Bu Keyfiyete kim dur diyecek
Halim AKCA

Bu Keyfiyete kim dur diyecek

Bu içerik 482 kez okundu.

Ülke genelinde olduğu gibi Bucak’ta da Akdeniz Elektrik’in bir çok konuda olduğu keyfiyeti hareketleri sürüyor ve sürecekte.

CLK Akdeniz Elektrik uzun zamandan bu tarafa Bucak ve köylerinde saatlerin değiştirme işlemlerini sürdürüyor. Aboneye sormadan danışmadan yaptığı bu haksız işlem için defalarca her yerden şikayetler geldi. Malesef keyfiyet hala sürüyor. Bu keyfiyete kimsenin dur diyeceği de yok.

Bu keyfiyet sürerken CLK Akdeniz Elektrik A.Ş Bucak’ta keyfiyete bir keyfiyet daha uyguluyor.

Nasıl mı?

Sözde kim oldukları bilinmeyen yaka kartı bile bulunmayan bazı kişiler iş yerleri, apartman ve iş hanlarının elektrik panolarında bulunan saatleri hiç kimseye haber vermeden ne apartman yöneticisine, ne iş yeri ve iş hanı yöneticilerine hiç sormadan keyfi şekilde gelerek elektrik saatlerinin değiştirmeye başlıyorlar.

Ben bu konuyu  iki açıdan ele almak istiyorum

CLK Akdeniz Elektrik A.Ş’nin ilk keyfiyet uygulamasında kafasına göre gelen sözde personel bir iş hanının elektrik saatlerini apartman yöneticisine bile haber vermeden keyfi şekilde değiştirmeye başlıyor. Bu iş hanında bulunan onlarca iş yerinde çalışan belki yine onlarca bilgisayar ve elektrik ile çalışan onlarca alet ve araç var. Bu araçlar çoğu zaman sık sık elektrik kesintisinden zaten arızalanıyor. Peki iş yerinde olmayan bir işletmecinin gelişi güzel bu kesintiler yüzünden olası bir yangının çıkması halinde sorumlu kim olacak. Bence keyfiyetçilere hiçbir şey olmayacak. Olan iş yeri sahibine olacak.

Peki iş yerinde apartman ve iş yeri yöneticisinin haberi olmuyor ki, iş yeri sahibinin olsa bu iş yerlerindeki çalışmaların aksaklığından kim sorumlu olacak. Kesinlikle keyfiyetçi şirket sorumlu değil. Gelişi güzel kim oldukları bile belli olmayan bu insanlar “arkadaşım siz kimsiniz ne yapıyorsunuz haber verilmeden saat ve elektrik kesilir mi” denildiği zaman “bizi şirket gönderdi. Derdini şirkete anlat” diyorlar. Peki şirket yöneticilerini arıyorsun telefonlara hiç kimse çıkmıyor. Vatandaşı ciddiye alan bile yok aboneler koyun yerine kalıyor elinden hiçbir şey gelmiyor.

Peki kavga etsen tartışma çıkarsan suç sende, keyfiyetçilerde kesinlikle değil çünkü onlar görevli. Nasıl görev ise.

Peki evlerde yine gelişi güzel gelip habersiz elektrik saatlerini değiştirmeye kalktığın zaman ne olacak. Peki rahatsız olan bir kişi elektrik ile çalışan bir makine ile yaşamını sağlıyorsa hayatına son mu vermek gerekiyor.  Tabi ya, adam ölürse ölsün şirket saati değiştirip para kazanacak. Ne olacak bir iki üç beş kişi ölse değil mi?.

Neyse konuyu uzatmak istemiyorum bunun gibi daha çok örnekler verilebilinir.

İkinci en önemli konu ise bence çok önemli.

Şöyle ki;

Şimdi bu keyfi şekilde çalışan ve kimsenin de sen ne yapıyorsun diye sormadığı CLK Akdeniz Elektrik A.Ş hiç iş hanlarına, iş merkezlerine, apartmanlarda yöneticilere bile haber vermeden kafalarına göre gelip, zevklerine göre, keyfiyetle elektrik saatleri değiştirmeye kalkıyorlar. Bu görevlilerin boyunlarında yakalarında kimlik bile, bir belge bile yok.

