise eğer Kent Konseyi siyasi parti yada kimlikler altında oluşumu yapılacaksa bence hiç gerek yoktu. Zaten her türlü kararlar bu kişi ve kişiler tarafından alınmakta. Kent konseyini kişi yada kişilerin tekeline değil Tüm Bucak’ı kapsayacak bir kimlik ile oluşumunun sağlanması gerektiğini düşünüyorum.  

Peki Kent Konseyinde kimler var?  Yönetimde yer alanların mesleklerini, siyasi görüşlerini zaten Bucak’lı olupta bilmeyen yok. Yada nerede çalıştıklarını  

Başkan

Mustafa Gönen

Yürütme Kurulu üyeleri

Hüseyin Dalgar, Yusuf Uçar, Hasan Kurt, Abdurrahman Demir, Ahmet Gönenç,

Yedekler

Mehmet Erk, Selim Öztaş, İbrahim Nanecioğlu, Fatih Uğur ve İsmail Tuncer

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazete 394. Sayı
Akca Gazete 394. Sayı
Akca Gazete 393. Sayı
Akca Gazete 393. Sayı