Peki size soruyorum;

Yarın iki gün aynı şekilde iki kişi gelse iş hanının, iş merkezlerinin, apartmanların ve evlerin elektrik saatleri ile oynamaya başlasa, sökseler, yenisini takıyor gibi görünün bu kişiler hırsızlık amacı ile iş merkezlerine, iş hanlarına ve evlere girseler yine sorumlu kim olacak. Hiç kimse. Peki bu insanlar iş yerlerinden, iş hanlarından elektrikçi gibi gözükse hırsızlık ve soygunlar yapsa ne olacak?, peki bu tür kişiler tek katlı yada az katlı apartmanda yaşayanların evlerinde elektrik saati gibi şeyler ile uğraşıyor gibi gözükse evin en tenha anında evde bulunanları tespit etse evde hiç kimsenin bulunmadığı bir esnada bir kıza, bir kadına, bir yaşlıyı etkisiz hale getirip hırsızlık yapsa, tecavüz etse, cinayet işlese sorumlu kim. Bence belli ama,siz karar verin.

Peki, adı sanı kim olduğu bilinmeyen bu kişiler “biz CLK Akdeniz Elektrik’ten geliyoruz” diyerek tüm apartmanın, tüm iş hanının elektrik saatlerini söküp gitseler sorumlu kim olur. Bence apartman sakinleri suçlu olur “neden söktürdünüz” diye peki adamlar biz CLK Akdeniz Elektrikten geliyoruz diyorlar telefonlar ile şirketi arıyoruz hiç cevap yok böyle olursa ne olacak. Hiçbir şey olmaz olan yine abone sahiplerine olacak. Bu da bahane değil.

İşte bence burada asıl sorumlu bu insanları gelişi güzel apartman sahiplerine, apartman yöneticilerine, iş yeri ve iş hanı yöneticilerine haber vermeden gönderenlerdir.

Bence bu tür keyfiyetçilere  Valilik mi, Kaymakamlıklar mı birileri dur demesi gerekiyor. Eğer demezler ise de ileriki günlerde yukarıda saydığım olumsuzluklardan bir tanesinin yaşanması halinde bence ilk sorumlu olanlar devlet yöneticileridir, mülki amirlerdir.

Bence CLK Akdeniz Elektrik A.Ş’nin keyfiyetçi personeli eğer bu saatlerin değişmesi zorunlu ise, kaçınılmaz ise ilk önce İş hanı yöneticisine, İş merkezi yöneticisine, apartman yöneticisine yazılı tebligat gönderip, şu gün şu tarihte apartmanınızda bulunan yada iş hanınızda bulunan elektrik saatlerinin değiştirilmesi için randevu alınmalı. Randevunun verilmesi halinde de iş hanı, iş merkezi ve apartman yöneticisi binada oturan aboneleri bilgilendirerek şu gün şu saatte elektrik saati değişeceğinden apartmanımız yada iş hanımızda elektrikler şu saatler arasında kesilecektir denilmelidir.

Bu işi yapmak çok mu zor.   CLK Akdeniz Elektrik elektrik  faturasının ödenmemesi halinde ertesi günü ihbar vermesini biliyor da bunu yapmasını bilmiyor mu?.

Bir gazeteci olarak ben sayın Burdur Valisine, sayın Bucak Kaymakamına ve diğer ilçe kaymakamlarına seslenmek istiyorum.

Bence CLK Akdeniz Elektrik A.Ş nin uyguladığı bir keyfiyettir. Bu keyfiyete son verilmeli. Tamam elektrik saatleri değiştirilecekse değiştirilsin. Ama her aklı esen eline bir tornavida bir keski alarak iş hanlarının, iş merkezlerinin, apartmanların ve tekli ve çoğul konutların elektrik saatini değiştirmeye kalkarlarsa yârin ileriki günlerde hem can hem de mal güvenliğini tehdit edici sorunlar ile karşılaşılır.

CLK Akdeniz Elektrik evlerdeki, iş hanlarında, iş merkezlerinde ve apartmanlar için mutlaka saatin değiştirilmesi için apartman ve iş merkezi yöneticilerine yazılı tebligat ile bildirilip, randevu almalılar bu randevularda mutlaka abone sahiplerine duyurmalıdırlar.

 

Umarız devleti yöneten yöneticilerimiz duyarlı davranır bin bir türlü dolandırıcılığın, hırsızlığın bir sektörünü böyle bir dolandırıcılık sektörü daha eklenmeden önüne geçerler ki can ve mal kaybı yaşanmadan buönlemler alınmış olur.   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akca Gazate 408. sayı
Akca Gazate 408. sayı
Akca Gazete 407. Sayı
Akca Gazete 407. Sayı